פירות - מומלצים לפי הרמב"ם, אינסטגרם

דיאטת הרמב"ם: 10 דרכים לחיים בריאים לאיזון אחרי החגים

לא אוכלים לשובע, ארוחה רק אחרי מקלחת, לא שותים ביחד עם האוכל וזהירות עם דגים ומאכלים שיש להם ריח רע. אז מה כן לאכול?

אמנם בימינו כל החגים שלנו מלווים בהרבה באוכל, וחג ישראלי כולל עלייה בטוחה במשקל, אבל עוד בתקופת התנ"ך היו רמזים ברורים לכך שאכילת יתר היא מסוכנת ואף נחשבת חטא לגוף. הרמב"ם (רבי משה בן מימון) היום בוודאי היה מזועזע מהשפע הרב וכמויות האוכל שאנחנו אוכלים בחגים ובכלל, כי הפילוסוף, רופא והמדען טען כי "ואכילה גסה לגוף כל אדם – כמו סם המוות, והיא עיקר כל החלאים". כלומר: אכילת יתר היא חטא ועלולה לגרום למחלות ולמוות. הנה 10 חוקים עתיקים שכתב הרמב"ם, שאולי אם נחיה לפיהם נהיה בריאים יותר וכבדים פחות.

1. אין דיאטות - דיאטות קיצוניות הן מסוכנות בעיני הרמב"ם. אסור לנו להרעיב את הגוף. במקום זה עלינו לאכול ארוחות בינוניות שלא לשובע, אלא עד 75% ממה שבן האדם מסוגל להכיל בקיבתו. מרגישים עדיין רעבים? חכו כעשרים דקות, ייתכן שתרגישו שבעים. 

2. " לעולם לא יאכל אדם אלא שהוא רעב, ולא ישתה אלא שהוא צמא" - לפעמים אנחנו אוכלים חברתית, דבר גרוע ביותר לפי הרמב"ם. גם שתיית יתר היא מזיקה לפיו ולכן אין לשתות רק כי אמרו לנו שזה בריא. שתו שאתם צמאים. ארוחה אוכלים אחרי מקלחת.

3. לא שותים עם הארוחה - "ולא ישתה מים תוך המזון", זאת כדי לתת לאוכל להיספג כמו שהוא ולתת למיצי העיכול לעכל את המזון כפי שהוא.

4. ספורט - הרמב"ם אמר שגם אם בן אדם חי בריא ועושה מצוות, אבל לא עושה ספורט לפחות 15 דקות ביום, המחלות יגיעו אליו. ולכן, כל אדם צריך לבצע פעילות גופנית כדי לשמור על בריאותו. עוד אמר כי "לא יאכל אדם עד שיהלך קודם אכילה עד שיתחיל גופו לחוש, או יעשה מלאכה… עד שיתחיל גופו לחוש, וישקוט מעט עד שתתיישב נפשו ואוכל", כלומר: את פעילות הגופנית יש לבצע לפני האוכל ולא אחריו.

שייק פירות

יש לפנות פסולת מהגוף (פוטוליה )

 

5. כל מה שישן - לא מומלץ. גבינות ישנות ומלוחות, בשרים מעושנים, גבינות מעושנות, דגים מעושנים או מזון שיש לו ריח רע - אסור לאכלו. גם פטריות כמהין ממליץ לא לאכול. 

6. יש להפריד מזון קיצי מחורפי ולהתאים את האוכל לפי עונות השנה - "בימות החמה אוכלים מאכלים קרים ולא ירבה בתבליניו. ואוכל את החומץ. ובימות הגשמים אוכל אוכלין החמין ומרבה בתבליניו ואוכל מעט מן החרדל ומן החלתית". בקיץ נאכל יותר מאכלים קלים וקרים ובחורף מתובלים וכבדים.

7. אין לאכול על בטן מלאה - הארוחה האחרונה אמורה להיות כ-4 שעות לפני השינה.

8. סדר הארוחות - יש להתחיל לאכול מאכלים קלים ומהם לעבור לכבדים. 

9. אין תחליפים, דואגים לשחרר - תשכחו ממוצרי דיאט או מאכלים מעובדים. אוכלים מאכלים טריים שעוזרים לגוף לשחרר פסולת ורעלים מהגוף, ואם כבר פסולת, לעולם אל תשמרו בפנים. צריכים לשירותים? אל תתאפקו. לפי הרמב"ם, יש דגש גדול על שחרור, פן האוכל ישחרר גזים רעילים.

10. מה כן אוכלים? מן הכתבים השונים ניתן להסיק שלכל אדם מתאים תפריט אחר, וזה תלוי במשקלו, במזג שלו ובמידת הפעילות הפיזית שלנו. פירות וירקות היו בין ההמלצות שלו, למעט פירות הדר שעלולים לגרום לליחה, אגוזים ושקדים בריאים לאדם, כאשר בשר, דבש ויין לא מתאימים למי שמזגו חם,