על המסלול של שבוע האופנה, אבי ולדמן

לא הכל פאייטים: חנויות האופנה הישראליות צועקות הצילו

בזמן ששבוע האופנה הישראלי רשם הצלחה מסחררת על המסלול, על המדף המציאות עגומה. כעת נשלח מכתב לארגון הסחר הבינלאומי, בנסיון להתמודד עם נטישת החנויות לטובת האונליין

זה היה שבוע חגיגי במיוחד בענף האופנה הישראלי: 22 תצוגות אופנה, 14 אלף צופים, חגיגת יצירה של מעצבים מקומיים, גם מהייצור ההמוני וגם של אופנת קוטור. על המסלול הכל מרשים ונוצץ, אבל כולם יודעים שהענף מדמם. "ידענו תקופות יותר קשות ויותר טובות", אומר מוטי רייף, "זו תקופה קשה עם תחרות מאוד גדולה".

צופי התצוגות המרהיבות היו קהל אוהד במיוחד, אבל מאות אלפי ישראלים – 49% מהם ליתר דיוק – עושים את הקניות אונליין. "כל האתרים שלי בעיקר רובו מנקסט, עלי אקספרס", אומרת קרין דדון, אמא מחולון, "המחירים בארץ גבוהים".

 על המסלול של שבוע האופנה
 

על המסלול של שבוע האופנה( אבי ולדמן)

 

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, מסביר: "זה לא רק שיש מצב סכנה, זה קורה מול עינינו - נסגרות חנויות, מצמצמים סניפים". האיגוד הישראלי שלח בימים האחרונים מכתב לאיגוד לשכות המסחר הבינלאומי וביקש סיוע מול החבילות הפטורות ממע"מ. "כל עוד הייבוא האינטרנט לא הפריע זו לא היתה בעיה", אומר לין, "אבל הוא הופך להיות הרסני למדינה, למי שבנו עסקים לגיטימיים במדינה".

רייף חושב שלא הכל אבוד, ושגם החנויות צריכות להשתנות. "מה שקרה עם Twenty Four Seven - החנויות התמלאו כי פתחנו אותן לבנות חדשות, שמעולם לא נכנסו לחנות והרגישו שהן יותר מלאות ונמוכות. מי שיבין שאידיאל היופי משתנה ויפתח לקהלים חדשים, ירוויח מזה גם כלכלית". מעוז דהאן, מעצב אופנה ישראלי, מבין שאם אי אפשר לנצח את האונליין, צריך להצטרף אליו ובגדול. "האונליין מנצח וינצח עוד יותר", אומר מעוז דהאן המעצב, "לא תהיה לי ברירה, אלא להתאים את עצמי".