שיניים, depositphoto

כל מה שצריך לדעת על השתלות שיניים

ד''ר אופיר זהבי, מנהל מרפאת שיניים מומחים בפתח תקווה, מסביר על מהי השתלת שיניים, מתי היא מבוצעת ומה נדרש לוודא במסגרת התהליך

השתלת שיניים היא מענה מעולה להשלמת אובדן השיניים, היא מהווה פתרון יעיל לאילו שאיבדו את שיניהם מסיבות שונות, או לכאלה הסובלים משיניים אשר נידונו לעקירה. לשיניים תפקיד חשוב בחיינו, החל במראה הפנים והדיבור וכלה בשימור יכולת הלעיסה והבריאות הכללית. במקרים רבים, פגיעה בשיניים עלולה להוביל לאובדן שיניים ובכך להשפיע על איכות חיינו באופן משמעותי.

בימינו, קיימים שתלים דנטליים מתקדמים המהווים פתרון הולם, נוח ובטוח כתחליף לשיניים חסרות, והם מסייעים לשמור על מראה יפה, המתאים לחלל הפה ולשאר השיניים.

מתי מומלץ לבצע השתלת שיניים?

מחסור בשן עלול לנבוע מגורמים רבים: עקירת שן, ריקבון (עששת עמוקה), טיפול שורש שנכשל, מחלות חניכיים, תאונות ועוד.

מומלץ לבצע טיפול השתלת שיניים כאשר המחסור בשן פוגע בתפקוד הלסת, ביכולת ללעוס, במראה, בדיבור ובבריאות. במקרים אחרים, מלבד תחליף לשן בודדת, ניתן להשתמש בשתלים לעיגון וייצוב תותבת שלמה או חלקית.

תהליך השתלת השיניים

תהליך שיקום הפה והשתלת השיניים מתחיל בהערכה ובאבחנה של רופא מומחה הכוללים צילומים ובדיקות אודות מצב השיניים, הלסת והבריאות הכללית של המטופל.

לאחר אבחנה יסודית ומדוקדקת, ניתן לבנות תכנית טיפול המותאמת למטופל.

לתכנון ולבניית מערך הטיפול, חשיבות גבוהה בהצלחת התהליך, שכן גורמים רבים משפיעים על התאמת הטיפול. בעבר, במקרים מסוימים, לא ניתן היה לבצע שתלים דנטליים בשל סיבות הקשורות במבנה הלסת ובמצבה כמו גם כתוצאה ממחסור בעצם הלסת.

כיום ישנן טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות לבצע ניתוחים והשתלות שיניים גם במקרים יותר מורכבים. כחלק מטיפול השתלת השיניים מוחדר שתל לעצם הלסת, שאליו מתחברת בהמשך השן המלאכותית על ידי המבנה, כאשר השתל מהווה תחליף לשורש של השן שאבדה.

כאשר נדרש לבצע שתלים באזור האחורי של הלסת העליונה (המקסילה) יש לוודא נוכחות מספקת של נפח עצם. החדרה של שתל דנטלי דרך נפח עצם לא מספק, אל תוך חלל הסינוס הפתוח עלולה לפתח זיהומים ודלקות, אשר יגרמו לכישלון בקליטת השתל.

לעיתים טרם הטיפול הכירורגי, מתגלה כי קיים מחסור בעצם הלסת לטובת התקנת שתל דנטלי, במקרה זה עלינו לעבות את עצם הלסת באמצעות השתלת עצם לסת - תהליך זה קרוי "הרמת רצפת הסינוס".

השתלת עצם לסת והרמת סינוסים

הסינוסים הם חללים הנמצאים בעצם הלסת העליונה באזורים האחוריים. רצפת הסינוס נוגעת לרוב בשורשים של השיניים האחוריות. לאחר עקירת שיניים אלו לעיתים יש מצב בו יש מעט מידי עצם לביצוע החדרת ועיגון שתלים.

במצב בו יש חוסר עצם, ניתן לבצע תהליך של השתלת עצם הקרוי גם הרמת סינוס או הרמת רצפת הסינוס. מדובר בפרוצדורה בה מוסיפים עצם בכמות הנדרשת לייצוב השתל ברצפת הסינוס. במידה ויש מחסר יחסית קטן של עצם, ניתן לבצע "הרמת סינוס סגורה" בה מוחדרת העצם לאחר ביצוע קדח בעצם עבור שתל.

במידה ויש מחסר גדול יותר, יש לבצע "הרמת סינוס פתוחה". בפרוצדורה זו הרופא (מומחה לכירורגית פה ולסת או מומחה לחניכיים) פותח פתח קטן בעצם הלסת, מפריד את רירית הסינוס מהעצם ומניח את העצם. לאחר מכן יש להמתין מספר חודשים עד לשיקום השתל.