"ההגינות של בוז'י הרצוג לא אפשרה לו לנהל קמפיין כמו שצריך"

במשך שבעה שבועות, התלוותה ענת גורן למועמד המחנה הציוני לראשות הממשלה בבחירות 2015. היא הרגישה את המיאוס בשטח כלפי נתניהו ("עד הרגעים האחרונים חשבתי שהוא בר החלפה"), ראתה את ראובן אדלר מנסה לעבוד בתוך המהומה סביב הרצוג ("ניסה להציל את מה שהוא יכול"), ויוצאת עם מסקנה: "זו סטייה שלנו, שמועמד צריך לשדר עוצמה וקול בס, ולא אנושיות וכוונות טובות" • ראיון לקראת "המקור", הערב אחרי המהדורה המרכזית

  • פורסם ב:
  • 19/05/2015 15:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/05/2015 18:09
  • |
  • כתבים:
  • ערן סורוקה

הרצוג קונטרול פריק, יורד לפרטים הכי קטנים, לפעמים מיותרים ולא חיוניים. כל זה מאוד הסיט אותו מהדבר עצמו, ובמקום להתרכז בדברים האקוטיים, הוא היה מרוכז בקטנות

9 שנים לאחר שחשפה את אחורי הקלעים של המפלגות הגדולות בסרט "כל אנשי הקמפיין" לקראת בחירות 2006, התלוותה ענת גורן ליושב ראש המחנה הציוני ומפלגת העבודה, יצחק הרצוג, לבחירות 2015. רק מפלגה אחת הפעם, אבל איזה כאבי ראש. "היה מתיש", היא מודה, "הגעתי לרמות השפלה ששנים לא הייתי בהן. סמסים בלתי פוסקים, טלפונים, ב-9 מתוך 10 מקרים לא ענו לי בכלל. אבל הושפלתי באהבה".

הסרט "הרצוג", שחלקו הראשון ישודר הערב בתוכנית "המקור" לאחר המהדורה המרכזית, מפשט לכסף הכי קטן, ולסצינות הכי יומיומיות, את מה שעברו הרצוג ואנשי מסע הבחירות שלו בחמשת השבועות שקדמו ליום הבוחר. "אחרי הפעם הקודמת, רף החשדנות היה הרבה יותר גבוה כלפיי, ולמרות שנראה שהיתה לי גישה לכל מקום, לא לכל החדרים נכנסתי", היא מודה. מבחינה מקצועית, "הפעם זה במהות סרט על המועמד, לאחר שלאריק שרון הגעתי רק קצת לפני המחלה, ואולמרט חשש מאוד מכל העניין. היה לי ברור שאם יש נגישות למועמד, צריך לנצל אותה".

> הצצה לסרט: נאום ניר משה מול הנאום בקונגרס

"עשרות אנשים עובדים ומנהלים בכל מקום"

דבר אחד לא השתנה: גם הפעם מאחורי הפוליטיקאי עומד הקמפיינר. בכרזה, ובמציאות, מופיעים שם פניו של ראובן אדלר. ואם ב-2006 זה נגמר בניצחון מוחץ של קדימה, הפעם פלט תוצאות האמת שיצא מהקלפי הראה שהקסם של אדלר לא עבד.

גורן לא חושבת שמותג ה'אדלריזם' נפגע. "השיטה שלו היא אותה שיטה לאורך שנים וקמפיינים שונים ומועמדים שונים", היא מסבירה. "יש גם כאלה שיגידו שהמדיה היום אחרת, יותר טוויטר ומדיה חברתית - אבל אדלר עובד מהאינסטניקט, ואינסטינקט לא משתנה. להבין אנשים, להבין סנטימנט - בזה הוא חזק וחד מאוד.

"הקליינט היה לא פשוט. היה כאן פרק זמן מאוד מאתגר, אדלר הגיע 30 יום לפני הבחירות ואפשר להשפיע רק במידה מסוימת. פרט לכך, היה במקביל צוות קיים שהמשיך לעבוד. בוז'י, שההגינות מאוד חשובה לו, דאג לא להסיג אף אחד לאחור. התוצאה היתה שבקמפיין רואים עשרות אנשים עובדים ומנהלים, באמת, בכל מקום. במובן הזה אדלר לא בא לעשות מהפכות אלא להציל את מה שהוא יכול - ובמובן הזה, יחסית כמובן, הוא די הצליח".

ראובן אדלר, מתוך הסרט
 

ראובן אדלר, מתוך הסרט "הרצוג". "עדיין חד וחזק מאוד"(חדשות 10)

ההמולה סביב הרצוג באמת נראית כמו משהו שדורש בעל בית.

"ולהרצוג יש אחריות לכך. הוא קונטרול פריק, יורד לפרטים הכי קטנים, לפעמים מיותרים ולא חיוניים. הוא אוהב לדעת הכל ואנשים מעדכנים אותו, גם בדברים שמועמד במסע בחירות לא צריך להתעסק בהם, והוא רוצה לדעת הכל ולשלוט בהכל. הצוות התחלף, אנשים חדשים באו ויש חוסר אמון מסוים בצוות, תחושה שהוא לא סומך עליהם. כל זה מאוד הסיט אותו מהדבר עצמו, ובמקום להתרכז בדברים האקוטיים, הוא היה מרוכז בקטנות".


ועדיין, נראה שהוא עובר תהליך של גדילה בסרט.

"הוא מדבר על זה באופן מאוד כנה, על כך שהוא משתפר מהופעה להופעה ומכנס לכנס. יכול להיות שעם עוד קצת זמן ועבודה, ושיפור עצמי, זה היה תופס. אבל אני לא יודעת אם זה רק ספציפית אליו - כל מועמד עובר תהליך במהלך קמפיין".

מי שלא נוכחים בסרט שלך - אבל השפעתם הורגשה בקמפיין - הם יועצי התדמית, מורה הקול. חשת בהשפעה שלהם?

"בסוף, צריך להתמודד עם מה שיש. הוא מאוד מודע לחיסרון הפיזי והתדמיתי, אבל בזה צריך לעבוד על העם והבוחר - לא על המועמד. זו סטייה שלנו, שמועמד צריך לשדר עוצמה, קול בס, אני לא יודעת למה זה ממשיך להרשים אותנו. מבחינתי מנהיג צריך להיות חכם, פוליטיקאי טוב, איש עשייה עם כוונות טובות, אנושי ונגיש - ולבוז'י יש את זה בגדול. הוא לא משדר את העוצמה של ביבי, אבל גם לא משתמש ברטוריקה ובהסתה של ביבי - שהיא לא דבר טוב בעיניי".

יו
 

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג. "מודע לחסרונות שלו"(חדשות 10)

הרגשת שאת מתעדת פיאסקו מתגלגל?

"ממש לא. קל מאוד לשבת מול החומרים ולהגיד 'נו, ברור שזה נועד לכישלון'. אבל תוך כדי שליוויתי אותו, התרשמתי בשטח שיש מיאוס מאוד גדול מנתניהו, שהוא בר החלפה. אנשים רצו לראות בבוז'י משהו, שאני לא יודעת אם היה קיים בו או לא, אבל היתה ציפייה גדולה מאוד שינצח, ועד הרגעים האחרונים חשבתי שזה עוד יקרה".

רביב דרוקר כתב בבלוג שלו על הבעייתיות של הרצוג בעתות לחץ ("אדם לחוץ מעצמו, שלא לומר היסטרי"), וגם בסרט רואים אותו ברגעים לחוצים מאוד לקראת יום הבחירות. חשבת אז על איך זה ייראה אם הוא ייבחר לראש הממשלה?

"אני לא בטוחה שלנתניהו אין משברים כאלה, באקווריום הקטן שלו שבו הוא מרגיש בטוח. הרצוג הרגיש בטוח בין אנשיו, לא יודעת אם היה תמיד ער לכך שהמצלמה עובדת. אני בטוחה שאם המצלמה היתה בקמפיין של נתניהו, זה לא היה נראה טוב יותר. גם שם היו רגעי משבר עצומים, הקמפיין לא התנהל כמו שצריך, עד שנתניהו יצא בבליץ התקשורתי עם כל התותחים. כשאדם מגיע לפוזיציה של ניהול וקבלת החלטות, הוא בא עם צוות של אנשים ועם עזרה מסביב. בעיניי אין קשר בין ניהול קמפיין לניהול מדינה. אני לא רואה איפה זה חופף".

נתניהו.
 

נתניהו. "לא בטוח שלא היו לו משברים דומים"(רויטרס)

בחלק שישודר בשבוע הבא, הרצוג עושה חשבון נפש מול המצלמה. מה לדעתך היה רוצה לשנות בדיעבד בקמפיין?

"ביטול הרוטציה היה צריך לבוא הרבה קודם - אבל גם זה קשור בהגינות של בנאדם, שעד היום חרד לכבודה של לבני, וזה ההסכם והוא יישאר נאמן לו ולה. והוא היה צריך לפזר את ההמולה סביבו, לפזר את אנשי המטה שלא היו רלוונטיים ולא צריכים להיות שם. הוא רצה להישאר הגון, אבל ראה שבפוליטיקה צריך להתלכלך - ואולי זה מה שהוא צריך להבין לקראת הפעם הבאה, אם תהיה כזו".