שמיכה קצרה: העומס האדיר שמופעל על מומחי הטראומה בבתי החולים

בפרק האחרון בסדרת הכתבות "טראומה", עקבנו אחר ד"ר יורם קליין, מנהל מחלקת הטראומה בבית החולים "קפלן", ביומו האחרון בתפקיד. קיבלנו מבט על סדר היום העמוס של הצוות במחלקה ועל הדרמות המתרחשות בין כותלי בית החולים. כמות כוח האדם בתחום קטנה מאוד, ומספר הפצועים רק עולה. ד"ר קליין: "אם מישהו מאיתנו ניאלץ להיעדר מהעבודה - רמת הטיפול יורדת"

ד"ר יורם קליין, מנהל מחלקת הטראומה בבית החולים "קפלן" שברחובות, קיווה שהמשמרת האחרונה שלו לפני שיעבור לתפקידו החדש, מנהל מחלקת הטראומה בבית החולים "שיבא" בתל השומר, תהיה פחות עמוסה מהרגיל, אך לצערו הדבר לא קרה.

 

השעה 17:30, וצוות הטראומה מוקפץ לטפל בילד בן שבע שנפגע קשה כשרכב על אופניו. מדובר בפצוע שמוגדר כ"מולטי טראומה", כלומר פגיעות בדרגות שונות בכמה איברים. הילד נפגע בריאותיו, דבר המסכן את חייו.

 

בגלל הפגיעה נוצר חור בריאה, האוויר שמתחיל להשתחרר לחלל בית החזה עלול לדחוק איברים אחרים להפריע לזרימת הדם ללב ולריאות - ולגרום לדום לב. הפעולה המיידית בה נוקטים ד"ר קליין וצוותו היא הוצאת האוויר החופשי מבית החזה כדי לאפשר את התפשטות הריאה מחדש.

 

"יש לו דימום קטן בתוך הגולגולת, ובגלל שאין מחלקת נוירוכירורגיה בבית החולים אז אנו נצטרך להעבירו למקום שיש אחת כזו. קרוב לוודאי שהוא לא יצטרך לעבור ניתוח נוירוכירורגי, אבל הוא צריך להיות במקום שיוכל להתערב במידה ויהיה צורך בכך", אומר ד"ר קליין.

 

לאחר שיסתיים היום הזה, יעבור ד"ר קליין למשרתו החדשה כמנהל מחלקת הטראומה בבית החולים "שיבא" בתל השומר. את תפקידו יתפוס המנהל המקביל של המרכז הרפואי "מאיר"- שיישאר ללא מנתח טראומה. ככה זה במציאות של הרפואה בישראל, השמיכה קצרה מאוד.

 

"אם מישהו מאיתנו בחופש, עם שפעת או במילואים אין מישהו אחר בבית החולים, ורמת הטיפול נפגעת", טוען ד"ר קליין. בעוד מספר רופאי הטראומה יורד, מספר נפגעי הטראומה בישראל דווקא עולה.

 

בשנת 2013, מספר פצועי הטראומה שהתאשפזו בבתי החולים בצפון עמד על 8,100 פצועים, בבתי החולים במרכז עמד המספר על 12,600 פצועים, בירושלים 3,900 פצועים, ולבתי החולים בדרום הגיעו בשנה שעברה 4,200 פצועי טראומה. עד כמה המצב קשה? בפצועים אלה טיפלו רק 13 מומחי טראומה.

  • תגיות: