דירה חדשה, פוטוליה

למה אסור לוותר על בדק בית כאשר עוברים לדירה חדשה?

מתכננים לקנות דירה חדשה או מיד שנייה? כך תבטיחו את ההשקעה ותמנעו ממפח נפש גדול

דירה חדשה
 

(פוטוליה)

למען רכישת הדירה גייסתם את כל הממון הפנוי וגם לקחתם משכנתא מהבנק. הכל טוב ויפה עד שמתגלה הליקוי הראשון עם ההוצאות, התסבוכות ועוגמת הנפש העצומה שמעולם לא צפיתם. בדיוק מסיבה זו אסור לוותר על בדק בית הנדסי לפני הקנייה, באמצעותו תוכלו לדעת מה אתם קונים, לקבל החלטות מושכלות ולדרוש תיקונים במידת הצורך.

דירה חדשה מקבלן - מה אתם באמת מקבלים?

מרבית האנשים שרוכשים דירה מקבלן אינם מכירים את החוקים ותקנות הבנייה, ומכאן גם אינם יודעים מה ביכולתם לדרוש. למעשה, הקבלן מחויב בבנייה על פי חוק המכר ולפי תקנות וחוקים רבים, ביניהם תקנים ישראליים, תקנות הג"א ועוד הרשימה ארוכה. ואולם, המציאות מוכיחה כי גם בדירות חדשות מקבלן מתקיימים ליקויים, בעיות ואי עמידה במפרטים ותקנות. יתר על כן, חלק גדול מבעיות אלו אינן גלויות לעין וממילא קשה לאתרן ולהבינן ללא רקע מקצועי. כאן בדיוק נכנס בדק הבית לתמונה, בו מבצע מהנדס סקירה של כל חלקי המבנה ומאתר ליקויי רטיבות, בעיות איטום, נזילות, בעיות חשמל ואינסטלציה, וליקויים בחיפוי ובריצוף.

ומה זה נותן לכם?

חשוב להבין כי על פי חוק מחויב הקבלן לתקן את הליקויים שנתגלו בדירה, אך ללא בדק בית קשה מאוד לאתרם. עם סיום הבדיקה תקבלו לידיכם דו"ח הנדסי רשמי שעימו תוכלו לפנות אל הקבלן ולתבוע את התיקונים הדרושים. בדו"ח עצמו ניתן הסבר מפורט בנוגע לליקויים, התקנים המשויכים אליהם, עלויות התיקון, ואף תמונות המעידות על קיומם. כלומר, בידיכם קיימת עתה אסמכתא המבטיחה כי תזכו לתמורה הולמת עבור השקעתכם, ולדירה העומדת בכל התקנות והמפרטים שסוכמו מראש. יש להדגיש כי במידה והקבלן מתנער מאחריות הדו"ח קביל בבית המשפט, וישנן חברות בדק בית שגם מספקות לכם מכתב דרישה לקבלן מעורך דין ללא עלויות נוספות.

 

(פוטוליה)

דירה מיד שנייה - להבטיח את ההשקעה

אם בדק בית חשוב בעת קניית דירה מקבלן, על אחת כמה וכמה נכון הדבר בקניית דירה מיד שנייה. במקרה זה, החוק אינו מחייב את המוכר לתקן ליקויים בנכס, אלא במקרים חריגים בהם לא הצהיר על ליקוי שהיה ידוע לו. במילים אחרות, אתם רוכשים את הדירה על האיכויות והליקויים שקיימים בה, ולאחר מכן אין למי לפנות. לכן, למען הבטחת ההשקעה אין תחליף לביצוע בדק בית, המתבסס על מכשור מתקדם לאיתור סדקים במבנה, בעיות בטיחותיות, נזילות סמויות וגלויות וכדומה. גם כאן, אתם מקבלים עם סיום הבדיקה דו"ח ליקויים מפורט ואף ייעוץ הנדסי מלא בכל שלב ושלב.

האם זה באמת חשוב?

לפני שקניתם דירה מיד שנייה בדקתם היטב את סביבת הנכס, את התשתיות ומוסדות החינוך באזור, ואפילו את השכנים. אם כך, מדוע להיות שאננים לגבי המבנה עצמו? אם תאתרו ליקויים מבעוד מועד תוכלו לשקול מחדש את כדאיות הרכישה, וגם להיעזר בדו"ח ההנדסי על מנת להוריד את מחירה, למשל על ידי ניכוי עלויות התיקונים מהתשלום הכולל. מעבר לכך, תארו לעצמכם את עוגמת הנפש אם תגלו מאוחר מדי ליקוי מטריד ואף מסוכן בדירת חלומותיכם. הוסיפו לכך הוצאות של עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים על תיקונים בהם תיאלצו לשאת, ותבינו מדוע בדק בית כה חשוב.

הכתבה באדיבות מבנים - בדק בית וייעוץ הנדסי

 

(פוטוליה)