מכניסים פולי סויה לתפריט הראשי, פוטוליה

פולים פלאיים: 10 סיבות להתחיל לאכול סויה

לא רק לטבעוניים וצמחוניים: למה כדאי לשלב צריכת סויה בתפריט היומי

למרות שצמח הסויה היה מוכר לאנושות כבר לפני 4,000 שנה, לפי עדויות, רק במלחמת העולם השנייה הוא זינק לתודעה: החיילים, שלחמו ימים ארוכים בלי מנוחה, היו זקוקים למנת חלבון מזינה וזמינה. פולי הסויה שימשו כרכיב מרכזי במנות שהוזרמו לפלוגות, ומאז הם צברו פופולריות בקרב מי שמוצרי חלב לא זמינים או מותרים עבורו.

אלא שכאן לא מסתיים תפקידם של פולי הסויה: במהלך השנים נמצא כי צריכתם מסייעת למניעה של התקפי לב, שבץ וסרטן, תורמת למערכת העיכול ומשפרת את זרימת הדם בגוף. שיעור ניכר מגידולי הסויה בעולם כיום מיועד להאכלת בעלי חיים, אבל העובדה כי שיעור החלבון בסויה הוא הגבוה ביותר מכל מזון אחר מן הצומח – הפכה אותו למבוקש אצל רבים. למי שטרם שילב את פולי הסויה בתפריט היומי שלו, הנה כמה יתרונות שכדאי להכיר.

1. מסייעים במניעת אוסטאופורוזיס: פולי סויה עשירים בנוגדי חמצון, שמגדילים את צפיפות העצם ומחזקים את העצמות. כמו כן, הם עשירים במינרליים, כמו: סידן, אבץ, נחושת ומגנזיום, שגם שומרים על בריאות העצם.

2. מועילים למערכת העיכול: פולי סויה מכילים סיבים והם ידועים כמועילים להסרת רעלים ולהסדרת מערכת העיכול. מי שסובל מבעיות עצירות, שלשול, או תחושת נפיחות בבטן, כבר יודע שצריכת סויה היא חלק חשוב בפתרון.

3. מסייעים במניעת סרטן: צריכת סויה מסייעת לגוף במניעת מחלות כמו: סרטן, באמצעות נטרול הרדיקליים החופשיים על ידי נוגדי החמצון.

צריכת סויה עוזרת במניעת מחלות

צריכת סויה עוזרת במניעת מחלות, פוטוליה 

 

4. יעילים במניעת התקפי לב ושבץ: צריכת סויה נחשבת למומלצת לבעלי סיכוי לחלות במחלות לב. הסיבים המצויים בה מפחיתים את הכולסטרול בגוף. חומצות השומן מסייעות בהורדת לחץ הדם.

5. מונעים אנמיה: הסובלים מאנמיה נאלצים להתמודד עם רמה נמוכה של המוגלובין בדם. הסויה עשירה במינרלים כמו ברזל ונחושת, היא מסייעת לגוף לייצר כדוריות דם בריאות, שמסייעות לווסת את זרימת הדם באופן תקין.

6. תורמים להתמודדות עם נדודי שינה: סויה עשירה במגנזיום – מינרל יעיל מאוד כנגד נדודי שינה ולסיוע בטיפול בבעיות הירדמות ובשינה לא רציפה.

7. מועילים לנשים בהיריון: פולי סויה עשירים בחומצה פולית, שחיונית מאוד למניעת מומים בעובר בתקופת ההיריון. בנוסף, צריכתם מסייעת להתמודדות עם רמות נמוכות של וויטמין בי קומפלקס.

8. תורמים לשיפור הקוגניטיביות: הרכב המינרלים הטבעיים שנמצא בסויה משפר את יעילות המוח ותפקודו. לא בכדי, מומלץ למי שסובל מחוסר ריכוז ומבעיות זיכרון לצרוך סויה. היא פשוט מספקת מינרליים חיוניים למוח כמו אבץ ומגנזיום. 

9. מחזקים את המערכת החיסונית: סויה עשירה בחלבון ובמינרליים – אבני הבניין וההגנה של הגוף מפני הידבקות במחלות ווירוסים. צמחוניים וטבעוניים רואים בסויה מאגר חלבון בלתי נדלה, שמפצה על אי צריכת חלבון מן החי.

10. מסייעים במניעת סוכרת: כדי לעצור את אחת המחלות הנפוצות בעת המודרנית, הגוף נזקק לסיוע בייצור אינסולין או בקליטתו. צריכת סויה הוכחה כיעילה למניעת פרוץ מחלת סוכרת ואף לאיזון רמות הסוכר, בזכות היכולת להגביר את קליטת האינסולין בגוף.