,

הסוף לעור היבש: הכיני את רגלייך לקיץ

אתן משקיעות בסבונים ריחניים לגוף, בשמים, מוצרי איפור ומסיכות לשיער. כל פינה גלויה בגוף זוכה למנת הטיפוח היומית או השבועית שלה, ומה עם כפות הרגליים? האם הן מקבלות את אותה תשומת לב? כל הטיפים שיותירו את כפות הרגליים שלכם ענוגות ורכות לקראת בוא הקיץ

בקיץ, כשכפות הרגליים חשופות לעיני כל, חשוב עוד יותר לטפל בהן ולפנק אותן. כפות הרגליים הן אלו שנושאות את כל כובד משקלנו יום אחר יום. פעולות כמו עמידה, הליכה וכל פעילות גופנית אחרת מאמצות את כפות הרגליים ועלולות לגרום ליובש, עור קשה, עייפות, נפיחותאו לתופעות לוואי כגון הזעת יתר וריחות לא נעימים.

 

אספנו עבורכם מגוון טיפים ופתרונות לעור קשה וסדוק, למניעת זיעה, להקלה על עייפות ונפיחות, לרענון ולחות, ואפילו למניעת יבלות ויובש כתוצאה מנעילת סנדלי עקב לוחצים.

מה קורה לכפות הרגליים שלנו בקיץ ?

1. בקיץ אנו חושפים את כפות הרגלים ונכנסים לנעליים פתוחות- שמקובל ללכת איתם ללא גרביים. למעשה, העור בא במגע ישיר עם הסוליה של הנעל בזמן שמופעל עליו הלחץ של משקל גופינו וחיכוך תוך כדי הליכה. בנעל פתוחה הרגל לא יציבה, ושני הגורמים הללו - לחץ משקל הגוף והחיכוך בתוך הנעל גורמים לתופעה של שכפול שכבות העור ואז העור מתחיל להיות עבה יותר, קשה יותר,  מחוספס יותר עד כדי היווצרות סדקים, במיוחד באזור העקב.

 

2. בקיץ הטמפ' עולות , הגוף מנסה לווסת את החום, הוא עושה זאת על ידי אידוי הזעה שלנו, ואז גם כפות הרגליים שלנו מזיעות. ולכן בחודשי הקיץ מסיבות ברורות הזיעה גוברת והדבר מלווה לעתים גם בריח לא נעים.

בעיית העור היבש בכף הרגל - איך מטפלים ומונעים ?

1. כמו בכל תחום של חיינו כך גם ברפואה הטיפול היעיל ביותר מכוון לסיבת הבעיה. אם הסיבה היא בחיכוך ובגירוי מיותר, ניתן למנוע את החיכוך והלחץ באמצעות רכישת נעליים איכותיות ונוחות יותר, אבל גם זה לא תמיד עוזר. מומלץ לא ללכת יחפים במקומות ציבוריים וזאת על מנת להימנע מעור יבש, פטריות, יבלות ופצעים.

2. יש להסיר את השכבות המיותרות של העור המגבירות את הלחץ באמצעות קרם פילינג להסרת עור גס. כדאי להשתמש בקרם פילינג מיוחד לכף הרגל המכיל גרגירי עיסוי שממריצים ועוזרים להסיר את שכבת העור הקשה והיבש. לאחר הטיפול בקרם הגרגירים יש לעסות את כף הרגל ולהזין את העור באמצעות קרם עשיר המעניק לעור גמישות מרבית וכך מונע היווצרות של עור קשה וסדוק.

 

3. ניתן לפנק את כפות הרגליים היבשות באמבטיות מועשרות בשמנים ארומתיים או במלחי אמבטיה, פעולות העוזרות  לשמירה וריכוך העור באזורים רגישים אלו. יש לרחוץ את כפות הרגליים בכל יום ולייבש אותן בקפדנות ובזהירות, במיוחד בין האצבעות.

 

 

הזעה מוגברת וריח רע - איך מטפלים ומונעים ?

להזעה מוגברת וריח רע ניתן למצוא פתרונות גם בלי לנקוט בצעדים פולשניים, למשל בעזרת תכשירים מקומיים למריחה או דאודורנטים המיועדים לכף הרגל. בדרך כלל הטיפולים הקלים יותר כוללים מריחה של תכשירים נוגדי זיעה, אנטי פרספרנטים המפחיתים את כמות הזיעה. מומלץ למרוח את הקרם לאחר הרחצה.

 

כאשר עוסקים בכושר גופני בקיץ, רצוי לגרוב גרביים יבשות ונקיות העשויות כותנה ולא מחומרים סינתטיים. אם נועלים נעליים סגורות מומלץ להשתמש בתרסיס לחיטוי נעליים למניעת ריחות הזעה. התרסיס מחטא את הנעל מחיידקים ומותיר אותה עם ריח עדין של לבנדר. כדי לרענן רגליים עייפות ממאמץ לאחר הליכה או עמידה ממושכת מומלץ להתיז על כפות הרגליים תרסיס מרענן לרגליים עייפות ממאמץ.  התרסיס יוצר תחושה קרירה על כף הרגל, מפחית את הנפיחות ברגליים ומותיר את כף הרגל מבושמת בניחוח רענן, תחושת ההקלה היא מיידית.

 

הסרת שיער

תקופת הקיץ זו לא תקופה טובה להסרת שיער באמצעות טכנולוגיות אור (ליזר או אינפרא אדום ודומיהם) . רוב הטכנולוגית דורשות המנעות מחשיפה לשמש כ-שלושה שבועות לפני הטיפול וכ-שלושה שבועות לאחריו , דבר שעושה את הטיפול הזה קשה לביצוע בחודשי הקיץ ישראלי . לכן, עולה צורך בשימוש בשיטות מסורתיות, כמו גילוח שעוות . יש לזכור שאם הטיפול בהסרת שיער גורם לגירוי והעור מאדים, מומלץ לא להחשף לשמש במקרים כאלה, כי חשיפה לשמש עם עור דלקתי גורמת לפיגמנמטציה.

 

 

מאת: ד"ר אלכס אלטס, מומחה ברפואת העור