עושים דיאטה, יחצ

למה אנו נמשכים לפחמימות רעות? בייגלה, סופגניה, בורקס וכמותם

נמשכים לסופגנייה בייגלה בורקס? אתם לא אשמים! מחקרים הוכיחו שאנחנו לא מסוגלים להתמודד בתשדורת המוחית, מה השילוב של קמח לבן, סוכר לבן ושמן עושים לנו בראש. כל מה שרצית לדעת על ההתמכרות שגורמת לנו לסוכרת מחלות לב השמנה

הפחמימות הממכרות מרעיבות אותנו וגורמות לנו להתמכרות והשמנה. השילוב הקטלני של סוכר, קמח לבן ושומן הוא זה  שיוצר לנו את התשדורת המוחית שמעוניינת בסיפוק המידי וגורמת לנו להתמכרות בגוף שהיא אינה ניתנת להתמודדות, כאשר מנטרלים את הדחף באותו אזור בראש שאחראי על  כל ההתמכרויות : עישון, סוכר, אלכוהול וקוקאין. אז אנשים מצליחים להיגמל ללא קושי לעמוד בתפריט ולרדת במשקל.

עשרות מחקרים מדעיים נערכים מידי שנה בתחום התזונה, ובעיקר מחקרים רפואיים שמתייחסים להשפעת התזונה על הגוף. רובם הגדול ביוזמות בעלי אינטרס כזה או אחר. מחקר אחד יאמר שקמח וחיטה עלולים לגרום לדיכאונות ופעם אחרת יטען שהחיטה מפרישה סרוטונין במוח ומשפרת את מצב הרוח . המחקר החשוב ביותר האובייקטיבי עוסק בהשפעת הסוכר על המוח.

מתברר כי לסוכר יש השפעה דומה להשפעת קוקאין, שהוא כידוע סם מסוכן.

זו גם הסיבה שמכורים לסוכר ולפחמימות הפשוטות והמזיקות  מתקשים מאד להתמיד בדיאטות, בכל פעם עוברים לדיאטה אחרת..., באמונה שזו הבעיה..., ולבסוף חוזרים לצרוך סוכר ופחמימות וכמובן להשמין.

הפחמימה התעשייתית

הפחמימה התעשייתית מסוכנת אף יותר מסוכר בתצורתו המתועשת, משום שהיא מעלה מיד את רמות הסוכר בדם.

אכן קיימים דגנים בריאים יותר (כמו כוסמין או טף), אך לצערנו הדגן הנפוץ על המדף הוא- חיטה מהונדסת, שממנה מייצרים את הקמח הלבן. הקמח הלבן מעלה בחדות את רמות הסוכר בדם, אף יותר מסוכר לבן. בתצורתו העיקרית והתעשייתית, הקמח הלבן מזיק וגורם להשמנה לא בריאה.

.

במכון אברהמסון מבינים את הקושי לוותר על פחמימה ממכרת, משום שאליה פונה כל מי שחש רעב, ומציעים להיגמל מפחמימות ריקות המצויות ברוב מוצרי הקמח שאנו רוכשים : החל מהלחמניות ומוצרי לחם חיטה, עוגות ובורקס וכמובן הקמח הלבן שמוסיפים בלי ידיעתנו למוצרי מזון מתועשים (שניצלים מוכנים ועוד).

מנסיון של עשרים שנה, ניתן לומר ששינוי אורח החיים תלוי קודם לכן  בטיפולי הגמילה מהחומר המזיק לגוף, וזאת עוד לפני בחירת התפריט הנכון.

מטופלי אברהמסון מדווחים על כך שהדיאטה שלהם הפכה לקלה ביותר, ללא מאבק כלל. הם מדווחים על ירידה בריאה במשקל, משום שלא מתפתים לגעת באוכל לא בריא, גם אם נחשפים לו. הנגמלים של אברהמסון גם מדווחים על עלייה במצב הרוח והאנרגיה שלהם.

השילוב בין סוכר פחמימה ושומן הוא הגרוע מכל. אתם לא אשמים

מחקר שבוצע באנגליה לפני שנתיים, וחלקו אף הוקרן בתוכנית טלוויזיה מיוחדת, של ה BBC (שודר גם בישראל) – מצא כי הצריכה של שומן מן החי (שמנת) כשלעצמו אינו ממכר. ההתמכרות הבלתי ניתנת לשליטה, המתנהגת ונראית במוח כמו הרצון לסמים קשים, מתרחשת כאשר מחברים בין סוכרים ופחמימות לבין שומנים.

בניסוי שנערך באנגליה על ידי התאומים הזהים הרופאים כריס ואלכסנדר ון טולקן בו הצליחו להוכיח כי השילוב בין תכולת השומן והסוכר במזונות מעובדים משפיע על מוחנו בדומה לקוקאין, בניסוי בו הציגו לאנשים ברחוב סוגים שונים של דונאט מצופים, והרוב המכריע בחר בדונאט מצופה גלייז סוכר. הסיבה לכך נותחה על ידי החוקר הרפואי שקבע כי אדם ממוצע אינו יכול לעמוד בתשדורת המוחית שרוצה סיפוק מיידי מהשילוב הקטלני (פחמימה-סוכר-שומן).

לכן רק גמילה מאפשרת טיפול בצריכת אוכל לא בריא.  תפריט דיאטה אינן פותר את הבעיה, ובמקרי רבים נכשל.

אברהמסון מטפלים בדחף לאכילת סוכר ופחמימות ממכרות, ולכן המטופלים בדרך זו מצליחים יותר ולאורך זמן, לשמור על משקל גוף תקין. שיטת אברהמסון היא היחידה שמדברת על גמילה ולא על דיאטות.

 ענת

ענת כהן (מכון אברהמסון )

 

אהוד אברהמסון מייסד מכון אברהמסון, מומחה לגמילה מעישון והתמכרויות: הסוכר גורם להפרשה של דופאמין במוח. הדופאמין הוא נוירוטרנסמיטור שמופרש ומשרה עלינו תחושת רוגע ושימחה, ולכן כאשר הוא מופרש יש לנו נטייה להמשיך באותה הפעולה הגורמת להפרשתו, ומכאן נובעת ההתמכרות. ישנם חומרים נוספים שגורמים להפרשתו כגון עישון, אלכוהול ואף קוקאין, אשר ידועים כבר שנים כחומרים ממכרים.

לאור הניסיון הרב של כולנו ראינו כי הירידה במשקל היא עם תזונה ללא סוכר וללא פחמימות ממכרות.

סקרים ומחקרים בתחום:  


במחקריו של דר' אלסיו פסאנו גסטרו ילדים מבית החולים לילדים במסצוסטס ארה"ב בשנים 2002 -2008 : גלוטן נתפס בגוף שלנו כבקטריה או ווירוס המזיק לגוף.

הגלוטן מתנהג כמו בקטריה וגורם למערכת החיסונית לתקוף את המעי, כמו בעת דלקת. מחקריו בוצעו בשנים האחרונות בארה"ב קתלין זילמן היא דוקטור לתזונה ודיאטנית רפואית אמריקאית, בעלת טור קבוע באתר הידוע WEB-MED (אתר מחקרים רפואיים שזמין לכלל הציבור בארה"ב) היא תיעדה וסקרה כמה מחקרים שבוצעו בעשור האחרון על השפעות של מה שמכונה כיום "White food" :    מזון תעשייתי המכיל את שני המרכיבים הלבנים : קמח לבן וסוכר לבן.

המחקרים שבוצעו בארבע אוניברסיטאות מחקר רפואי בארה"ב בעשר השנים האחרונות, קבעו כי ללא ספק השילוב בין שני המזונות גורם למגיפת השמנת היתר (אוביסיטי) בארה"ב וכן לעלייה בתפוצת מחלת הסכרת סוג 2.

לפי דבריה, המחקרים קבעו כי ניתן לדבר על "פחמימה טובה מול רעה" וכי הפחמימה הרעה (קמח וסוכר לבן) אינה מספקת את הגוף, ופועלת כמו כל חומר ממכר : היא מודיעה לגוף שצריך לצרוך יותר – ובכך משבשת את מנגנוני הרעב והשובע.

מחקר שבוצע על ידי דר' אמביקה סטאג'יה מ-  Department of Nutrition at the Harvard School of Public Health.

בשנת  2017 : במסגרתו בוצע ניסוי באכילת מזונות ושילובי מזונות, והשפעתם על העורקים והלב, בטווח הארוך :על פי המחקר – אכילת מזונות המכונים refined grains  - כלומר פחמימה מזוקקת (קמח לבן) גרמו לעלייה בשיעור התופעות המובילות לבעיות לב.


עם זאת, כאשר הוחלפה הפחמימה המזיקה בפחמימה בלתי מזוקקת (קמח מלא, אורז מלא), ובנוסף הורדו מהתפריט משקאות ומזונות עשירים בסוכר, הנחקרים שיפרו את כלל המדדים הפיזיולוגיים. המלצת החוקר היתה כי מזונות אלה מזיקים ויש למנוע את צריכתם לחלוטין.

מחקר נוסף שפורסם בשנת 2015 ב –  American Journal of Clinical Nutrition  על ידי צוות של שמונה חוקרים מצא כי צריכת פחמימות "לבנות" (קמח לבן מתועש ומוצריו) בשילוב סוכר לבן, גורם לשינויים בלתי רצויים במצב הרוח ובעיקר לדיכאון.

על פי פרופסור רוברט לוסטיג, רופא ילדים מאוניברסיטת קליפורניה, שפרסם ב 2012 סדרת מאמרים ומחקרים שלו תחת הכותרת "האמת המרעילה של הסוכר הלבן" (בעבודתו במרכז ההשמנה לילדים באוניברסיטת קליפורניה -בית חולים אוניברסיטאי) ניתן לעקוב אחר השפעתו של הסוכר הלבן אותו צורכים ילדים כאשר הם צורכים מזון מתועש (שנרכש בסופר).

לטענתו הסוכר הלבן מרעיל את הגוף. הסכנה הגדולה יותר לפיו היא השילוב בין פחמימה לבנה לסוכר הלבן :

שילוב המוביל להתמכרות ובשלב הבא להשמנה חולנית, שכבר קשה לטפל בה (אוביסיטי).

על פי פרופסור סוזן ג'ב חוקרת תזונה מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה, שהשתתפה גם בתוכנית טלוויזיה (ראה בהמשך) בנושא: רוב בני האדם נולדים במשקל נכון, מתחילים רזים, ומשהו במהלך החיים גורם לעלייה במשקל שגורמת למחלות (מחלות לב, סוכרת ואף סרטן), החוקרת בחנה אלפי מקרים לאורך עשר שנים כדי להבין מה בתזונה האנושית גורם לכך.

מחקריה הוכיחו כי הימנעות ממרכיב יחיד באבות מזון סוכר או שומן לא השפיע כמעט בכלל על המשקל והסבירות למחלות.

פרופ' פול קני מבית הספר לרפואה מאונט סיני בני יורק, חקר במהלך 2010 – 2016 את צריכת הסוכר והשומן, וגילה כי אין להם השפעה בפני עצמם על תשדורת הרעב במוח. אך הממצא החשוב ביותר מצא כי השילוב בין סוכר פחמימה ושומן מייצר התמכרות למזון שקשה לגוף להתמודד איתה, בדומה לסמים קשים. המתג במוח שהפעלתו גורמת לנו להפסיק לאכול – מפסיק לפעול. הסיבה לאכילה אינה הצורך של הגוף אלא רצון הדוניסטי לספק רצון בטעם טוב. לפי פרופ' קני ההתמכרות הבלתי ניתנת לשליטה, למזון לא בריא מתנהגת בדומה לרצון לצרוך הרואין וקוקאין.


צריכתם אינה נדרשת לגוף מבחינה קלורית, והסיבה היחידה לצריכה היא התחושה הטובה שהם גורמים. הדבר המרכזי בשילוב הזה: הוא תעשייתי, MAN NADE ולא ניתן למצוא אותו בטבע בתצורה זו. זהו שילוב שבני האדם המציאו ע"י תיעוש.

על פי מחקרו של פרופ' קני השילוב הממכר בין שומן לסוכר-פחמימה חייב להיות 50% - 50% על מנת לגרום להתמכרות : וזה השילוב שמוצאים במזון תעשייתי.

המחקר מצא כי אדם ממוצע אינו יכול לעמוד בתשדורת המוחית שמעוניינת בסיפוק מיידי מהשילוב בין פחמימה שומן וסוכר.

הפחמימות הממכרות מרעיבות אותנו וגורמות לנו להשמנה.

הטיפולים מורידים את הדחף לאכילת כל המוצרים שמכילים סוכר ופחמימות ממכרות : עוגות, לחמים,  בורקסים, פיצות , פסטות ממתקים ועוד...ולכן אנשים מצליחים עם אברהמסון לעמוד בתפריט, לרדת במשקל ולשמור על אורח חיים בריא.

הגמילה מסוכר ופחמימות ממכרות פשוטה ליישום כדרך חיים לאורך זמן.

מכון אברהמסון, קו שירות ויעוץ חינם - 9933*

 רופא

אהוד אברמסון (מכון אברהמסון )

 


צריכתם אינה נדרשת לגוף מבחינה קלורית, והסיבה היחידה לצריכה היא התחושה הטובה שהם גורמים. הדבר המרכזי בשילוב הזה: הוא תעשייתי, MAN NADE ולא ניתן למצוא אותו בטבע בתצורה זו. זהו שילוב שבני האדם המציאו ע"י תיעוש.


על פי מחקרו של פרופ' קני השילוב הממכר בין שומן לסוכר-פחמימה חייב להיות 50% - 50% על מנת לגרום להתמכרות : וזה השילוב שמוצאים במזון תעשייתי.
המחקר מצא כי אדם ממוצע אינו יכול לעמוד בתשדורת המוחית שמעוניינת בסיפוק מיידי מהשילוב בין פחמימה שומן וסוכר.

הפחמימות הממכרות מרעיבות אותנו וגורמות לנו להשמנה. הטיפולים מורידים את הדחף לאכילת כל המוצרים שמכילים סוכר ופחמימות ממכרות : עוגות, לחמים,  בורקסים, פיצות , פסטות ממתקים ועוד...ולכן אנשים מצליחים עם אברהמסון לעמוד בתפריט, לרדת במשקל ולשמור על אורח חיים בריא. 

הגמילה מסוכר ופחמימות ממכרות פשוטה ליישום כדרך חיים לאורך זמן. 

מכון אברהמסון, קו שירות ויעוץ חינם - 9933*