פירוש השם קרטוקונוס הוא קרנית בצורת חרוט, יחצ

מהו הטיפול בקרטוקונוס?

קרטוקונוס הינה מחלה שפוגעת בקרנית העין. שכיחותה גבוהה יחסית – על-פי הערכות של אנשי מקצוע אחד מכל 1,000 בני אדם לוקה בה ברמת חומרה כזו או אחרת – והשפעתה על הראייה משמעותית, כך שאסור להזניח אותה. ישנן מספר דרכים לטפל בקרטוקונוס ובעמוד זה תמצאו מידע אודות כל אותן דרכים וכן המלצות לגבי מציאת הטיפול המיטבי עבורכם.

משקפיים

פירוש השם קרטוקונוס הוא קרנית בצורת חרוט (“קרטו” היא קרנית בלטינית ו”קונוס” הוא כמובן חרוט) – וזוהי המהות של המחלה: הקרנית הופכת בהדרגה מכיפה לחרוט. כתוצאה מהעיוות נשבר האור באופן לא מדויק ונוצרים ליקויים שמשפיעים על הקריאה, המבט בתלת-מימד, הנהיגה, ראיית הלילה ועוד.

בשלב הראשון של המחלה, שבדרך כלל מתחילה להתפתח בין גיל 15 לגיל 35, ניתן לטפל בה עם משקפיים. פתרון זה יעיל כל עוד האסטיגמציה יחסית קלה אולם כשהיא מחמירה יש לעבור לפתרון האפשרי הבא – עדשות מגע.

עדשות מגע

עדשות המגע כולאות את הדמעות במרחב שבין העדשה לבין הקרנית ובדרך זו מנטרלות את מרבית העיוות שנגרם למעבר האור. חשוב מאוד להתאים את העדשות בדיוק למבנה העין של כל מטופל ומטופלת ועוד יותר מכך למידת החומרה של הקרטוקונוס שלהם. בדרך כלל ייעשה שימוש בעדשות קשות (ישנן עדשות רכות שמאפשרות טיפול בקרטוקונוס, אך הן מתאימת רק לחלק מהלוקים במחלה). התאמת העדשות מתבצעת בעזרת אופטומטריסט/ית בעל/ת ניסיון ספציפי לגבי קרטוקונוס.

ניתוחים

בין 20% ל-25% מבעלי הקרטוקונוס יידרשו בשלב מסוים לעבור הליך כירורגי. בפרט ישנו צורך בניתוח אם הקרנית הופכת לדקה במיוחד או אם נוצרות עליה צלקות.

ישנם 3 סוגי ניתוחים. הראשון הוא למעשה השתלה של קרנית חדשה. הקרנית לא מקבלת אספקה ישירה של דם, ועל כן לא נדרשת התאמה בין התורם לבין האדם שעובר את הניתוח מבחינת סוג הדם אלא רק מבחינת מבנה העין. ההחלמה לאחר ההשתלה אורכת כ-5-6 שבועות ונדרשת עוד המתנה של כשנה עד שהקרנית המושתלת מתפקדת ביעילות מרבית.

סוג אחר של ניתוח נקרא DALK (ראשי תיבות של Deep Anterior Lamellar Keratoplasty – השתלת קרנית שכבתית קדמית). בהליך כירורגי זה לא מוחלפות כל השכבות של הקרנית אלא רק שלוש העליונות – סטרומה, שכבת באומן והאפיתליום. הסיכון לדחייה של השתל או לזיהום קטן יותר בניתוח זה, שניתן לבצע אותו רק בתנאי שהמבנה של שכבת האנדותליום תקין ושהיא מתפקדת היטב.

סוג שלישי משתמש בשתלים בצורת טבעת כדי להחזיר לקרנית את צורת הכדור.

טיפול בלייזר

אצל חולים יחסית מבוגרים (בני 30 ומעלה) עם קרטוקונוס קל ניתן לשקול גם טיפול בלייזר – הליך שנקרא גם ניתוח תשבורת.

איך תדעו מהו הטיפול המתאים עבורכם?

ההחלטה איזה טיפול בקרטוקונוס לבחור היא כמובן רבת חשיבות ויש להקדיש לה את מלוא תשומת הלב. הבסיס להחלטה מושכלת הוא אבחון מקצועי שנשען על בדיקה בשם מיפוי קרנית. הבדיקה מתבצעת אצל אופטומטריסט/ית מוסמכ/ת (כדאי לדעת שאנשי ונשות מקצוע אלה לומדים 4 שנים במוסד אקדמי ולאחר מכן מחויבים לעבור מבחן של משרד הבריאות). לאחר הבדיקה וניתוח הממצאים ניתן להבין מהי רמת החומרה של הקרטוקונוס ובהתאם לבחור את הפתרון האפקטיבי ביותר.

עוד על קרטוקונוס תוכלו לקרוא בקישור הבא:

https://www.arzavision.co.il