לא לשכוח להבדק, יחצ

האופטומטריסט כשומר הסף

מעבר לקביעת מרשם למשקפיים ובדיקת תקינות הראייה, תפקידו של האופטומטריסט הוא לתת חוות דעת ראשונית ולאבחן בעיות עיניים לפני שהן מובילות לסיבוכים. למה חשוב להבדק?

לפני מספר חודשים הגיע אל יניב אלדד (אופטומטריסט , אופטיק דורון, בן יהודה ירושלים). פציינט בן 47 לבדיקת ראייה שגרתית. הפציינט בחר מסגרת ותכנן לרכוש משקפי מולטיפוקל.

וכך מספר יניב:

בבדיקה (השגרתית) שהוא עבר הבחנתי במשהו לא תקין - הבחנתי שהוא רואה כפול, ומצאתי מעל 10 פריזמות הוריזונטליות וכ4 פריזמות אנכיות (במונחים רפואיים זה מעיד על בעיה).                       לאחר שתשאלתי אותו בנושא זה הסתבר לי שהוא רואה כפול כבר יומיים, אך לא יחס לזה חשיבות. הדבר הראשון שעשיתי הוא להפנות לנוירולוג שיבדוק את המצב וייתן חוות דעת. לאחר כמה ימים אני מקבל שיחה מאותו לקוח , הוא היה נרגש והודה לי.                                                                

לתדהמתו, הרופאים גילו שיש לו גידול בראש, והוא עבר ניתוח מציל חיים להסרתו – הרבה בזכות אותה בדיקה שגרתית.

למה כדאי לקבל ייעוץ מקצועי  מאופטומטריסט?

מדי שנה נרשמים מעל עשרות אלפי מקרים של אנשים שמתאשפזים בעקבות זיהומים שנוצרו משימוש לא נכון בעדשות מגע. סיבוכים שאפשר למנוע אותם ע"י ייעוץ באופטומטריסט.                    בנוסף, אופטומטריסט שמתמחה היטב בעבודתו, עשוי לזהות בעיות שרופא העיניים אמור לאבחן. אמנם אסור לאופטירמיסט לתת אבחון רשמי ,אך כפי שראינו במקרה בראשית הכתבה, לחוות דעת של אופטומטריסט יש חשיבות רבה ואף מכרעת במקרים מסוימים.               

אופטומטריסט ,רופא עיניים ואופטיקאי. מה ההבדל?

אופטומטריסט – הכשרה אקדמאית (כ-4 שנים) לרוב מאבחן ובודק לפני רכישת משקפיים. בנוסף חותם על אישורים (אישור לקבלת רישיון נהיגה לדוגמא).

האופטומטריסט מתמחה באבחון הפגיעות הפשוטות בתפקוד העין, המחייבות הרכבת משקפיים.

פגיעות כמו : ירידה בחדות הראייה, עיוורון צבעים , חוסר מיקוד ועוד, מאובחנות על ידי אופטורימסט.

כמובן שבנוסף האופטירמיסט אחראי להתאמת העדשות ולבירוקרטיות נוספות.

עם זאת, אף על פי שאופטומטריסטים רבים רכשו ידע המאפשר להם לזהות מחלה או פתולוגיה כלשהי, אסור להם לתת למטופל אבחון רשמי או מרשם לתרופה דיאגנוסטית. אופטומטריסט אינו מהווה תחלופה לרופא עיניים ובמקרה שנזדקק לייעוץ רפואי נפנה אל הרופא.

רופא עיניים - רופאי עיניים עסוקים בעיקר באבחון מחלות עיניים ובטיפול בהן. רופאי עיניים הם רופאים מומחים וגם כירורגים. רופא עיניים הוא רופא שסיים חמש שנות התמחות ברפואת עיניים. מקצוע רפאות העיניים כולל שמונה תתי התמחויות. רופאי עיניים אינם מספקים מרשמים למשקפיים, עדשות מגע או עזרים אחרים.

אופטיקאי - האופטיקאי הוא טכנאי עדשות. התמחותו בהכנת המשקפיים, חיתוך וליטוש עדשות והתאמת מסגרות ללקוח. לאופטיקאי אסור לבצע בדיקות ראייה כלשהן ללקוחות.

בתאריך ה13.3.18 ייערך בסיטי טאוור ברמת גן כנס בנושא: בריאות העיניים

כנס למועצת האופטומטריסטים בארץ בשת"פ עם המחלקה לאופטומטריה באוניברסיטת בר אילן ומכללת הדסה

שעות הכנס:  08:30 - 22:00

הכנס יכלול :

כנס מקצועי לאופטומטריסטים בישראל.

סדנאות מקצועיות

ותערוכת מיוחדת במינה של משקפיים עדשות מגע וציוד מתקדם בתחום האופטיקה .

  • הכנס מיועד לאנשי ענף האופטיקה, אופטומטריסטים ובעלי חנויות.

***רמית גרטי הינה אופטומטריסטית וחברה בצוות ההפקה של כנס מועצת האופטומטריסטים בארץ.