מאכלים מעובדים גורמים לסרטן, אינסטגרם

מחקר מדאיג: נמצא קשר בין האוכל הזה וסרטן

אחרי שנמצא בעבר קשר בין השמנה לסוכרת, מחקר חדש אולי יאיץ את הדיאטה שלכם עוד יותר - אכילת ג'אנק עלולה לגרום לסרטן

  • פורסם ב:
  • 20/02/2018 08:48
  • |

אם שום דבר לא העלה לכם את המוטיבציה לאכול בריא, עכשיו אולי זה יקרה. כי מעבר לעניין האסטטי, להעלאת הסיכוי לסוכרת ולמחלות לב, מצטרף כעת מחקר צרפתי חדש, שמצא קשר בין צריכת מזון אולטרא מעובד לבין תחלואה בסרטן.

המחקר פורסם לפני מספר ימים בעיתון הרפואי הנחשב , הBMJ - British Medical Journal, ובו השתתפו 105 אלף איש, הראה שככל שהמזון יותר מעובד כך הסיכון לסרטן הולך וגדל.

הדיאטנית הקלינית שירי נקש טוענת שמדובר במזונות: עוגות ועוגיות מוכנים, לחמים ולחמניות מעובדים, חטיפים מלוחים, חטיפי שוקולד, ממתקים, רטבים מוכנים, נקניקיות, נגיסי עוף ודג, משקאות ממותקים, מרקים מוכנים, ארוחות קפואות מוכנות לאכילה ומזונות נוספים שמורכבים בעיקר מתוספת סוכר ושומן  ומועשרים בחומרי טעם, ריח, מייצבים, חומרים משמרים ועוד.

"מזונות אולטרא מעובדים בהשוואה למזונות מעובדים, מכילים רמה גבוהה יותר של קלוריות, סוכר ונתרן. מזונות אלו מהווים כ60% מהתפריט היומי של האמריקאי הממוצע", מסבירה נקש.

עד היום הראו מחקרים רבים את הקשר בין צריכת מזונות מעובדים לבין עליה בסיכון להשמנה, לתחלואה מסוכרת ומחלות לב וכלי דם, אך במחקר תצפיתי זה, ניתחו החוקרים את התפריט היומי על פי יומני אכילה של 105 אלף מבוגרים.

הממצאים הראו שעלייה של 10% בשיעור הצריכה היומית של מזונות אולטרא מעובדים, קשורה עם עלייה משמעותית של יותר מ10% בסיכון לתחלואה של סרטן.

כאשר נצרכו מזונות מעובדים מתוקים נראה קשר לסרטן השד. חשוב לציין שאנשים שצורכים מזונות מעובדים הם לרוב גם מעשנים יותר ופעילים פחות. ובכל זאת, גם כאשר נוטרלו משתנים אלו בניתוח המחקרי, עדיין נצפה הקשר לסרטן.

"מדובר בקשר חזק ומשמעותי גם לאחר ההתאמות הנדרשות. ובכל זאת, יש להזהר במתן פרשונות מעשית לתוצאות אלו", מסבירה נקש. "אין להסיק מהמחקר שאכילת מזון מעובד תגרום ישירות לסרטן. המסר החשוב מהמחקר הוא לאמץ הרגלי אכילה בריאים באופן יומיומי הכוללים צריכה של מזון טרי, דגנים מלאים, פירות וירקות והפחתה בצריכת מזון מעובד".