ככה תגדילו סיכוי להריון, אינסטגרם

הדברים שלא ידעתן שיכולים להגדיל את הסיכויים שלכן להרות

למה כל כך קשה לנשים בימינו להיכנס להריון ומה יגדיל את הסיכוי לנשים להיכנס להריון? לפי שרון קוצר, יש כמה צמחים שיכולים לסייע לכן להרות

  • פורסם ב:
  • 04/06/2018 12:34
  • |

לאורך ההיסטוריה האנושית, קצב החיים נשאר פחות או יותר דומה, ואז, בדורות האחרונים משהו קרה. מהפכות טכנולוגיות שינו את קצב החיים ובכך גם פגעו בפוריות האדם ובשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על זוגות שמתקשים להיכנס להיריון.

הגורמים שמקשים על הסיכויים להרות

גלולות 

ישנן כמה סיבות אפשריות לירידה בפוריות. בניגוד לעבר, היום יותר ויותר נשים נוטלות תרופות הורמונליות כגון גלולות למניעת הריון. אומנם לא קיימות סטטיסטיקות המוכיחות את הירידה ברמת הפוריות לאורך זמן, אך הניסיון הקליני מראה כי טיפולים אלו עלולים להפר את האיזון ההורמונלי של האישה ולהקשות על תהליכי ההפריה.

זיהום

סיבה נוספת שנחקרה בעבר ויצרה תשומת לב בקנה מידה בין-לאומי, היא בעיית המזהמים הסביבתיים. שאריות של חומרים כימיים במי השתייה, במזונות, באדמה וגם באוויר, וזיהום האוויר המודרני הכולל בתוכו את הקרינה הסלולרית נמצאו כי הם עלולים לפגוע ביכולת הפוריות.

סטרס

בעיה נוספת שמאפיינת את המאה ה-21 היא רמת הסטרס הגבוהה שנובעת מכך שיותר ויותר אנשים מבלים את הזמן שלהם בריבוי משימות. רובנו לא מספיקים לסיים דבר אחד כמו שצריך לפני שאנו ניגשים למשימה אחרת, אך מערכות הגוף ובעיקר מערכות הרבייה דורשות יציבות. הפגיעה העיקרית בפוריות בשל הסטרס היא אצל הנשים, בעוד שאצל גברים הסטרס פוגע בבעיות בתפקוד המיני.

תזונה

גם התזונה המודרנית עלולה להביא לפגיעה בפוריות של הגברים והנשים כאחד. עודפים תזונתיים לצד תזונה דלה, מעובדת ומתועשת, מחסור באבץ וסיביים תזונתיים ועודף בפחמימות ריקות מביאים לעומס על המערכות המטבוליות. מחקרים הראו כי תזונה זו משפיעה גם על מערכת הרבייה הן מבחינה רפואית והן מסיבות חברתיות ופסיכולוגיות.

 תה סרפד לניקוי רעלים

צמחי מרפא יכולים לעזור( אינסטגרם)

 

צמחי מרפא יכולים לעזור

לאורך ההיסטוריה, נעשה שימוש בצמחי מרפא לשיפור הפוריות, אך היום אנו יכולים להשתמש בכלי מחקר מודרניים כדי לראות כיצד אותם צמחים פועלים על מערכות הרבייה ובכך למקסם את הפעילות שלהם. היום אנו מכירים טוב יותר את תהליכי הפוריות אצל הגבר והאישה, ויודעים לקשר בין נסיבות שונות להפרעות בתהליכי הפוריות. ניתן לטפל בצמחים שיש להם השפעה חיובית כוללת על מערכות הגוף בכלל ועל מערכת הרבייה בפרט. פעמים רבות נעשה שילוב בין מספר צמחים שיחד יוצרים פורמולות טיפוליות.

חלק מהם נקשרים לקולטנים באברי הרבייה,  בעוד שאחרים פועלים בהיבט העצבי או פועלים על האדרנל לוויסות הורמוני הסטרס. השילוב בין הצמחים מייצר תמיכה רב-מערכתית.

כשיש בעיות פוריות, צריך להסתכל על התמונה הכוללת ולהביא בחשבון מספר היבטים הקשורים לבריאותו של המטופל ובהם המצב התזונתי, תפקוד מערכת העיכול והספיגה, האם ישנם חוסרים כלשהם או חולשה כללית, השמנה מסיבית, סטרס  שנובע בגלל בעיות הפוריות וכיוצא בזה. חלק מהטיפול בצמחים כולל גם הנחיות לאורח חיים נכון ובכל מקרה קיים הבדל בין הטיפול בנשים והטיפול בגברים.

צמחים חשובים שמסייעים לטיפול בבעיות פוריות

שיח אברהם - שיח אברהם הוא אחד מהצמחים החשובים והבטוחים ביותר לשימוש עבור נשים וטווח הפעילות שלו רחב גם בתקופת הפוריות וגם לאחריה. הצמח הוא חלק ממסורת רפואת הצמחים המערבית והוא גדל בר גם בישראל. הצמח מסייע באיזון המחזור החודשי במקרים של בעיות בביוץ, מחזור לא סדיר וגם דימומים כבדים, דרך השפעה על האיזון ההורמונלי במקרים כגון רמות גבוהות של ההורמון פרולקטין או טסטוסטרון – המתקשרות לבעיות פריון. אולם חשוב להשתמש בצמח בהתאם לסימפטומים הקיימים ולמצבה הרפואי של כל אישה. נהוג לתת את הטיפול כצמח בודד. בשעות הבוקר ההשפעה הטיפולית שלו טובה יותר, והשימוש בו לרוב ארוך טווח.

קוהוש שחור – גם הקוהוש השחור שייך למסורת רפואת הצמחים המערבית והוא למעשה מהווה צמח מפתח לאיזון המערכת ההורמונלית הנשית. הצמח משמש רבות להסדרת המחזור החודשי כאשר קיימת חוסר סדירות או אל-וסת על רקע בעיה הורמונלית. אחת מהתופעות ההורמונליות הנפוצות יותר הגורמת לבעיות פריון היא תסמונת השחלות הפוליציסטיות שמתאפיינת בחוסר סדירות של הביוץ. לצמח השפעה מאזנת על הורמון LH, המשפיע על תהליך הביוץ ועל הגופיף הצהוב, ולכן הוא מסייע לנשים הסובלות מתסמונת זו.

אנג'ליקה סינית – האנג'ליקה ידועה כצמח התומך בתפקוד תקין של המערכת ההורמונלית אצל נשים ועל כן היא כמעט תמיד תימצא בפורמולות הפועלות לאיזון הורמונלי או לשיפור הפריון. מחקרים הראו כי לאנג'ליקה השפעה על האיזון ההורמונלי במצבים בהם קיימת ירידה באסטרוגן ומחקרים אחרים מצאו כי לצמח השפעה חיובית על טונוס הרחם. ברפואה הסינית הצמח נחשב ל"מניע דם" והיא תורמת לסרקולציה טובה יותר באברי הרבייה הנשיים במצבים של חוסר פריון. לאנג'ליקה השפעה ממריצה ומחזקת ועל כן מסייעת לנשים שחוות עייפות וחולשה שמשפיעות על הקושי בכניסה להיריון.

בטטת בר – ברפואה המסורתית האינדיאנית וברפואה האקלקטית השתמשו בבטטת הבר לתמיכה במערכת הרבייה הנשית, והיא משמשת כיום לאיזון המערכת ההורמונלית. מנגנון הפעולה שלה מערב השפעה פיטואססטרוגנית ולכן היא משמשת לתמיכה במצבים של אל-וסת, אי ספיקה שחלתית, ובעידוד תהליך ביוץ תקין. יש לבטטת הבר גם השפעה מרגיעה עדינה במצבי מתח נפשי.

הכותב הוא שרון קוצר, הרבליסט קליני ומנהל מחקר ופיתוח ב'ברא צמחים'.

התוכן בכתבה זו הוא בעל אופי של סקירה כללית בלבד, והמידע בו אינו התוויתי ואינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת.

נשים בהיריון, מניקות, אנשים החולים במחלות כרוניות והנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתוספי תזונה.