בשר מעובד מזיק כמו סיגריות, פוטוליה

בשר מעובד מזיק כמו סיגריות? תבדקו את העגלה שלכם

מסע פרסום חדש של עמותת הטבעונים מציג את אכילת הבשר כמסוכנת ושקולה לעישון. האם זה מתבטא בנתונים שיתפרסמו כאן על צריכת בשר מעובד בישראל?

התשדיר החדש של עמותת "Vegan Friendly" מפחיד, וללא ספק המטרה של התשדיר עוברת היטב - להרחיק הורים מהמדפים של בשר מעובד בסופר. אבל זו לא הפעם הראשונה שבה הסכנות בבשר המעובד עולות לכותרות.

ב-2015 בהלת הבשר המעובד, למרות הספינים סביב המינוח המדויק של ההשפעות על גוף האדם, הביאה להתכווצות דרמטית במכירות - ולירידות מחירים של כלל הקטגוריות. 

אלא שלציבור הישראלי יש זכרון קצר יחסית – מנתונים שהגיעו למערכת ברקוד עולה מגמת התמתנות וחזרה לצריכת בשר מעובד. הקטגוריה שהתרסקה ב-2015 ונשארה קפואה ב-2016, חוזרת ב-2017 לצמוח.

הצרכנים הגדילו בשנה שחלפה את צריכת הנקניק ומעדני הבשר הארוזים (4.1%+), צורכים יותר חטיפי עוף קפואים (1.7%+), ומי שחטפה מכה היא בכלל השווארמה שמכירותיה נחתכו בכמעט 20 אחוזים פרסומים חדשים. ואת האדישות הגוברת מנסים ויגן פרנדלי להפסיק.

התשדיר הפרובוקטיבי כבר זכה לנסיונות השתקה – במכתב ששלחו היצרנים נטען ש קמפיין שערורייתי וקיצוני עשוי להטעות בפועל ולגרום לנזק בריאותי לציבור צרכנים"; ואם התשדיר הזה לא מספיק – הסיבוב הבא במלחמה בבשר כבר בקנה: ניסיון לשכנע את המחוקק לסמן כל מוצר בסופר לא רק במלוח, מתוק ושמן – אלא גם במדבקת "מעובד".