רות דיין , אסף לב, יח"צ

האמא פורצת הדרך של האופנה הישראלית: סיפורה של רות דיין

מ"פרויקט אשת חיל" עד ההשקה המחודשת ב-2013: רגע לפני שהיא מקבלת פרס הוקרה מארגון וראייטי שייסדה, חזרה אל רות דיין בת ה-101 ותרומתה האדירה לאופנה הישראלית

הערב (שלישי) תקבל רות דיין בת ה-101 את פרס ההוקרה מארגון וראייטי, שהיא נמנית עם מייסדיו - אי שם בשנת 1967.

דיין, רעייתו הראשונה של משה דיין, אמם של הבמאי והשחקן אסי דיין, הפסל אודי דיין והפוליטיקאית יעל דיין וסבתו של ליאור דיין, נחשבה לפעילה חברתית משפיעה ופורצת דרך ולאחת החלוצות בנושא ההעצמה הנשית.

לצד היותה אייקון ואגדה בחייה, דיין נחשבת בין השאר גם לגברת הראשונה של האופנה הישראלית. בשנת 1949 עבדה דיין כמדריכת עולים במושבי העולים בפרוזדור ירושלים. במסגרת זו, הבחינה במיומנות הנשים וגם הגברים בתחומי מלאכת היד וביצירותיהם.

היא החליטה להפוך את עיסוקן של אותם עולים למקור פרנסה ויזמה פרויקט שהדריך אותם ושיווק את יצירות האופנה שלהם במה שנשא את השם "פרויקט אשת חיל", שם שניתן על ידי משה דיין.

רות דיין

רות דיין בחתונתו של ליאור דיין בשנת 2012 (בוצ'צ'ו )

 

לאור הצלחת הפרויקט, בשנת 1954 פרשה עליו הממשלה ובעיקר משרד העבודה והתעשייה  חסות והקימו את בית האופנה "משכית" שדיין עמדה בראשותו עד שנת 1970. אגב, זה נחשב לבית האופנה הראשון בישראל.

כור היתוך דרך שמלה

אחרי מלחמת ששת הימים, החליטה דיין להרחיב את היריעה ושילבה ב"משכית" עבודת רקמת שמלות פלסטינית ובדואית בכדי ליצור כור היתוך בין יהודים וערבים כאחד. דיין נסע לכל הכפרים הערביים ומשתה מהם את האריגים מעשי היד בכדי לשלבם באופנת "משכית", שנחשבה בשנות ה-60 וה-70 לאופנה העיקרית לאנשי החברה הגבוהה (מה שנקרא "היי סוסייטי").

בשנת 1994 נסגר "משכית", אך הושק מחדש בשנת 2013 ע"י דיין ומעצבת האופנה שרון טל, ושורד עד היום. לאורך שנותיה בלב תשומת הלב הציבורית תמיד הקפידה דיין להתלבש בצורה מיוחדת ובלתי שגרתית, כמו לענוד שרשרת מסבחה מחרצני זיתים, שמלת משי שחורה עם רקמה, מעיל מדבר בצבע זית, שמלת חלוק סגולה עם רקמה - ועוד.


הערב אחרי החדשות ישודר בערוץ רשת 13 טקס פרסי וראייטי