הסופר ירדן גולן, צילום שגב שושן

כותבי הסטטוסים שהופכים לסופרים מצליחים הם הרבה יותר מטרנד

ירדן גולן הוא סופר שהחל דרכו בפייסבוק, והוא אחד הצעירים שמאתגרים את אליטות הספרות הישנות בהעזה שלהם לכתוב אחרת לקהל שהולך אתם לאורך כל הדרך

לפני כארבע שנים, ירדן גולן, 25, עשה בסך הכל משהו שהוא אוהב לעשות וגילה להפתעתו שיש במרחבי פייסבוק אי שם קהל רב שמחכה למישהו שכותב בדיוק כמוהו. באותה תקופה גולן היה מוזיקאי שכתב שירי ראפ, שירים שדורשים הקפדה על טקסטים שבהם המשמעות משתלבת בקצב ויוצרת סיפור שמרתק את המאזינים.  

ירדן גולן רצה בסך הכל קהל שיאזין לשירים ולכן החל לפרסם את השירים שלו גם בפייסבוק כדי למשוך קהל גם ללחנים ולביצועים שהקליט להם. אלפי הלייקים והתגובות שהחל לקבל ממש מיד גילו לו שהטקסטים שעמל עליהם מקבלים חיים משלהם שכלל לא דמיין, משום שהם מצליחים לדבר ללב ולכאבים הכי כמוסים של הקהל שהתחיל להתקבץ סביבו בפייסבוק.

באוקטובר 2014 החשיפה שלו קיבלה קפיצת מדרגה כשאחד הסיפורים שותף בדף המצליח אז "סטטוסים מצייצים", והוא החל להתרגל לראות מאז אלפי לייקים לכל סיפור שכתב.

הסוד להצלחה הוא הנגיעה הישירה

כשירדן גולן מדבר על הקהל החם שלו מתברר שנוצרה סביבו קהילה שהמכנה המשותף שלה הוא הדרך הייחודית שבה הוא כותב על כל מה שקורה במערכות יחסים, אהבה נכזבת ובגידה, הלבטים וההתחבטויות והכאבים שמתלווים לאהבה ולרומנטיקה.

הכתיבה שלו נגעה ישירות בקרביים של כל אחד שחווה ולו מעט ממה שהוא מצליח לחשוף בשיריו-סיפוריו, כך שכל אחד שקרא אותו מצא שם משהו שמדבר בדיוק עליו ואליו. לדעתו זהו הסוד האמיתי של ההצלחה שלו, וזה בדיוק מה שדרבן אותו להגשים חלום מוקדם מכפי שחשב.

ירדן גולן כתב תמיד ונגע בסיפורים בשלבים שונים בחייו, אבל בשלב שבו המוזיקה הייתה עדיין העיסוק העיקרי שלו הוא הניח זמנית בצד את חלומות להוציא לאור רומן שכבר התחיל לכתוב. נהירת קהל הקוראים הנלהבים והדרישות ממנו להוציא ספר משלו שיקבץ את כל כתוביו, גרמו לו להבין שאם הייעוד האמיתי קורא לך אין סיבה שלא להגשים אותו כאן ועכשיו.

"עניין של זמן" עונה על הצורך של קוראיו

ואכן, באוגוסט לפני כשנה העז ופתח פרויקט מימון המונים כדי להוציא בהוצאה עצמית את הספר שלו. לפני כחצי שנה הספר יצא לאור בשם "עניין של זמן" ומכר מאז 2,000 עותקים, נתון שנחשב להצלחה גדולה במונחים של סופרים צעירים שמוציאים לאור את הספרים של עצמם. במקרה זה, הוא גם עושה את כל עבודת השיווק וההפצה לבדו, כשהוא נישא על גלי ההערכה אליו כסופר צעיר שצמח מהפלטפורמה של המדיה החברתית והתגלה שם לראשונה על ידי קוראיו.

"הספר בנוי כך שהוא מתאר את חמשת השלבים במערכות היחסים, שבאים לידי ביטוי בתובנות שאני כותב", הוא מתאר את הספר ולמה הוא נוגע כל כך במדויק. ספרו הבא, אגב, יהיה בקונספט דומה לספר הראשון. "הפעם", הוא אומר, "נקודת המבט תהיה גם של הגבר ולא רק של האישה. הספר יהיה יותר מאוזן ויחשוף גם את הצד הפגיע והרגיש של הגבר ולא רק של האישה".

יותר מטרנד

יותר מטרנד( צילום שגב שושן )

 

פריצת הגל החדש של כותבים מהמדיה החברתית

ירדן גולן מספר שהוא אחד מגל של יוצרים צעירים שהשתמשו במדיה כזאת כדי לפרסם את עצמם בקטן, ואחר כך העזו לממש את עצמם ככותבים שמפרסמים ספר מבלי לחכות להוצאות ספרים ממוסדות. במידה מסוימת, הוא אומר שדווקא היציאה מהמיינסטרים של המסלול של הסופר הרגיל של פעם עזרה לו להתבסס כסופר אהוד שעומד אפילו להוציא את ספרו השני בקרוב.  

"צמצום שליטת האליטות הישנות בספרות של היום מפנה מקום לכל אחד. הספר שלי פשוט עונה על הצורך של קוראים בספרים שכתובים כך ועל נושאים כאלה", הוא אומר. "לא משנה מי אתה ומהו הרקע שלך, תמיד תוכל למצוא בספר שלי טקסט שידבר אליך לבטן הרכה ולמכנה המשותף הרחב ביותר". מבחינתו, "אין דבר שאתה רוצה לעשות שלא תוכל לממש. הדרך להגיע ליעד קיימת תמיד וכל מה שצריך לעשות זה למצוא אותה. פשוט לנסות עד שתגיע".

הוא ממשיך לכתוב במדיה החברתית וגילה גם את אינסטגרם שבה יש לו 17,000 עוקבים, נוסף על 15,000 הקוראים הנאמנים בפייסבוק. הוא ממשיך להקליט שירים לפחות פעם בחודש, ומתכונן לשנת ההתמחות שלו בעריכת דין לאחר בחינות הגמר של שנה ג' במשפטים. כך שהוא כבר מצא את הדרך שלו להגיע ליעד תוך כדי מתן השראה לרבים אחרים.

 עניין של זמן

עניין של זמן( צילום מסך מתוך פרופיל האינסטגרם של ירדן)