המבורגר וצ'יפס, אינסטגרם

אם תאכלו את הפחמימה בשעה הזו תרזו

מסתבר שיש חשיבות לזמן הארוחות, ויותר מזה - לאכול את הפחמימה בארוחה אחת ביום. הדיאטנית הקלינית שירי נקש עם כל הפרטים על המחקר החדש

ישנם מחקרים רבים המתבצעים על מנת לבדוק גישות שונות למניעת השמנה וסיבוכיה. חלק גדול ממחקרים אלו עוסק בסוגיית הפחמימות והשפעת צריכתן על השמנה והסינדרום המטבולי.

ידוע שעל מנת לרדת במשקל, יש צורך להפחית מספר קלוריות באמצעות הפחתה של, בין השאר גם פחמימות, בעיקר פשוטות.אבל האם ישנה השפעה כלשהי על תיזמון צריכת הפחמימות?

מחקר מעניין שנעשה לפני מספר שנים בישראל בהשראת צום הרמדאן (שבו המוסלמים אוכלים רק בשעות הערב), פורסם בכתב העת המקצועי "OBESITY " . המחקר בחן סוגיה מעניינת זו .

במחקר השתתפו 78 שוטרים ממשטרת ישראל שחלוקו רנדומלית ל-2 קבוצות. שתי הקבוצות צרכו תפריט של 1300-1500 קלוריות. בקבוצה האחת עיקר הפחמימות נאכלו בארוחת הערב ובשניה פוזרו לאורך היום. המחקר נמשך 6 חודשים. חלק מתוצאות המחקר הראו שיפור במספר מדדים הקשורים על מניעת השמנה והתפתחות הסינדרום המטבולי בקבוצה שצרכה את עיקר הפחמימות בערב, כמו למשל: שיפור ברמות הסוכר בדם וברמות האינסולין ממוצעות, מדד המצביע על תנגודת לאינסולין היה נמוך יותר בקבוצה זו, היתה ירידה גדולה יותר במשקל ובאחוזי השומן ועוד.

אחת ההשערות הנוגעות לתוצאות המחקר היא, שכאשר עיקר הפחמימות נאכלות בערב, ישנה הפרשת אינסולין משמעותית אחת שגוררת רמת לפטין (הורמון השובע) גבוהה יותר בבוקר שלמחרת ובמהלך היום שלמחרת. כך שמושג שובע גדול יותר בהשוואה לפיזור הפחמימות.

עוד מידע בנושא זה התקבל לאחרונה על ידי ניסוי קטנטן שאמנם אינו מאפשר הסקת מסקנות אך שופך אור נוסף על סוגיה זו. המחקר נעשה בב"יח אמריקאי על ידי רופא שבחן זאת בקרב מטופליו. המטופלים נתבקשו לאכול מספר ימים את עיקר הפחמימות בערב על פי תפריט ספציפי ולאחר מספר ימי "ניקוי" אכלו את הארוחה היותר פחמימתית בערב. גם פה נצפו רמות סוכר נמוכות יותר בקבוצה של ארוחת הערב הפחמימתית.

השערה נוספת שיש לבחון מציעה גישה מעט שונה, על פיה יש משמעות לפרק הזמן דל הפחמימות במהלך היום יותר מאשר לאיזו ארוחה תהיה פחממתית- האם בוקר או ערב. 

בכל מקרה, מחקרים נוספים דרושים על מנת לאשש את התוצאות ואת המסקנות ובכל מקרה חשוב לזכור שיש להתאים תפריט למטופל ולמטרותיו ואין תפריט אחד או גישה אחת שנכונה לכולם. רק בעל מקצוע יכול להתאים תפריט למטופל על מנת שיושגו המטרות בצורה המיטבית.