,

התקרחות - ניפוץ מיתוסים ודעות קדומות

האם יש להפסיק טיפול בפרופסיה אם אין תוצאות? והאם חבישת כובע גורמת לנו להנשיר יותר שיער? להלן מספר מיתוסים ודעות קדומות שאספנו עבורכם

מעל 70% מהגברים הישראלים סובלים מהתקרחות גברית טיפוסית לפני גיל 50. הנה מספר מיתוסים ודעות קדומות  שכדאי לנפץ בכל הכרוך לתופעת ההתקרחות הגברית:

 

האם גילוח שיער ותספורת יסייע במניעת נשירת השיער?

 

לא נכון! השיער גדל מהשורש ולא מהקצה. גילוח הראש או תספורת אינם מסייעים להפסקת הנשירה. הגילוח אינו מגיע כלל לשורש השערה ולא משפיע עליו לטובה או לרעה.

 

 האם יש קשר בין אוננות ויחסי מין להתקרחות?

 

לא נכון!  כיום אין הוכחה מדעית ואין שום מחקר מדעי שמצא שאוננות או קיום יחסי מין משפיעים על השיער. למרות טענות רבות שנשמעות כיום ונאמרו גם בעבר, לא נמצא קשר ישיר בין בשניים.

האם חבישת כובע גורמת לנשירה?

 

נכון חלקית! אם חובשים כובע צמוד אשר משפשף את השערות באופן קבוע יכולה להיגרם פגיעה בשיער מהשפשוף.

 

האם נמצא קשר בין חפיפת ראש- להתקרחות?

 

לא נכון! חפיפה תכופה אינה גורמת לנשירת שיער. היגיינת השיער חשובה ולכן חפיפה יומיומית דווקא מומלצת, בעיקר לבעלי שיער שומני. לבעלי שיער יבש מומלץ לחפוף פעמיים בשבוע.

 

האם שמפו ומרכך מונעים נשירה?

 

לא נכון! השמפו אינו חודר לתוך העור ולא מזיק לשורש, ומכאן גם שהוא אינו מחזק את שורשי השיער או מונע נשירה.  גם מרכך השיער אינו חודר לתוך העור ולכן גם שימוש בו לא יגרום לנשירה.

 

תלישת שיער ע"י חפיפה או סירוק- גורמת לנשירתו?

 

לא נכון! כל שיער הנמצא כבר בשלב הנשירה נמצא מחוץ לקרקפת. בזמן החפיפה או הסירוק, מפסיקה ההשפעה של החשמל הסטטי וכל השערות שנשרו במהלך היום, נופלות בזמן החפיפה. אין זה אומר כלל שפעולות אלו גורמות לתלישה של השיער. זה שיער שאם לא היה נופל בחפיפה או בסירוק, היה נופל בכל מקרה במהלך היום. זו הסיבה שבזמן החפיפה מרגישים שיש יותר נשירה.

 

מה הקשר בין צביעת שיער לנשירתו?

 

מאותה הסיבה ששמפו ומרכך אינם פוגעים בשיער, חינה וצבע שיער אינם גורמים לנשירה או מחזקים את השיער. בשיער דק ושומני בעיקר, החינה יכולה לגרום לשיער להיראות עם נפח למספר חודשים.

 

ג'ל לשיער גורם להתקרחות?

 

נכון באופן חלקי! תכשיר ג'ל לעיצוב שיער לא גורם להתקרחות אבל בהחלט יכול לפגוע בשיער, לכן מומלץ להשתמש כמה שפחות אך ורק בקצוות השיער, ולהימנע מנגיעה בקרקפת.

 

 

יש להפסיק לקחת טיפול בפרופסיה אם אין תוצאות?

 

ברוב המקרים פרופסיה, שהינה תרופת מרשם יחידה לטיפול בהתקרחות גברית טיפוסית תביא לעצירת נשירת השיער ובחלק גדול מתוכם גם לצמיחתו המחודשת. במשך הזמן. מכיוון שהשיער צומח לאט, ברוב המקרים קשה לראות את התוצאות הראשונות של האטת הנשירה או צמיחת שיער. חשוב להתמיד בטיפול למשך שנה עד להחלטה נכונה האם להמשיך בטיפול או להפסיקו. לאחר 12 חודשים ניתן להבחין בצמיחה מחודשת.

 

עיסוי הקרקפת מעודד צמיחת שיער?

 

לא נכון! עיסוי או חימום הקרקפת לא מסייע להרחבת כלי הדם ולא מעודד צמיחת שיער.

האם התקרחות היא עניין משפחתי?

 

לא נכון! במשפחה אחת יכול להימצא אח אחד בלונדיני ואחד עם שיער שחור, אחד שמן ואחד רזה, אחד גבוה ואחד נמוך. כמו כן, יכול להיות אח אחד שעיר יותר ואחד שעיר פחות, אחד שיקריח בגיל צעיר והאחר שיישאר עם שיער מלא עד גיל 40.

 

אם לא מסתפרים, השיער גדל וגדל?

 

האורך תלוי במחזור החיים הטבעי של השיער, שזה אינדיבידואלי. ככל שתהיה תקופת הצמיחה גדולה, כך גם השיער יגדל. אם יש לשיער תקופת צמיחה קצרה, כך גם השיער ינשור לפני שיהיה ממש ארוך, וצמח עד לאורך מסוים. גם זמן הצמיחה הוא עניין תורשתי ומושפע מתזונה.

 

 

הכותב: ד"ר אלכס גינזבורג, רופא עור מומחה בהשתלות והתקרחות.

 

 

>>> בולד & ביוטיפול: האם קרחת זה סקסי?

>>> שיער של כוכבות: סודות הטיפוח של נעמי ווטס

>>> בשיבה טובה: כל מה שצריך לדעת על שיער לבן 

>>> באד הר דיי? פתרונות מהירים לסידור השיער