חוזרים ליהנות מהדרך, פרטי

רצים אל המוות: תחזרו ליהנות מהריצה

יותר ויותר אנשים מתמוטטים במירוצים השונים ונדמה שהריצה הפכה להיות בשנים האחרונות יותר ניסיון להוכיח מה אנחנו שווים במקום ליהנות. זוכרים למה התחלתם לרוץ?

ביום שישי האחרון, היה אמור להתקיים מרתון טבריה ווינר 2018, אך בשל מזג אוויר שהוערך כמסוכן לריצה, הוחלט להזיזו ביומיים ולקיימו ביום ראשון, במזג אוויר שאמור להיות מושלם לריצה, ובמיוחד לחודש ינואר.

עם זאת, רצים רבים נאלצו לקבל עזרה רפואית, כשביניהם אדם המוגדר במצב קשה מאוד בטיפול נמרץ לב, השני מוגדר כפצוע קשה בטיפול נשימתי והיתר במצב קל ושוחררו לביתהם למנוחה. 

עם ובלי קשר למזג האוויר, אנשים לאורך השנים מתמוטטים במירוצים מכל מיני סיבות. זה יכול להיות באמת מהתייבשות, מעומס יתר, מריצה בזמן מחלה, או אחרי מחלה וכל מיני סיבות בריאותיות אחרות. אבל פעמים רבות, אנשים פשוט מגיעים למצב שבו ניסיון ההוכחה של מי אני ומה אני שווה, בזכות כמה קילומטראז' אני מסוגל לרוץ או כמה מהר אני מסוגל לרוץ - הוא זה שממוטט את הרצים ומפיל אותם מהרגליים.

מה אתם מסוגלים?

מה אתם מסוגלים?( פרטי)

 

הריצה היא ללא ספק טרנד חזק ומתעצם ויש לה המון יתרונות בריאותיים החל משמירה על הלב ועד למפגש חברתי ושמירה על המשקל. אנשים רצים מסיבות שונות וכל אחד התחיל לרוץ ממניע אחר: בריחה למקום שקט בו אפשר להיות לא זמינים, שיפור הכושר הגופני, חיזוק הגוף, חיטוב הגוף, הרזייה, או באמת יצר תחרותי כזה או אחר. הריצה גורמת לאנשים להרגיש טוב עם עצמם - זאת מטרתה. אז איך זה יכול להיות שהיא גם מזיקה?

בעצם כמו כל דבר שעושה לנו טוב בחיים, אם לא נמצא אם האיזון - הוא עלול להזיק לנו. ריצה היא פעילות גופנית הבריאה ללב, לשלד, לחילוף החומרים ולחיזוק מערכת החיסון, אבל היא עלולה להיות גם פעילות גופנית עצימה ומסוכנת לאוכלוסיות שונות ולכולם - בתנאי שלא עובדים בסרגל מאמצים הדרגתי ובטוח. 

כשבן אדם מתחיל לרוץ, הוא יתחיל בהליכה ויגביר לאט לאט את הקצב עד שיגיע לקצב ריצה ובהדרגה ירוץ ברצף. אלו שהתחילו לרוץ לראשונה 5 קילומטרים ברצף מתרגשים מההישג וישר ינסו את מזלם בהישג הבא: 10 קילומטרים. אחרי שהגיעו לעשרה שלהם, היעד הבא הוא חצי מרתון או למרתון - וזה המקום שבו עליכם לעצור שניה ולשאול את עצמכם: למה אתם עושים את זה? האם אתם מסוגלים? האם זה הזמן הנכון עבורכם בחיים? האם יש לכם מספיק זמן להכין את הגוף שלכם בדרך לשם? אם עניתם בעיקר לא - אז חכו עם הצעד הזה לשלב בחיים שזה יתאים. כי חצי מרתון ומרתון, הם מקצים תחרותיים שיש להכין את הגוף אליהם ובשביל זה צריך את מה שלרוב האנשים אין - זמן.

 רצים בשביל הכיף

רצים בשביל הכיף(@roco_run )

 

כמה זמן? כדי להכין אדם שלא רץ מעולם לחצי מרתון, יש לרוץ לפחות שנה. בשביל לרוץ מרתון מאפס, האידיאל הוא לרוץ כמה שנים. כמובן שכל אדם לגופו ויש להתחשב במצב בריאותי רפואי וכל אדם שמעוניין לרוץ ברצינות אמור לבצע בדיקת לב במאמץ כדי לראות שהוא בכלל מתאים לעומס כזה על הגוף.

רגע לפני שאתם נרשמים למירוץ הבא, תנסו להיזכר למה בכלל התחלתם לרוץ, האם אתם עדיין נהנים מהדרך, או שרק התוצאה היא שמניעה אתכם? וכשתראו את התוצאה הזו, אתם בטוחים שזה מה שיעשה אתכם מאושרים? יצר התחרותיות הוא זה שמרים אותנו למעלה, שמביא אותנו לתוצאות בחיים, אבל אם לא נדע להקשיב לגוף ולהיות ריאלים לגבי המטרות שלנו - הוא גם עלול להרוג אותנו.

5 טיפים שיכינו אתכם בבטחה למירוץ הבא:

1. הגדירו לעצמכם מטרה ריאלית, כזו שמתאימה ליכולות שלכם ולזמן שאתם מתכננים להשקיע.

2. תנו למאמן לבנות לכם תכנית מקצועית והדרגתית בדרך לשם ואל תנסו לעשות את זה ללא הדרכה או הכוונה. תכניות מהאינטרנט לא יתאימו את עצמן אליכם.

3. היו מודעים לקצבים שלכם וליכולות שלכם ואיתם לכו למירוץ הבא, אל תנסו להפתיע את עצמכם. התאבזרו באפליקציה או בשעון דופק.

4. אל תזלזלו בלמידה על תזונה לפני מירוצים בכל מזג אוויר. חשוב לשתות כיממה לפני המירוץ המון מים וגם במהלך המירוץ, השתמשו בג'ל כל 40 דקות או בתמר. 

5. התייחסו יותר ברצינות למטרה שלכם ונסו ליהנות מהדרך - אחרת זה לא שווה כלום.

הכותבת היא מאמנת כושר וריצה, שמתאמנת בימים אלו בקבוצת אדידס ראנרס למרתון תל-אביב