הרפואה הציבורית משוועת למומחים בטראומה: "עבור חולים רבים – ההבדל בין חיים ומוות"

מנהל מחלקת הטראומה והכירורגיה בבית החולים קפלן, ד"ר יורם קליין, ככל הנראה כבר ראה הכול, אך עם מראה ילדים פצועים הוא עדיין מתקשה להתמודד. במשך שלושה שבועות נלווה אליו ולעובדי המחלקה צוות חדשות 10 ונכח בזרם הפצועים המובהלים למקום כשהם תלויים בחיי הרופאים והאחיות. הפרק הראשון בסדרת "טראומה" יציג את המפגש בין ד"ר קליין לאחד ממטופליו הצעירים וישאל מדוע ישנם כל כך מעט רופאים שמעוניינים להתמחות במקצוע מציל החיים

כ-300 אנשים נהרגים מדי שנה בתאונות דרכים וקרוב ל-2,000 נפגעים קשה. מאות בני אדם נוספים נפצעים מדי שנה מנפילה מגובה, דקירת סכין וטביעה. כל אותם פצועים לא האמינו שימצאו עצמם בחדר הטראומה, ועדיין יראו עצמם "כבני מזל" אם הרופאים במחלקה יצליחו להציל את חייהם.

 

רק עשרה מומחים פעילים בטראומה ישנם בישראל, למרות שישנם לא פחות מ-25 בתי חולים ציבוריים. בין מתי המעט של המומחים ד"ר יורם קליין, אליו התלווה צוות חדשות 10 בחודש האחרון שלו כמנהל מחלקת הטראומה והכירורגיה בבית החולים קפלן ברחובות.

 

>> פרק 2: לאן נעלמו כל המומחים?

>> פרק 3: יומו האחרון בתפקיד של מנהל הטראומה בקפלן

 

בתפקידו הוא ראה מראות קשים רבים מספור, אך עדיין מוצא עצמו מתקשה להתמודד עם טיפול בילדים. "גם לי יש ילדים קטנים. מבחינתי - זה יכול להיות גם הבן שלי", הוא מסביר. יצאה יד המקרה ודווקא בעת שהצוות נכח במקום, הגיע למחלקה ילד קטן, שנפגע בתאונת דרכים. הוא בוכה ומבוהל, ודורש ללא הרף לראות את הוריו. דווקא באותו מעמד, נדרש הרופא שלא להסגיר את רגשותיו ולטפל בפציעתו כאילו היה מטופל מבוגר בהרבה.


מחקרים רפואיים הראו בשנים האחרונות שפצוע שמגיע לחדר הטראומה מעלה את סיכויי ההישרדות שלו בלפחות חמישים אחוזים. לאור זאת, מובן מדוע חיוני שמדינת ישראל תשקיע בתשתיות של חדרי הטראומה ובמיוחד בהבאתם למקצוע של רופאים מומחים.

  • תגיות: