לא מוותרים על הסופגניות בחנוכה, istock

חנוכה כבר כאן: כללי הזהב לטיגון סופגניות

חג החנוכה כבר בפתח ואיתו גם הדילמה הנצחית: לטגן או לאפות? ואם כבר לטגן (מה לעשות, הטעם מנצח), אז איזה שמן יעשה את העבודה בצורה המיטבית?

סופגנייה, כמו שמה, סופגת כמות גבוהה של שמן תהליך הטיגון. אבל כאן יש טוויסט, שלא הרבה יודעים: השמן עצמו אינו מהווה בעיה. בטמפרטורת החדר הוא מספק לנו חומצות שומן חיוניות לתפקודינו התקין. שמן הסויה הוא אולי הדוגמה הכי מוצלחת במקרה הזה. הוא מכיל כמות גבוהה של שומן בלתי רווי שנחשב בריא מאוד לגוף, מוריד את הכולסטרול הרע ומעלה את הכולסטרול הטוב בדם. הוא מתאים לכל סוגי הבישול, הטיגון וגם לאפייה או תבלון. בנוסף, ריחו עדין ולא פוגע באיכות המזון.

ואולם, הבעיה מתחילה כשהטמפרטורה של השמן עולה ונחשפת עם החמצן המצוי באוויר וגורמת למספר הרדיקלים החופשיים לזנק (למרות שמם, מדובר במולקולות שמאיימות על הגוף). נוסף על כך, ככל ששטח הפנים של השמן גדול יותר, כך תיחשף כמות גדולה יותר של שמן להיווצרות של רדיקלים חופשיים. למשל, כאשר מטגנים בסיר רחב במקום בסיר עמוק.

 
 
 

נקודת האל חזור

היבט נוסף בטיגון הסופגניות בחנוכה הוא נקודת העישון של השמן. כל שתשאירו את השמן זמן רב יותר על הגז, כך הטמפרטורה שלו עשויה לעלות על 180 מעלות – הנקודה שבה השמן עוד במצב טוב. נקודת העישון מותאמת לסוג חומצות השומן המצויות בשמן. למשל, החומצה העיקרית בשמן קנולה ובשמן סויה היא לינולאית.

כדי להימנע מכך, מומלץ להחליף את השמן בכל שני מחזורי טיגון. הסימנים לכך שהשמן סיים את תפקידו הם שינוי בצבע ומרקם שלו; הופעת עשן או קצף שנובעים מההרתחה של השמן; ושינוי בצבעי המזון המטוגן, שהופך כהה יותר מטיגון לטיגון.

 מומלץ להחליף את השמן בכל שני מחזורי טיגון.

מומלץ להחליף את השמן בכל שני מחזורי טיגון. ( istock)

 

להתאים את סוג השמן לטיגון

כדאי לזכור: גם השמן האיכותי ביותר חשוף בפני חמצון ויצירת חומרים רעילים. לפיכך, יש לבחור בשמן בעל היציבות הכימית הגבוהה ביותר וכזה שיהיה בעל נקודת העישון הגבוהה ביותר. בנוסף, מומלץ להשתמש במחבת קרמי ולאחסן את השמן במקום קריר ומוצל כדי למנוע חמצון. הטמפרטורה המומלצת לטיגון היא 180 מעלות. אין צורך לחמם את השמן לחום גבוה יותר. כמו כן, מומלץ לא לערבב שמן משומש עם שמן טרי. במקרה כזה, השמן הטרי יתקלקל מהר יותר.

לא לוותר על החגיגה

סופגנייה היא אולי לא המאכל הבריא ביותר, אבל אם לא מגזימים בכמויות ומקפידים על כללי הטיגון – אפשר וצריך ליהנות ממנה. רק אל תשכחו לשמור על אורח חיים בריא מיד כשאתם מסיימים לנגב את הריבה.


אמבד