,

סיפורי גירושין: כשהורי הזוג אשמים בפרידה

עו"ד ענבר שנהב המתמחה בדיני משפחה, מביאה כמה סיפורים אמיתיים לגמרי על זוגות שפירקו את החבילה בגלל הורים שמתערבים יותר מדי בחייהם

  • פורסם ב:
  • 27/10/2010 13:05
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/10/2010 19:33
  • |

פתיח

אני עורכת דין לדיני אישות, עוסקת בתהליכי גירושין בין בני זוג. במשרד שלי יש חדר אטום לגמרי. אטום לרעשים, אטום לסקרנים. לפעמים כשאני יושבת לשולחן עם לקוחות, החדר נראה לי אפילו אטום לרגשות. במקצוע שלי צריך לגלות אמפטיה, אולם אסור להזדהות, אחרת זה עולה ביוקר, נגרר הביתה, מטפס על העצבים של בן הזוג והילדה. ממש סכנת נפשות, או סכנת זוגיות.

 

האהבות הגדולות מתהפכות בשניות לשנאות עולם. אנשים רבים על כלום, זוגות שהתחתנו לפני מספר חודשים מוכנים לפרק את החבילה הזוגית בגלל סכסוך פשוט מבלי לעשות מאמץ מינימלי להצלת או החייאת הקשר. אני באמת מנסה לעזור, לצמצם נזקים, למנוע צעדים שטניים, לראות את טובת הילדים. להסביר שגם אחרי שמתגרשים יש עניינים בין הצדדים וחייבים לשמור על מערכת יחסים סבירה.

 

האנשים שרוצים להתגרש, מגיעים אלי בהתחלה לפגישת ייעוץ, וכמעט תמיד הם מגיעים מלווים בבני משפחה. ההורים והאחים חושבים שהם יותר אובייקטיבים מהמתגרש עצמו, כי הם לא חלק מהסיפור, אבל בפועל הרבה פעמים הם רק הורסים עוד יותר. הנה שני מקרים שהמשפחה שמסביב היתה הגורם לפירוק.

לגור ליד האם או להתגרש?

עניין החמות יכול להוציא כל אדם מדעתו ואלוהים עדי שכל הצ'יזבטים שאני מספרת נכונים עד דמעות. הנה אדם שעובד בחברה משפחתית של הוריו באזור נתניה. אביו מנכ"ל החברה, שם לו למטרה לקדם את בנו ולהכשיר אותו להחליפו.

 

אימו של הבעל, איננה עובדת בחברה, אולם מעורבת בנעשה בחברה ומקבלת החלטות מאחורי הקלעים. הכלה הצעירה, שנישאה לבן המבטיח לפני 4 שנים, רצתה לרכוש עימו דירה ולעבור להתגורר בתל אביב, בסמוך למקום עבודתה. הבעל הסכים לכך, אולם לאחר שהתייעץ עם אימו, נתקל באולטימטום: או שיישאר להתגורר בנתניה או שיחפש מקום אחר לעבוד בו, וככל הנראה אחיו הצעיר יתפוס את מקומו. הבעל, שמעבר לחשש למקום עבודתו, לא יכול להמרות את פי אימו, הודיע לאשתו כי הם לא יעברו לתל אביב כפי שתכננו. האשה, שמאסה בחמתה, הודיעה לו כי אם לא יצדד בה, תעזוב אותו.

 

האישה והחמות הגיעו לפיצוץ כמוהו לא זוכרים אפילו הזקנים שיושבים למרגלות הווזוב, הר הגעש הכי פעיל באיטליה. הרבה לבה חמה נשפכה שם, מזל שזו לא הרטיבה או שרפה, ישמור אותי האל, את תביעת הגירושין שהגשתי. יש מצבים שאפילו אני מוותרת מראש.

להקשיב לאבא או להתחתן?

לא רק החמות אשמה, לפעמים זה דווקא האבא. הנה עוד סיפור שממחיש עד כמה ההורים אוהבים להתערב במקומות שהם לא נדרשים.

 

הגיעה אלי בחורה צעירה, כחודש לפני החתונה שלה וביקשה שאייצג אותה מול העו"ד של החתן שאביו דרש שיחתים אותה על הסכם ממון. החתן בא ממשפחה שיש לה כסף ונכסים, והמשפחה, בעיקר האב דאג שזה יגיע לידיים הלא נכונות. הוא איים על הבחור, שלא ישלם לו על החתונה וינשל אותו מכל הסכף, אם לא יחתום על הסכם ממון עם הכלה.

 

בעיקרון, אין שום דבר פסול בהסכמי ממון (וגם אני חיה עם כזה), אבל החיים יותר חשובים מזה וצריך לדעת עד איפה למשוך ולהתעקש על סוגיה כזאת. לצערי, האב והחתן הממושמע לא ידעו מתי להפסיק. הכלה הסכימה לחתום על הסכם ממון, כי היא ידעה שזה לא הכסף שלה ולא הייתה לה כל כוונה לגנוב אותו. אבל, לאב זה לא הספיק והוא דרש שההסכם ייחתם במעמד שני עורכי דין כשאת החתן ייצג העו"ד המשפחתי הקבוע, מה שהכריח את הכלה לשכור גם כן עו"ד.

 

שני עורכי דין, דיבורים על כסף והרבה מתח - והכל חודש לפני החתונה. מאוד לא מתאים. הסיפור רק הלך והחמיר עד שהילדים פשוט ביטלו את החתונה. אבל יש לסיפור הזה בכל זאת סוף טוב, כי אחרי חצי שנה, הבן הבין שצריך לשים גבולות מול האב ושהוא הפסיד את אהבת חייו. אז הם התחתנו בכל זאת ובתנאים שלהם, לא לפני שחתמו על הסכם ממון נורמלי עם עו"ד מגשר שעבד עם שני הצדדים ביחד לטובת שניהם.

לינקים

עו"ד ענבר שנהב - מתמחה בדיני משפחה, גישור, גירושין וירושה 

 

להתחתן עם המשפחה: לא חייבים לריב עם החמות

 

בטבעת זו עם גלית גוטמן: המשפחה המורחבת. מתי המשפחה המורחבת הופכת למקור הבעיות בזוגיות?

 

 

בחזרה לאופנה ולייף סטייל>>