סופגניות, אורן שלו

כך סופגניות עלולות להגביר את הסיכון לסרטן

רגע לפני שנדליק הערב נר ראשון לצד סופגניות ולביבות, העדיפו לאפות את הסופגניות, כך ממליצה האגודה למלחמה בסרטן יחד עם אזהרות חד משמעיות

  • פורסם ב:
  • 02/12/2018 09:53
  • |

מדי שנה אנחנו זוכים לקרוא ולשמוע על אותן האזהרות הבריאותיות בגין אכילת סופגניות עתירות שומן וסוכר, והנה רגע לפני הדלקת הנר הראשון של חנוכה, יוצאת האגודה למלחמה בסרטן עם אזהרה נוספת יחד עם המלצות לציבור לקראת חג החנוכה בנושא הקשר בין טיגון לסרטן.

האגודה ממליצה לציבור להעדיף לאפות את הסופגניות על פני טיגון במהלך החנוכה ושימוש בטמפרטורה בינונית על פני גבוהה, הגורם לשחרור חומר כימי הנקרא אקרילאמיד, שבחשיפה גבוהה אליו עלול להגביר את הסיכון לחלות בסרטן.

המלצות האגודה למלחמה בסרטן כוללות:

1.  לאפות

להימנע ככל האפשר מהכנת סופגניות ולביבות באמצעות טיגון ולהעדיף לאפות אותן, בחום של 170 מעלות.

2. להקטין גודלן 

אם בכל זאת מחליטים לטגן סופגניות ולביבות בשמן, רצוי מאוד להקטין את גודלן על מנת להפחית את הכמות בכל יחידה ולוודא שחום השמן בינוני. 

3. לא להשחים

בכל מקרה בטיגון או אפיה, חשוב מאוד לא להשחים את הלביבות והסופגניות מכיוון שאז נוצר החומר הכימי הנקרא אקרילאמיד אשר חשוד כמגביר את הסיכון לסרטן.

4. לא רק בחנוכה

במהלך כל השנה, מומלץ לאמץ אורח חיים בריא, הכולל תזונה מאוזנת, הימנעות מהשמנה, פעילות גופנית והימנעות מעישון, לאוהבי הצ'יפס מומלץ להעדיף צ'יפס בהיר על פני מושחם.

על החומר המסרטן

אקרילאמיד הוא חומר כימי המצוי במזון העובר טיגון או אפייה בטמפרטורות גבוהות(דהיינו מעל 120 מעלות צלזיוס), בייחוד בפריטים המכילים עמילנים בריכוז גבוה, לרבות תפוחי אדמה ומוצריהם כגון צ'יפס, דגנים ומאפים, דגני בוקר (cereals), לחם, טוסט, קרקרים, וופלים ועוגיות ואף קפה.

לא רק בטיגון - איפה הוא נמצא?

אקרילאמיד גם מצוי בכמויות גבוהות בעשן סיגריות. הוא אינו חומר המתווסף למזון, אלא נוצר בריאקציה כימית המתרחשת בתוך פריטי המזון הללו, בין סוכרים  לבין חומצה אמינית מסוימת בשם אספרגין, המצויים כאמור, בתפוחי אדמה, דגנים, קפה ועוד.

ריכוזי האקרילאמיד במזון משתנים, בין היתר בהתאם לתהליכי הייצור, למשך ולשיטת ההכנה ולטמפרטורה בה הוכן המזון. הרתחה או אידוי בטמפרטורה של כ – 100 מעלות צלסיוס אינם גורמים בדרך כלל להיווצרות אקרילאמיד.

אקרילאמיד נמצא במחקרים רבים בבעלי חיים כמסרטן והוגדר, על ידי הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן ה - IARC, המסונפת לארגון הבריאות העולמי, כחומר החשוד כמסרטן בבני אדם (קבוצה A2,probably carcinogenic). כמו כלל החומרים המסווגים כמסרטנים או כחשודים כמסרטנים על ידי IARC, גם אקרילאמיד נכלל ברשימות החומרים המסרטנים של משרד הבריאות כאן בישראל.