שותה מים, אינסטגרם

אתם צמאים כל הזמן? ייתכן שיש לכם סכרת

צמאים לרוב? סובלים מכאבי ראש שלא עוזבים אתכם, והפצעים לא מחלימים? אולי אלו נרות אזהרה שמצביעים על סוכר לא מאוזן, שעלול להוביל למחלת הסכרת. חשוב לקרוא

  • פורסם ב:
  • 06/12/2018 12:57
  • |

מכירים את זה שפתאום, באמצע היום, אתם חשים בסחרחורת שמגיעה משום מקום? או פתאום רואים בצורה מטושטשת ללא הסבר הגיוני או שאתם צמאים למרות שהרגע שתיתם? אז יכול להיות שאתם סובלים מסוכר לא מאוזן ולא כדאי לכם להתעלם מהתסמינים הללו. הנה כמה תסמינים שאתם צריכים לשים אליהם לב, ואם הם מופיעים - מומלץ ללכת להיבדק ולהיוועץ עם הרופא.

1. כאב ראש

כאב ראש הוא לעיתים סימן מוקדם להימצאות רמות גבוהות של סוכר בדם. כאב הראש עשוי להתפתח בהדרגה ולהפוך לחמור יותר ככל שרמות הסוכר בדם עולות. סביר להניח שתנודות ברמות הסוכר בדם מעודדות הופעת כאב ראש עקב התגובה של כלי הדם במוח כתוצאה מחשיפה להורמונים מסוימים, כמו אפינפרין ונוראפינפרין. במילים אחרות, התנודות ברמות הסוכר בדם יכולים לגרום לכאבי ראש שנובעים משינויים הורמונליים ומשיניים ברמת גלוקוז עצמה.

2. טשטוש ראייה

העלייה ברמת הסוכר בדם גורמת לשינויים בריכוז הנוזלים בעדשת העין. התוצאה היא ראייה מטושטשת. לכן, אם ישנו קושי בראייה, מומלץ לבדוק את רמות הסוכר בגוף.

3. צימאון והשתנה מרובה

כאשר רמות הסוכר בדם גבוהות, האדם חש תחושת צימאון גבוהה. עודף הסוכר מצטבר בדם והכליות צריכות להתאמץ מאוד ולעבוד בצורה מוגברת על-מנת לסנן ולסלק את עודפי הסוכר האלה. מכאן, עודף הגלוקוז מופרש לתוך השתן, וסופח נוזלים מרקמות הגוף. הדבר מוביל להצטברות כמות גלוקוז בשתן גבוהה ובלתי תקינה. כתוצאה מרמת סוכר בדם גבוהה סוכר מופרש לשתן וגורם השתנה מרובה עד ההתייבשות. 

4. עקצוצים

תחושה של עקצוצים בידיים או ברגליים יחד עם תחושה של צרבת או כאבים בבליעת מזון, הם סימנים שהעצבים מתחילים להיפגע בגלל רמות הסוכר בגוף שאינן מאוזנות.

5. רעב מוגבר

כאשר אדם רעב יותר מהרגיל ונוטה לאכול יותר, הדבר ככל הנראה קורה כתוצאה מחוסר יכולת של הגוף לווסת גלוקוז ואת התאים שמשתמשים בו לצורך אנרגיה. בעקבות כך, התאים סובלים ממחסור בגלוקוז והגוף מתחיל לחפש מקורות אחרים, מה שגורם לתחושת רעב כמעט בלתי נשלטת.

6. עייפות מוגברת

בעקבות רמות מוגברות של סוכר בדם, הגוף נכשל בניסיון להגיב בצורה נכונה וטבעית להורמון האינסולין והתאים אינם מצליחים לקלוט את הגלוקוז מהדם. כתוצאה מכך האדם מתחיל להרגיש את עצמו חלש, מטושטש ועייף על אף אכילה מאוזנת ובריאה ושינה מספקת.

7 החלמה מפצעים איטית

רמת סוכר גבוהה בדם גורמת לנזק לעצבים ולירידה בתגובה תקינה של מערכת חיסון. אם הבחנתם בחתכים או פצעים שמגלידים לאט מאוד, יהיה זה רעיון טוב לבדוק את רמת הסוכר בדם.

אז מה לעשות?

ניתן לאזן את רמות הסוכר באופן טבעי כאשר צורכים אוכל בריא - פחמימות לצד כמות סבירה של שומן בריא וחלבונים. כמו כן, כדאי להימנע מרמת סוכר גבוהה או מרמת סוכר נמוכה. לפיכך, על מנת להיות ערים לרמות הסוכר בגוף מומלץ להתחבר למד סוכר רציף או לפחות לניטור תקופתי, הולטר סוכר, אשר יוכל להצביע על תנודות הסוכר בגוף לאחר אוכל מסוים או פעילות גופנית מסוימת.

הכותבת היא ד"ר מריאנה ירון, מומחית ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה במרכז DMC לטיפול בסוכרת ובמכון לאנדוקרינולוגיה, מטבוליזם ויתר לחץ דם במרכז רפואי ת"א ע"ש סוראסקי.