,

טבעי ואינטימי: מוצרי הגיינה רב פעמיים לימי המחזור

החיים המודרניים מאפשרים לנשים לשכוח מהמחזור החודשי ולהמשיך כרגיל בזכות הטמפונים והתחבושות. לכן כשמציעים להן להשתמש במוצרים רב פעמיים לימי המחזור, הן לפעמים נרתעות. ובכל זאת כדאי להכיר: מה הן תחבושות רב פעמיות, איך משתמשים בטמפון רב פעמי והאם זה באמת הגייני ובריא יותר?

  • פורסם ב:
  • 27/03/2011 11:00
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/03/2011 12:56
  • |

פתיח

ושוב הגיע הרגע הזה בחודש - את במחזור. נו אז מה? בשביל זה המציאו תחבושות וטמפונים, כדי שתוכלי להמשיך את היום שלך כאילו כלום לא קרה. בעוד רובנו משתמשות במוצרים חד פעמיים כדי לעבור את המחזור החודשי, יותר ויותר בנות ונשים בוחרות במוצרים רב פעמיים מקבילים לאותה התקופה.

 

המעבר למוצרי היגיינה רב פעמיים הוא הזדמנות לעצור ולהתחבר מחדש לגוף ולנשיות. במקום לעטוף את התחבושת המשומשת בחצי גליל של נייר טואלט ולהשליך לפח, או להחדיר טמפון שיעלים את ראיות המחזור החודשי, השימוש במוצרים הרב פעמיים מפגיש את האישה בפעם הראשונה עם הדם בצורתו הטבעית.

 

מחזור זה "איכסה"

 

התגובות המעורבות המתקבלות כשנחשפים לראשונה לנושא מדגישות עד כמה חזקה ההשפעה של החברה הפטריארכאלית והמערבית על החינוך שקיבלנו בבית. החינוך שגורם לנשים להיגעל, להדחיק ולהתעלם כמה שניתן מהמחזור החודשי ולהתייחס אליו כאל מטרד.

 

"במעגלי נשים שיוצא לי להעביר אני עושה סבב ושואלת כל אחת על הווסת הראשונה שלה", מספרת אלונה ג'מילי-כהן, בעלת חברת "כותנה" המייצרת ומשווקת מוצרי היגיינה נשית רב פעמיים. "מסתבר שהרוב הגדול של הנשים אפילו לא סיפרו לאמא שלהן, או שסיפרו וקיבלו תגובה מאוד טכנית של 'קחי תחבושות' או 'שימי טמפון' וזהו. היום ילדות בנות 10 ו-12 כבר אומרות איכסה על המחזור עוד לפני שאפילו קיבלו אותו. דם זה לא דבר מגעיל. אם אני מתייחסת אליו כמגעיל אני אומרת שהגוף שלי מגעיל, וזו בעיה".

 

"אבל בנוסף למה שקיבלנו או לא קיבלנו מהבית, את יכולה פשוט לפתוח את הטלוויזיה וליפול על עוד פרסומת, אחת מני רבות, למוצרי היגיינה נשית: הנה נערה לבושה לבן מנופפת, קופצת ואומרת לך שאת יכולה להמשיך כאילו המחזור לא קיים. אני לא מכירה הרבה נשים שרוצות להמשיך לקפוץ, לרוץ וללבוש לבן כשהן במחזור".

אבל בעולם של היום אם אנחנו רוצות להספיק הכול אנחנו לפעמים באמת חייבות להמשיך לקפוץ ולרוץ כאילו המחזור לא קיים.

 

"אנחנו אמנם חיות בעולם של גברים וזה גורם לנו לרצות להמשיך לרוץ, אבל אנחנו מאוד שונות מהם ואסור לנו לשכוח את האיכויות הנשיות שלנו. המחזור זה הזמן שלנו, ואי אפשר להעלים אותו כאילו הוא לא קיים. אני מתייחסת לזמן הזה כאל סדנה וכך גם לתסמונת הקדם וסתית. כל החודש אנחנו מכילות ומעניקות, וזהו, יש זמן בחודש שאנחנו לא יכולות יותר ואנחנו בקריזה על כולם. לגברים קל להגיד שזה הורמונים ושזה יעבור לנו, אבל אנחנו צריכות ללמוד לעצור להקשיב ולתת לעצמנו את הזמן שבו עולים בדרך כלל דברים מהותיים שמפריעים לנו ופשוט לטפל בהם".

טמפון ותחבושת רב פעמיים

הטמפון הרב פעמי, או המונקאפ, הוא מעין כוסית עשויה מסיליקון רפואי שעוצבה על ידי נשים ומשמשת לאגירת הדם בימי הווסת. בניגוד לטמפון החד פעמי המונקאפ אינו סופג את הנוזלים ולכן גם לא משפיע על רמת ה-PH הטבעית בנרתיק ולא גורם לתחושת יובש.

 

למונקאפ שני גדלים המיועדים לנשים לפני לידה ולאחריה, והוא פשוט לתפעול ולניקוי בין שימוש לשימוש. בעזרת הסימונים על הטמפון הרב פעמי ניתן לעקוב במדויק אחרי כמות הדם שנאבדת בזמן המחזור, ונשים עם דימומים כבדים ימצאו אותו שימושי במיוחד כיוון שהוא יכול להכיל עד פי שלושה מטמפון בדרגת הספיגה הגבוהה ביותר.

 

המשך מוצרים

התחבושות הרב פעמיות שמייצרת ג'מילי-כהן עשויות 100 אחוז כותנה אורגנית נעימה למגע. הבד ממנו עשויות לא עבר ריסוס בכימיקלים או הלבנה ולכן כושר הספיגה של המוצרים הוא גבוה מאוד ומתאים גם לנשים עם דימום כבד או לאחר לידה. ניתן להשרות את התחבושות במים ולכבס במכונת כביסה והן טובות לשימוש חוזר במשך שנים. בניגוד למוצרים החד פעמיים הקיימים בשוק, הרב פעמיות נצמדות לתחתון בעזרת לחצניות ולא בדבק ובכך מאפשרות לאזור הנרתיק להתאוורר בצורה טובה יותר.

 

זול, בריא וירוק

החיסכון האדיר של שימוש במוצרים רב פעמיים לאורך שנים איננו רק חיסכון כספי. על פי ג'מילי-כהן אישה ממוצעת משתמשת בכ-12,000 מוצרי היגיינה במהלך שנות הפוריות שלה, שהם כ-100 ק"ג של פסולת מצטברת שאינה מתכלה במהרה. מובן שגם תהליך היצור עצמו הוא אסון אקולוגי לא קטן ובמהלכו נפלטים לים רעלים וכימיקלים המסכנים את הסביבה ואת בעלי החיים.

זול, בריא וירוק 2

אבל היתרון המרכזי במוצרים הרב פעמיים הוא ללא ספק זה הבריאותי. "נשים רבות סובלות מדלקות, גירודים ומפטריות בנרתיק בעקבות שימוש בתחתוניות ותחבושות חד פעמיים, ואפילו אלרגיות לחומרים הנמצאים בהם", היא אומרת. "אבל אני חושבת שזה לא רק בגלל החומרים, אלא בעיקר בגלל הדבק. גם אם מחליפים תחבושות לעיתים קרובות או אפילו אם המוצרים היו 100 אחוז כותנה אורגנית, כשיש דבק אין אוורור, אין מקום לנשום וזה מצע לפטריות".

 

בלי ריח וגירויים

 

עוד הפתעה נעימה שמגלים במעבר לתחבושות הרב פעמיות היא היעדר ריח. ג'מילי-כהן צוחקת ומספרת על אישה שהתקשרה אליה לאחר שרכשה את התחבושות ושאלה מה היא הכניסה בהן על מנת שלא יהיה ריח. גם לאחר שהבטיחה לה שלא הוסיפה דבר התקשתה להאמין שככה הדם שלה מריח ונראה באמת. "המוצרים החד פעמיים עשויים מכותנה מרוססת ותוספת כימיקלים שגורמים לדם להריח ולהיראות לא טוב. אותו דבר גם לגבי התחתוניות היומיומיות - יש לדם ולהפרשות ריח שתלוי בין השאר ביום של המחזור, אבל אין לו ריח מסריח. נשים בטוחות שהדם שלהן מגעיל אבל הוא בעצם נראה אחרת לגמרי".

 

ד"ר אילן ברעם, מומחה במיילדות וגניקולוגיה, ממליץ לנשים שבאות אליו וסובלות מגירוים חוזרים בנרתיק להפסיק להשתמש בתחתוניות ובתחבושות סינטטיות ולעבור למוצרים הרב פעמיים. "בשנים האחרונות נשים חוזרות אלי בתלונות חוזרות ונשנות של אותם סימפטומים של גירוי חיצוני בפות וקוראות לזה פטרייה. באופן אמפירי ראיתי שיש לזה קשר עם תחתוניות בתוספת דאודורנטים, אבל לא רק. התחכומים של התחבושות והתחתוניות הרב פעמיות הן בעוכריהן. יתכן שאישה שסובלת מפטרייה כרונית בנרתיק בעצם אלרגית לתחתוניות, ואם יש פטרייה זו תוצאה משנית לגירוי האלרגי", מסביר ד"ר ברעם. "נוצר מעגל סגור - נשים שמשתמשות בתחתוניות בגלל ההפרשות, ובעקבות זאת יש להן יותר הפרשות שגורמות לשימוש מוגבר בתחתוניות. זה הרבה יותר נפוץ ממה שחושבים, אבל ברגע שהן עוברות לתחתוניות כותנה פוחתת תדירות ההתקפים ו- 90% מהסימפטומים נעלמים. נשים שרגילות לבוא כל פעם ולקבל מרשמים לא מאמינות שהפתרון כל כך פשוט".

יחסים מורכבים עם הדם

ומה אתה אומר לאלו שמרגישות לא בנוח להתעסק יותר מדי עם הדם והמוצרים הרב פעמיים?

 

"מניסיוני, כל היחסים של נשים עם הפות שלהן זה דבר מאוד מורכב. לרבות מהן יש רתיעה ותחושות גועל של התעסקות עם משהו מלוכלך שנובעות מכל מיני סטיגמות, ואם הן לא ממש חייבות לגעת בפות שלהן הן לא יעשו את זה. תחבושות רב פעמיות דורשות חינוך. רוב הנשים אומרות 'איכס' ו'גועל נפש' ו'מה אני אתעסק עם זה עכשיו?' ואז אני אומר להן: תמשיכי להשתמש וימשיך לגרד לך או תתגברי על התחושות ותבחרי מה שיותר נוח לך. מחוסר ברירה הן מנסות, רואות את השינוי ואז מקבלות בהבנה את ההתעסקות".

  

"ההתעסקות" אליה מתכוון ד"ר ברעם היא ההתמודדות האקטיבית עם דם המחזור ותוספת הזמן הדרושה לצורך ניקיון, תוספת שבעידן המודרני המעודד קיצור תהליכים נשמעת כמו כאב ראש לא קטן.

 

את תחבושות הכותנה המשומשות יש להשרות במים קרים לפני הכביסה, ואילו המונקאפ מוחדר ללא מוליך, מומלץ לשטוף אותו במים בין שימוש לשימוש ולהרתיחו בסיום המחזור. אבל גם את החשש הזה מרגיעה ג'מילי-כהן. "נשים מופתעות לגלות שזה כל כך קל לניקוי, כי בראש זה נראה להן מאוד מסובך. את התחתוניות היומיומיות מכבסים עם התחתונים וזה אפילו לא תופס מקום. את התחבושות משרים במים ושמים במכונת כביסה, אבל אפשר גם לוותר על ההשריה ופשוט לשטוף בקצת מים ולכבס. הרפידה של התחבושת נפתחת בקלות ואפשר לשים גם מסיר כתמים, אבל לא חייבים. בסך הכול זה אפילו לא חמש דקות וזה רק כמה ימים בחודש".

אז מה הבעיה?

בסופו של דבר ולמרות שמוצרי ההיגיינה הרב פעמיים ידידותיים לסביבה ולגוף, נעימים למגע, נוחים לשימוש ואפילו חסכוניים ביותר, לא כל אחת מרגישה מוכנה לנסות. תיאורטית זה נשמע הכי טבעי והגיוני - הרי אם נעדיף ללבוש את התחתונים מכותנה ולהשאיר את החוטיני מניילון במגירה, למה להתפשר דווקא בתחתוניות ובתחבושות סינטטיות? אבל גם כאן נדרש זמן לעכל את הנושא ולעשות את השינוי בפועל.

לינקים

מדריך בטוח: כל האמצעים למניעת היריון 

 

בחזרה לערוץ אופנה ולייף סטייל>>