האם המאמנים חוטאים?, אינסטגרם

אם הייתם יודעים את זה - הייתם יורדים במשקל בלי בעיה

ריי מאור טוען שכדי לרזות ולהגיע לבריאות מקסימלית אתם צריכים לגלות את נקודות המוטיבציה שלכם, את נקודות החולשה שמונעים מכם לרזות ולוותר, וגם: להיות קיצוניים

  • פורסם ב:
  • 10/10/2018 18:50
  • |

רובנו מכירים את ההרגשה הזו שיש להרבה אנשים של הרצון לעשות דיאטה על מנת להיפטר משומנים עודפים אך יחד עם זאת ניסינו הרבה דברים ולא הצלחנו בגלל היעדר כוח רצון. המטרה של מאמר זה הוא קצת לחדד את כוח הרצון ולהבין את המניעים שלנו.

התנעה של כוח הרצון

ישנה נקודה בזמן שבה פתאום יש לנו יותר כוח רצון להתמיד ואז פתאום אנחנו מצליחים לעמוד בחלק מהיעדים שלנו. זה יכול לבוא בצורה של הפסקת עישון, התחלת משמעת אכילה בריאה או אפילו להתחיל להתאמן באופן קבוע. אותה הנקודה בזמן היא נקודת השיא וההתחלה של התהליך ועם הזמן (בדרך כלל) אנחנו רואים ירידה משמעותית במוטיבציה עד הפסקה טוטאלית של אורח החיים היותר בריא לפי הגדרתנו. מעגל זה הוא המעגל הנצחי שבו רובנו תקועים, והוא חוזר חלילה ללא אפשרות יציאה. אם לא וויתרנו לגמרי (וזה גם מצב מסוים שחלקנו מגיעים אליו) - אז אנו חדורי מוטיבציה לתקופה מסוימת בלבד. לכן, אנו צריכים להתחיל מהמוטיבציה שלנו.

הכינו רשימה

כדי להבין את המוטיבציה, אנו צריכים להכין רשימה (היא יכולה להיות גם בראש אבל עדיף רשימה פיזית) של הסיבות האמיתיות שאנו רוצים בכך. רשימה זו יכולה להיות רשימה "נדושה" שכולנו כבר מכירים, אבל היא תדרבן אותנו להבין יותר לעומק שיש יותר מסיבה אחת או שתיים עיקריות. הרי להיראות טוב זה להרגיש טוב, להיות בריא זה להאריך חיים, זו יכולה להיות מתנה אוהבת עבור עצמנו העתידיים שסומך עלינו שנתנהג בצורה מכובדת אל מתנת הגוף וכד'.

תירוצים וסיפורים

בשלב הירידה במוטביציה ובכוח הרצון אנו נתקלים בהמון תירוצים וסיפורים. בכוונה אני קורא להם סיפורים כי זה בדיוק מה שהם. סיפורים שאנחנו "מספרים לעצמנו" כדי להישאר עמוק בתוך איזור הנוחות. מה שאנחנו צריכים להתחיל לעשות זה להגיד לעצמנו "הסיפור שאני מספר לעצמי הוא ש..." ואז השלם את החסר. לדוגמא "הסיפור שאני מספר לעצמי הוא שאין לי מספיק זמן". "הסיפור שאני מספר לעצמי הוא שאין לי כוח רצון". הסיפור שאני מספר לעצמי הוא שזה לא באמת חשוב לי. וכך הלאה וכל הלאה...

תמצאו את נקודות המוטיבציה

אלי שחף לימד אותי שאם משהו באמת חשוב לנו אז אנחנו צריכים למצוא את נקודת המוטיבציה שבה אנחנו רוצים אותו ב-100%. וכאן נשאלת השאלה - האם אתם באמת רוצים במלוא הרצון לרזות, או שזה חשוב לכם רק ב-80 אחוז. אם זה המצב, אתם שמים לעצמכם את הרגל. לרצות משהו לא ב-100 אחוז משמע שאנחנו כבר מתנגדים לשינוי ומראש יודעים שאנחנו לא ניתן את כל מה שיש לנו כדי להגיע לאותה הנקודה. אז אני ממליץ לכם למצוא את ה-100 אחוז שלכם כמה שיותר מהר. אחרת - תחזרו לאותו המקום שהייתם בו.

זיהוי נקודות ההתנגדות האישיות

ישנם דברים שאנחנו יודעים מראש שיותר קשים עבורנו באופן אינדיוידואלי. לדוגמא - יש אנשים שיותר קשה להם לקום מוקדם בבוקר ולשחרר את שמיכת הפוך. לחלק מאיתנו קשה לשחרר מאכלים מסוימים שמפצים אותנו רגשית או ממלאים חלל שחסר לנו (באופן מודע או לא מודע). להכיר את עצמנו ואת נקודות החולשה שלנו זה יתרון משמעותי. להפוך להיות יותר מודע לנקודות ההתנגדות שלנו זה לדעת מתי ואיך הכי טוב להוציא אותנו מאיזור הנוחות שלנו. כוח הרצון שלנו יכול להיות חזק, אבל כאשר יש נקודות חולשה מסוימות שאולי ילחצו עלינו - יכול להיות שהוא לא יהיה מספיק חזק בשביל לעמוד בפיתוי.

לא ליפול לנקודות החולשה

אם כך, לדוגמא, החלטנו לעשות שינוי תזונתי והחולשה שלנו הוא מסעדות, אז כדאי שלא נצא למסעדות לתקופה מסוימת. אם אנו מנסים לחזור לעשות הליכות או ריצות ואנחנו רואים שלא יוצא לנו בערבים כי "אנחנו תמיד עייפים מהעבודה" ובסופ"ש מגיע התירוץ של "אבל זה הסופ"ש והיה לי שבוע עמוס ואני אשמח רק לנוח" - אז אולי כדאי שננסה את זה בבוקר מוקדם לפחות לכמה פעמים ברציפות. במילים אחרות - לדעת איפה אנחנו צריכים "לעבוד" על עצמנו ולא לאפשר לעצמנו ליפול לנקודות החולשה וההתנגדות שרובנו מודעים ומכירים אותם לעומק.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ray Maor (@ray.maor) on


אחריות אישית

כוח רצון בשינוי תזונאי זה גם לדעת ש"אם אין אני לי מי לי". אי אפשר במקרה הזה להאשים אף אחד חוץ מעצמנו על חוסר כוח רצון או חוסר מוטיבציה. אף אחד לא ישגיח עלינו בבוקר צהריים וערב. ללכת למסגרות שמאפשרות דיאטה יכול להיות רעיון טוב - אבל מה יקרה איתנו אחרי זה? משמע שהדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות, אפילו שזה לא תמיד כיף לנו, הוא לקחת אחריות מלאה על עצמנו, ההרגלים שלנו ועוד. כשאנחנו לוקחים אחריות מלאה, פתאום יש פחות תירוצים, פתאום יש פחות התנגדות דרך התירוצים והסיפורים. אנחנו מבינים שאי אפשר לזרוק את הזבל שלנו על אנשים אחרים ש"מדרדרים אותנו". לקחת אחריות מלאה זה גם לאפשר לעצמנו להנות מפירות עמלנו. לאחר הדיאטה\חזרה לכושר, זה להיות גאים ולחזק את הבטחון העצמי שלנו בידיעה שאנחנו הבאנו את עצמנו לשם.

יכולת התמדה

לאחר שהתמודדנו עם הקשיים של מציאת המוטיבציה הנכונה, התחלת המשמעת והעבודה עצמה על עצמנו ועל ההרגלים שלנו, מגיע הרגע של המשבר הראשון, הרגע שבו שאנחנו קצת שוכחים את הרצון הראשוני וכל הסיבות שבכלל התחלנו את הדיאטה. בנקודה זה אנו צריכים להתחיל ליישם את יכולת ההתמדה שלנו. כוח הרצון שלנו נמדד לא רק במוטיבציה ההתחלתית, אלא ביכולת שלנו להמשיך איתה כמה שאפשר, עד למצב הרצוי שבו ההרגלים החדשים שאנו רוצים לפתח הופכים להיות חלק מהחיים שלנו ואנחנו שוכחים לגמרי את ההרגלים והאמונות הישנות.

קיצוניות כדי להגיע לשלמות

יכולת ההתמדה אינה חייבת להיות מושלמת, אבל עדיף "לשאוף", לפחות בהתחלה, לקיצוניות מסוימת של ההרגלים החדשים ולמושלמות שלהם. לדוגמא אם אנחנו מתחילים דיאטה טובה, אז עדיף על ההתחלה להיות כמה שיותר קיצוני עם החוקים שלנו כמו לדוגמא להסיר לחלוטין דברים מסוימים כמו סוכר או דברי מאפה מהתפריט. הקיצוניות הראשונית עוזרת לנו להתמיד בשלב מאוחר יותר, בשלב שבו יש לנו פחות מוטיבציה ואנחנו מאפשרים לעצמנו "לחטוא" מדי פעם. החתירה ל"מושלמות" הראשונית תעזור במחיקת ההרגלים הקודמים שלנו ובהמשך לפתח יכולת התמדה עם ההרגלים החדשים, שלרוב הופכים להיות פחות קיצוניים ואנחנו מוצאים לעצמנו נקודת איזון חדשה שהיא עדיפה ויותר טובה מנקודת ההתחלה שלנו - שזוהי הייתה השאיפה שלמו מלכתחילה.


נכתב ע"י ריי מאור - מדריך להתפתחות אישי ומפתח שיטת "תהליך עשרת הימים להעצמת האנרגיה הפראנית"
www.pranalife.co.il