מאכלים שימנעו בריחת שתן, pixabay

סובלים מבריחת שתן? 10 מאכלים שאתם צריכים להימנע מהם

אם אתם סובלים מבריחת שתן, אתן עלולים להרגיש דחפים חזקים ופתאומיים למתן שתן, במיוחד במהלך הלילה. רגילה או שתייה של דברים מסוימים יכולה להפוך את הסימפטומים לגרועים יותר, בעיקר בגלל ששלפוחית השתן רגישה לגירויים שעלולים להגביר את הצורך להתפנות.

תשומת לב לטריגרים האלה – והימנעות מהם במידת האפשר – יכולה לשפר בצורה משמעותית את הטיולים הפתאומיים והתכופים לשירותים. כמו כן במידה ואתם סובלים מבריחת שתן, מומלץ תמיד להיעזר במוצרי ספיגה למבוגרים למניעה של בריחת שתן.

הנה 10 סוגים של מזון ומשקאות שיכולים להחריף את הצורך להתפנות.

  1. ייתכן שתרצו לשקול מחדש להוסיף רוטב חריף בכל ארוחה או תמיד לאכול את הסושי עם ווסאבי. פחות או יותר מאותה הסיבה שמזון חם וחריף יכול לגרום לתחושת שריפה בפה, הוא עלול לגרות את שלפוחית השתן ובכך להחמיר את הסימפטומים.
  1. מיץ חמוציות מסייע להילחם בזיהומים בשלפוחית השתן, אבל הוא עלול גם להיות גורם להחמרה של הסימפטומים של שלפוחית רגיזה. חומציות של פירות יער יכולה לגרות את שלפוחית השתן, ולמרות שמתן שתן מסייע לשטוף את שלפוחית השתן והשופכה, זה גם יגרום לכם לחוש צורך להתפנות לעיתים קרובות יותר.
  1. הגיוני שאם יותר מדי קפאין עלול לעשות אתכם עצבניים, זה יכול גם להפעיל יתר על המידה את השלפוחית שלכם. אז אם אתם מאוהבי הקפה או התה, היצמדו לכוס אחת ביום – והיו מוכנים להשלכות. תהיו גם מודעים לכך שגם קקאו ושוקולד מכילים כמות גדולה של קפאין.
  1. כמו קפאין, גם אלכוהול הוא משתן וגורם לגירוי של שלפוחית השתן. לכן, שתיית בירה משפיעה במיוחד, כי שותים נוזל רב המאיץ את הקצב שבו הכליות אוספות מים, ובמקביל מאלצים את השלפוחית להתפנות לעיתים קרובות מהרגיל בגלל האלכוהול. אם אתם שותים, העדיפו להיצמד לכוס אחת של יין או משקה חריף ליום.
  1. משקאות מוגזים יכולים לגרות את שלפוחית השתן כמו גם את האף. מעבר לכך, משקאות מוגזים לעיתים קרובות מכילים קפאין, סוכר או ממתיקים מלאכותיים – כולם ידועים כמגרים את שלפוחית השתן בזכות עצמם.
  1. מזונות ומשקאות חומציים, כמו אשכוליות ומיץ תפוזים, יכולים גם הם לגרות את שלפוחית השתן. אבל אל תתנו לפירות ההדר לגורם לכם להירתע גם מפירות אחרים כמו תפוחים, אוכמניות ואגסים, המספקים חומרים חשובים כמו גם מנה בריאה של סיבים. אכילת פירות גם עוזרת להדוף עצירות, אשר יכולה לפעמים להטריד אנשים עם שלפוחית רגישה יתר על המידה.
  1. עגבניות, כמו פירות הדר, הן חומציות למדי. אם אתם לא יכולים לשאת את המחשבה על החיים ללא רוטב עגבניות, שפים מסוימים נשבעים שהוספת מעט סוכר יכולה להפוך רטבי עגבניות לפחות חומציים, אם כי אחרים טוענים שהסוכר רק מכסה על טעם החומצה.
  1. סוכר אמיתי יכול להחמיר את הסימפטומים של שלפוחית רגיזה עבור אנשים מסוימים. אפילו דבש עלול לגרום לבעיות. אם אתם מגלים כי ממתיקים שונים גורמים לכם לצרות בשלפוחית השתן, נסו לחתוך אותם מהתזונה או להשתמש בהם מעט ככל האפשר.
  1. מונוסודיום גלוטמט, המפורסם יותר מכל משפרי הטעם שנמצא בשימוש נדיב במסעדות סיניות למשל, אורב במזונות רבים אחרים גם כן. עבור אנשים מסוימים, מונוסודיום גלוטמט גורם להחמרת הסימפטומים של שלפוחית רגיזה. למרבה המזל, המודעות היום גדולה יותר והרבה מוצרים כבר לא מכילים אותו. אם אתם מגלים שהוא מגביר אצלכם את בריחת השתן, קראו היטב את התוויות על מרקים, שימורים, רטבים, מזונות קפואים ומזונות המכילים חלבון מי גבינה או סויה על מנת לוודא שהוא ללא התוסף.
  1. האמרה כי שתיית 8 עד 10 כוסות מים ליום טובה עבורכם לא תמיד נכונה. אם אין לכם סיבה לצריכה רבה של נוזלים, ניתן להימנע מכך. אם זאת חשוב לשתות בצורה מספקת שכן שתייה מועטה עלולה להוביל לשתן מרוכז מדי, שהוא גם מגרה של שלפוחית השתן.

הטיפים הנ"ל יכולים מאוד לשפר את שיגרת חייכם, בכל מקרה במקרה של בריחת שתן מתמשכת מומלץ ורצוי לפנות לרופא לייעוץ מקצועי.