רינה מור, מיס תבל ב-1976, בתל אביב , סער יעקב, לעמ

רינה מור: "איימו עלי שאם לא ארד 10 קילו אני אסולק מהתחרות"

ביולי 1976, הפכה רינה מור למיס תבל הישראלית הראשונה - ועשתה לנו כבוד גדול בעולם. איפה היא היום ולמה, למרות כל התהילה, היא כל כך שמחה להיעלם מהעין הציבורית?

אידיאל היופי לא השתנה. מי שהייתה נחשבת ליפה אי שם בשנות ה-70, ככל הנראה הייתה נחשבת ליפה גם בעידן האינסטגרם. מה שהשתנה בעיקר, זה היחס ליופי והפצתו אל העולם הגדול. ולכן מיס תבל לשעבר רינה מור, מבעד לקו הטלפון, לא מופתעת משיחת הטלפון שקיבלה בדיוק בעיתוי הזה.

מדי שנה, לקראת יום העצמאות או לפני טקס מלכת היופי, מקבלת מור שיחת טלפון או הזמנה לראיון שמחזירים אותה אחורה בזמן, לתקופה בה לא היו סלולריים, לא אינטרנט, מעט עיתונים והמון תמימות. מדי שנה היא מוכנה להתראיין אבל בלי מצלמות, כי ממרום גילה (62), היא מעדיפה לעשות רק מה שעושה לה טוב, וצילום זה לא משהו שהיא התחברה אליו מעולם. ועדיף שהמראיין יהיה איש שכיף לדבר איתו, אחרת אם זה לא כיף, אז מה זה שווה?

מור, נשואה ואם לשתי בנות, לא מתרפקת על העבר או מתבאסת על השנים שחלפו מאז אותה תחרות בהונג קונג, ביולי 1976. מבחינתה השנים הכי יפות שלה בחיים מגיעות עכשיו. היא אמנם זוכרת את תקופת הזוהר והזכייה כתקופה טובה ויפה, אך ברגע שהפסיק להיות לה כיף היא פרשה באלגנטיות ללמוד משפטים. במשך שנים היתה עורכת דין מצליחה, לאחר מכן פרשה להתנדבות והיום היא בעיקר עוסקת בכל מה שעושה לה כיף בחיים, מילה שהיא מרבה להשתמש בה לא מעט בראיון הטלפוני האופטימי שלנו. מחשבות על העבר, לא מעסיקות אותה בכלל.

רינה מור, מיס תבל 1976

רינה מור, מיס תבל 1976(סער יעקב, לעמ )

 

"3-4 שנים אחרי הזכייה פרשתי מהעולם הזה, ושנים רבית זה לא חלק מהחיים שלי. למדתי משפטים, עשיתי קריירה בתחום אחר שהרבה יותר ריתק אותי", נזכרת מור." זו היה אפיזודה מגניבה בטירוף. היה כיף כל עוד היה כיף".

למה הפסיק להיות לך כיף?

"זה נורא סובייקטיבי. אני לא אוהבת להצטלם וזה לא אתגר אותי, ואני כנראה צריכה משהו שיאתגר אותי. הייתי בחורה בת 20 מעולם תמים בלי מדיה כמעט, וכשסיימתי לטעום אמרתי שזה לא בשבילי".

 

חיזרו אחרייך כשפרשת, במטרה שתחזרי?

"היה לי מזל גדול שפעם היה הרבה יותר קל להיעלם. אז לפני הרבה שנים כשלא היו פלאפונים. למרות שהרבה אנשים לא הבינו איך ויתרתי על כל הזוהר, הטיולים בעולם והכסף שהרווחתי - ברגע שהפסיקה להיות לי הנאה פשוט פרשתי. לכסף יש מחיר".

בויקיפדיה כתוב כמה שקלת (60 קילוגרמים), למה זה רלוונטי?

"זה היה מאוד רלוונטי אז כי הורדתי איזה 10 קילו בשביל להישאר בתחרות. עשיתי איזו דיאטה מטורפת כדי להיכנס לתחרות. איימו עלי שאם אני לא ארזה אז לא אוכל להישאר. הייתי רזה בדיוק 48 שעות לתחרות. בעולם המשקל שלי היה נחשב סבבה, זה היה המשקל של כל הבנות בתחרות. רק בארץ זה היה אישיו. כנראה משהו בגנטיקה שלנו בראש. אני לא אספר איך עשיתי את הדיאטה המשוגעת הזו כדי שאף אחד לא יעשה את זה".

הידיעה על בחירתה של רינה מור למיס תבל בשער עיתון מעריב

הידיעה על בחירתה של רינה מור למיס תבל בשער עיתון מעריב (מעריב )

 

"אידיאל היופי לא השתנה"

מצד שני, גם אם היא עצמה לא שמחה יותר מדי, מור מודה שהזכייה שלה גרמה למדינה אושר. "מה שזכור לי הכי זו הרגשת השמחה שהצלחתי לגרום לאנשים להרגיש. חוויות אישיות היו מלא, אי אפשר אפילו לספור אותן. כשנכנסתי לתחרות, היו לי כמה קווים אדומים שהיה לי חשוב לשמור עליהם - האחד, שיתייחסו אלי בכבוד, והשני, שארגיש נוח עם מה שקורה שם, ולאורך כל הדרך זה היה ככה. התייחסו אלינו אז נפלא ואני הרגשתי מאוד נוח עם המקום הזה ולכן נשארתי ומאוד נהניתי".

את חושבת שגם היום היית נבחרת?

"אין לי מושג. אז לא האמנתי שאני אשאר, אז אני לא יודעת, קשה לי לענות על זה. זה שילוב של מזל והזמן הנכון, אבל אותו אידאל היופי גם היום, הוא לא השתנה".

מה את חושבת כשאת מסתכלת על תמונות שלך מאז?

"אני מרגישה את הרגשות מאחורי התמונה, אבל אין לי כל כך תמונות מאז. יש לי תמונה אחת שכאשר אני מסתכלת בה, אני נזכרת בתחושות שמאחוריה - והם רגשות נהדרים".

היית רוצה לחזור לדגמן היום?

"לא, מה פתאום. אני לא סובלת להצטלם"

היום את אוהבת את עצמך?

"מאוד, לגמרי".

מה דעתך על תחרויות מלכת היופי של היום?

"אני מודה שהיום אני כבר לא רואה והפורמט פחות עובד היום ממה שעבד אז".

איזו מלכת יופי השאירה חותם בעינייך?

"רונית רינת, הייתה מאוד יפה. לא נעים, אבל בשנים האחרונות אני פחות עוקבת".

רינה מור, מיס תבל 1976, עם שלמה להט צ'יץ'

רינה מור עם שלמה להט צ'יץ' בהרמת כוסית בתל אביב (סער יעקב, לעמ )

 

"אני לא יודעת לתפעל אינסטגרם"

רינה מתפנה להסתכל על הדברים בפרספקטיבה. "אז, העולם היה כל כך רדום", היא נזכרת, "לא היו טלפונים. כדי לדבר היה צריך לדבר בבית, לא היה אינטרנט, העולם היה נורא איטי ולכן כל אינפורמציה שהגיעה אלינו הייתה באיחור נורא, הגיעה לאט. אז לא ידעו כלום, ובארץ היתה רק תחרות מלכת היופי. לא היה כל השפע שיש היום".

מה את חושבת על עידן האינסטגרם?

"אני חושבת שזה עידן מקסים, דבר נפלא. נולדתי במאה הקודמת, וכיום העולם נעשה קטן ומהיר בגלל כל המדיה החברתית וכל השאר. לי אין אינסטגרם. אני לא מחוברת כל כך, ולא יודעת לתפעל את זה. יש לי פייסבוק אבל אני בקושי מתפעלת אותו. טוב לי בפינה השקטה שלי. היה לי מלא מתח בחיי, וכשפרשתי אז פרשתי מהכל לפינה שלי".

מה היית ממליצה לנשים שזוכות היום בתחרויות יופי?

"שלא יתנו לזה להוביל אותן למקומות שהם לא רוצות להיות שם".

היית שולחת את הבנות שלך לתחרות יופי?

"יש לי שתי בנות, כל אחת שונה ויפה בדרכה, אחת בלונדינית וגבוהה והשניה ג'ינג'ית, ושתיהן מראש הצהירו שזה לא עולם שמושך אותן בשום צורה, אבל אם הן היו רוצות ללכת - אז לגמרי כן".

מי מעוררת השראה בעינייך ולמה?

"היא לא מפורסמת אבל מאוד מעוררת השראה בעיניי: חברה טובה שלי, שנולדה למקום די נמוך ופשוט הבינה כבר בגיל 14 שאם היא לא תלמד ותצטיין ותיקח את עצמה למעלה ותמשוך את עצמה היא לא תצא משם. היום היא עורכת דין".

איפה תהיי בעוד 10 שנים?

"מקווה מאוד שבאותו מקום שאני נמצאת היום. אולי אמצא עוד דברים שעוד לא חוויתי, מאוד מקווה שבאותה פינה. כשאני חושבת על זה - כיום, אלו השנים הטובות בחיי".