"אנליסט": כיצד תאוות הבצע של חלק מחברי מועדון "חבר" מונעת את הגשמת חלום רכישת הדירה

במועדון ההטבות האקסלוסיבי של צה"ל לא שמעו על מחסור בהיצע, עודף ביקוש או יתר הגורמים שהופכים רכישת דירה בישראל לאידיאל שאינו בר השגה. "אנליסט" חושף כיצד זה לא מפריע לחלק מלקוחות המועדון לנצל את ההנחה הנדיבה, שממומנת מכספי הציבור, כדי למכור מחדש את הנדל"ן במחירי עתק. "חבר": "רב הרוכשים- בני מעמד הביניים"

כשגם השמיים כבר לא מסמנים את הגבול למחירי הדירות, מה הפלא שכל מי שיכול מתנפל על ירידי המכירות של "חבר"? במועדון ההטבות האקסקלוסיבי של צה"ל ומשרד הביטחון, גאים בעובדה שאלפי צעירים מצליחים לקנות רק כאן נכס ראשון - בהנחה של 15 אחוז, עד 200 אלף שקלים, לעומת יתר הרוכשים בשוק.

 

(6:16 דקות)

 

אלא, שמהצלבת נתונים של רשות המיסים, לוחות מודעות ומתווכים בשוק, מתברר שלפחות שליש מהדירות לא הגיעו לידי חיילים משוחררים וצעירים. משקיעי נדל"ן ועוד קונים אמידים, שנהנו מהנחה בזכות המועדון המתוקצב והרשמי של צה"ל, ממהרים להשכיר או למכור מחדש את הנכס במחיר מנופח.

 

519 יחידות דיור נמכרו לחברי המועדון בלבד במתחם מפואר שנבנה לאחרונה בפתח תקווה. יחד עם זאת, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי מספר כי באחד המקרים נרכשה דירה על ידי מספר פנסיונרים, שבסופו של דבר מכרו אותה לזוג צעיר עם רווח של 70 אלף שקלים לכל מוכר. אחת הדיירות במתחם אומרת לנו כי זהו לא המקרה היחיד שבו החברים הזכאים לכך משכירים את הדירות תוך גריפת הרווח לעצמם בלבד.


איך זה עובד? המועדון הממשלתי משיג את ההנחות, כמובן באמתלה שמדובר בחיילים שתרמו ממיטב זמנם למדינה. משקיעים מקרב חברי המועדון, שרובם כבר אינם צעירים, קונים את הדירות בזול ומוכרים אותן ביוקר. כפועל יוצא מכך, מחירי הדירות מזנקים.


התמונות המביכות האלה, של דירות המתגלגלות לשוק ביוקר רק שנתיים ממכירתן בהנחת המועדון, חזרו על עצמן בכל אתר שבו חיפשנו דיירים מקוריים ב"חבר". כך , לדוגמה, באם המושבות בפתח תקווה, בשכונה הירוקה החדשה ביבנה, במתחם המגורים על פארק אפק בראש העין וגם בפרויקט מבוקש של "שיכון ובינוי" בחדרה.


גם אם נניח שמאחורי הקנוניה הזאת עומדים בסך הכול כמה חברי מועדון תאבי בצע, נשאלת השאלה כיצד גוף כמו "חבר", שבו מעורבים כספי ציבור, מעדיף לעצום את עיניו לנוכח התופעה. בעקבות ההתעלמות הזאת הזינוק במחירי הנדל"ן מקבל עכשיו חסות, ממשרד הביטחון ולמרבה האירוניה, מכספי המסים של כולנו.

 

ממועדון "חבר" נמסר בתגובה: "מנתוני המועדון עולה כי רוב הרוכשים הם צעירים בני מעמד הביניים שקונים את דירתם הראשונה. צר לנו שיש מי שמצטרף להתקפה המתוזמנת על אנשי כוחות הביטחון, במקום לתמוך ביוזמת "חבר" להוריד את המחירים עבור מעמד הביניים. המועדון ימשיך לפעול לטובת עמיתיו באמצעות כוחו הצרכני."

  • תגיות: