אינטי ריימי, יחצ

פסטיבל השמש בפרו

כל הפרטים על טיול מאורגן לאקוודור ופרו בעקבות פסטיבל השמש

התרבות הפרואנית עשירה במסורות וחגיגות מקומיות שמשמרות את המורשת המפוארת שהותירה בה אימפריית האינקה. האירוע החשוב ביותר בתרבות זו הוא פסטיבל השמש - אינטי ריימי  (Inti Raymi)הנחגג מדי שנה בקוסקו (Cusco) , בירת הממלכה הקדומה. זהו הפסטיבל החשוב מבין פסטיבלי האנדים והשני בגודלו באמריקה הדרומית (אחרי הקרנבל הברזילאי בריו דה ז'נרו).

פירוש השם "אינקה" בשפת הקצ'ואה הוא "בני השמש", ולא במקרה, אל השמש אינטי  (Inti)היה דמות מרכזית בתרבות זו. בני האינקה האמינו כי אל השמש הוא זה שהעניק להם חיים והם מחשיבים עצמם כצאצאיו, כפי שמעיד שמם.

מדי שנה, בתאריך 24 ביוני הם היו מתקבצים מכל קצות האימפריה (אשר השתרעה על פני פרו, אקוודור, בוליביה וחלקים מצ'ילה ומארגנטינה של ימינו) כדי לציין את היום הקצר ביותר בשנה בחצי הכדור הדרומי, שהוא היום הראשון בלוח השנה של תרבות האינקה. היום הקצר ביותר בשנה חל אמנם ב-21 ביוני, אך לפי מסורת האינקה, השמש נשארת באותו מקום עד ה-24, ובסופו של דבר היא עולה.

החגיגות הקדומות בתקופת אימפריית האינקה ארכו תשעה ימים וכללו טקסי משתה פרועים, ריקודים וחגיגות בלתי נגמרות. שיאו של הטקס כלל הקרבת קורבנות. לאחר  שהקיסר היה מברך את ארבע רוחות השמיים ונושא תפילה לאל השמש, היו מועלות כמנחה לאל השמש צמד למות: שחורה ולבנה, ומבדיקה של אבריהן הפנימיים היה הקיסר מנבא את עתיד האימפריה בשנה החדשה. 

הפעם האחרונה בה נחגג הפסטיבל תחת אימפריית האינקה הייתה בשנת 1535, מכיוון שהכיבוש הספרדי והכנסייה הקתולית שהגיעה עמו התנגדו לטקסים פגאניים אלו ודיכאו את המסורת הקדומה. רק בשנת 1928 זכה הפסטיבל לחיים מחודשים ובגרסה המודרנית שלו מרוכזים תשעת ימי החגיגות ליום בודד - 24 ביוני, יום ההיפוך הקייצי, שהפך לחג לאומי בפרו.

אלפי מבקרים, חוגגים מקומיים ותיירים, גודשים את קוסקו בשבוע הפסטיבל, והשיטוט ברחובות העיר הופך לחגיגה בפני עצמה: הופעות חיות של מוסיקה, ריקודים והרבה דוכני אוכל ומשקה, מלווים באלכוהול ושמחה. 

ביום ההיפוך עצמו, הוא יום הפסטיבל - מתכנסים כולם במקדש השמש של האינקה - קוֹריקאנצָ'ה (Qorikancha) , שם מכריז "קיסר האינקה" על תחילת החגיגות. תהלוכה ססגונית המלווה במוסיקה, ריקודים, תפילות ופרחים יוצאת משם בדרכה אל ככר העיר המרכזית - פלאסה דֶה אָרמאס  (Plaza de Armas) מרכז בירת האינקה הקדומה. המשתתפים, אשר לבושים בתלבושות מסורתיות ססגוניות  וגלימות אדומות, נושאים דגלים בצבעי הקשת, שקצת מזכירים את דגלי הגאווה, אבל למעשה אלו דגליה של האימפריה הקדומה.

לאחר טקס קצר בכיכר ממשיכים כולם אל האתר הארכיאולוגי מצודת סָקסָיוואמָן  (Sacsayhuaman), הצופה גבוה מעל העיר. ברחבה המרכזית מתקיים אירוע גדול ומרשים בו משחזרים מאות משתתפים את טקסי הקורבן העתיקים לכבוד אל השמש הקדום אינטי, המבוצעים כולם בקצ'ואה, שפת בני האינקה. הקיסר, כתר מעוטר נוצות לראשו ושרביט מוזהב בידו, נישא על אפיריון. מוקף בשרידי תרבותו הקדומה ואל מול השמש, הוא מקיים טקס הקרבה סמלי שנועד לפייס את אל השמש לקראת השנה הקרבה. אל מול השמש השוקעת מדליקים מדורה גדולה וכאשר הקיסר מכריז על נעילת הטקס, ממשיכה ההילולה ברחובות עד השעות הקטנות של הלילה.

לפרטים על טיול מאורגן לאקוודור ופרו בעקבות פסטיבל השמש לחצו כאן

הכתבה נכתבה בשיתוף צוות המומחים של מיי טריפ בע"מ – טיולי איכות.