אנה רצה, @roco_run

אחת ולתמיד: האם בריא לנשים לרוץ?

בעוד יומיים יתקיים מרתון תל-אביב, ובו ישתתפו כ-30 אלף רצים, מתוכם 40% מהרצים הן נשים, עלייה משמעותית ביחס לשנה שעברה. האם זה בריא וכמה קלוריות שורפים במרתון?

רק 15% מהנשים מתחרות במקצה מרתון מלא ברחבי העולם. בעבר נשים בכלל לא הורשו לרוץ במירוצים ורק משנות ה-80 נשים התחילו להתחרות. בשנים האחרונות המודעות לריצה עלתה, ויותר גברים ונשים רצים בפארקים השונים ומתחרים במירוצים מסביב לעולם. 

הנה כמה עובדות מעניינות על ריצה ונשים: אישה ממוצעת שורפת במרתון כ-2,880 קלוריות במרתון מלא, לעומת גבר שישרוף בממוצע 3,554 קלוריות. שיא המרתון לנשים עומד על 2:15:25, ונקבע בשנת 2003 במרתון לונדון ע"י ילנה דולינין.

בעוד יומיים יתקיים מרתון תל-אביב, בו ישתתפו במקצה המרתון המלא 2,950 רצים, מתוכם כ-500 נשים. הגיל המבוגר ביותר של אישה שתשתתף השנה במרתון הוא 77. 40% מהרצים בכל המקצים הן נשים. עלייה משמעותית בשנתיים האחרונות. אז האם בריא לנשים לרוץ? בוודאי שכן, עם הכוונה מתאימה, מאמן מקצועי, תזונה נכונה והרבה חשיבה חיובית ובעיקר בריצת מרתון, שם הרוב מתחיל ונגמר בראש.

5 טיפים לרצים ביום המירוץ

1. לשתות הרבה מים גם אם לא מרגישים צמאים, בכל תחנת מים קחו לפחות לגימה

2. קחו ג'ל או תמר בכל 40-45 דקות לפי מה שאתם רגילים, אם אתם מתכננים לרוץ במקצה חצי או מרתון מלא.

3. אכלו טוב בערב שלפני אבל לא מאוחר מדי כדי שלא תרגישו כבדים יום המירוץ. אכלו מנת פסטה מאוזנת עם חלבון או כל מנת פחמימה אחרת שאתם אוהבים בלי להעמיס על הגוף. נסו להימנע מבשרים ומאכלים שומניים וכבדים מדי, גם הפחיתו צריכת ירקות שעלולים לגרום לנפיחות ואי נוחות בבטן.

4. לפני המירוץ, הימנעו מצריכת אלכוהול או כל סם אחר שעלול לסכן את בריאותכם.

5. הקשיבו לגוף שלכם, לתחושות, ולשעון הדופק שלכם.