יחצ, יחצ

המדריך המלא לתכנון מטבח חוץ משלכם

תרבות האירוח לא נעצרת בגבולות הבית. גנים מטופחים הפכו להיות החלל המעוצב הבא ובמרכזם ניצבים מטבחי החוץ. הכוכב החדש מציע חוויית אירוח המגדירה טעם טוב וסגנון חיים מעודכן

 • פורסם ב:
 • 10/08/2017 13:11
 • |
 • עודכן ב:
 • 10/08/2017 13:11
 • |

מזג האוויר הים תיכוני המאפשר לנצל את חוץ הבית לשהייה ממושכת יצר תפיסה בקרב מעצבי המוצר והאדריכלים המתייחסת לחללי החוץ כאל חלל נוסף בבית.

תחילתה של המגמה החלה להיראות לעין בעיקר בתחום פרטי הריהוט ורק בשלב מאוחר יותר, נכנס לתמונה שחקן חדש שהפך במהרה למרכזי ומשפיע - מטבח החוץ.

היכולת לבשל ולהגיש ארוחות מורכבות ומפנקות מחוץ לבית היא עונג גדול שבזכות מטבחי החוץ הפך היום יותר מבעבר נגיש ופרקטי.

מטבחי החוץ היא מגמה הולכת ומתפתחת והקולקציות החדשות מציעות מטבחי חוץ שאינם נופלים במראה וברמה הפונקציונאלית מהמטבח הביתי.

גם אם הבית שלכם כבר נבנה - לא מאוחר לשדרג את החצר והגינה.

בכל שלב ניתן לתכנן מטבח חוץ איכותי שיהווה לב ומרכז לכל התכנסות חברתית וארוחה חגיגית.

6 שלבים מקדימים בדרך לתכנון נכון של מטבח חוץ

פנינו ללוצ׳יאנו מח׳ולה, בעלים ומנכ״ל חברת לוצ׳יאנו אינטרנשיונל, הפועלת בתחום הייבוא והשיווק של מטבחי חוץ, על מנת להשיג עבורכם הדרכה מלאה לתכנון מושלם של מטבח החוץ שלכם.

הכנות, מדידות ומיקום נכון

ראשית, יש לאפיין את ההרגלים שלכם כמשפחה וכן, מהו סגנון האירוח והבישול המועדף עליכם.

אוהבים לעשות הרבה על האש? משוגעים על דגים ובשרים מעושנים? רוצים מאפים בטאבון? חובבי בירה או יין? אוהבים לבשל לבד או שמחים לעוד ידיים עובדות? מעדיפים לשבת ליד שולחן מסודר או שדווקא תשמחו לאירוח נונשלנטי בכורסאות? כל אלו ישפיעו על תכנון המטבח.

חשוב מאוד לקחת בחשבון את נושא המקום אותו תקצו למטבח.

קטן ככל שיהיה המטבח הוא אלמנט שתופס מקום ויתרה מכך, למטבח החיצוני מראה כובש ופרט להיותו פונקציונאלי, מהווה המטבח אלמנט דקרורטיבי לכל דבר.

לפי לוצ׳יאנו, ״בחירת הגוון והחומר ממנו עשוי המטבח חייבים להתכתב עם שאר פרטי הריהוט שמסביב.

בנוסף, יש להתחשב במשטר הרוחות וכיווני השמש כדי ליצר מקסימום זמן בו תוכלו ליהנות מזרימת אויר טובה״.

המטבח החיצוני הוא מטבח עמיד שיודע לעמוד תחת כיפת השמים אך קירוי והצללה הם אלמנטים שכדאי לקחת בחשבון בעיקר כדי להקל על מי שעומד ומכין את האוכל.

 

(יחצ)

סוגי המטבחים הקיימים בשוק

״קיימים מספר סוגי מטבחי חוץ״, מספר לוצ׳יאנו, ״מטבחים המגיעים ביחידה אחת ומטבחים המורכבים באמצעות יחידות מודולריות. שתי האופציות מאפשרות התאמה אישית והבחירה בינהן היא בעיקר על בסיס שיקולים של מיקום, תנאי המקום ושיקולים נוספים הקשורים לטעם אישי״.

מטבחי חוץ קטנים - לא כל חצר יכולה או רוצה להכיל מטבח רחב ידיים. קיימות יחידות בישול הכוללות פונקציות בסיסיות של כיור, משטח הכנה וגריל.
פונקציות אלו יהוו פתרון מושלם למי שמבקש ליהנות מיתרונות המטבח אך מבקש לשמור על מסגרת מצומצמת.

מטבחי חוץ רחבים - מטבחי חוץ רחבים יכולים לתפוס מטרים רבועים רבים בתוך הגן הפרטי והם יכללו בדרך כלל פונקציות בסיסיות לצד תוספות משדרגות כמו כיורים כפולים, מקררים, טאבון, אמצעי צליה מתקדמים ועוד.

מבנה המטבח - ישנם מטבחים הבנויים בפס ישר, מטבחים אחרים בנויים ב-'ר'  או ב- 'ח'. ישנם מטבחים שכוללים אי במרכז.
מבנה המטבח גם הוא נגזרת של תנאי השטח והטעם האישי.
לכל מבנה יתרונות וחסרונות ואין מבנה מסוים הנחשב מומלץ יותר באופן גורף.
ההמלצה היא לתכנן תכנון מוקדם שיתאים למידות, לצרכים ולטעמים שלכם כמו גם לתנאי השטח שמציב המקום.

מאחר ומטבח חוץ הוא פרויקט מורכב שכרוך בהוצאה כספית לא מבוטלת, דורש עמידה בתנאי מזג אויר משתנים ועליו לשרת אתכם שנים רבות, יש לבחור בחברה המתמחה בתחום, בעלת ניסיון מוכח וידע מעמיק שיסייעו לכם קבלת תוצאה אופטימאלית.

חומרי הגלם השונים מהם מורכבים מטבחי החוץ

מטבח החוץ כשמו כן הוא צריך לתפקד בתנאי חוץ להיות עמיד בשמש הקופחת בקיץ, ברוחות וגשם בחורף ולכן חייב להיבנות מחומרים עמידים ואיכותיים.

״המטבחים הקיימים בשוק עושים שימוש בחומרים  דוגמת הנירוסטה, שיש, קוריאן, בריקים עץ במבוק ובטון״, מספר לוצ׳יאנו, ״המטבח יכול לשלב בין מספר חומרים או להיבנות על טהרת אחד מהם תלוי בסגנון המטבח והתאמתו לסביבה.״

מאחר והמטבח הוא איזור הנוטה להתלכלך חשוב שעיבוד החומרים מהם עשוי המטבח לא ידרוש תחזוקה מורכבת ויתמודד בקלות עם רטיבות ושומן וכן עם קורוזיה.

תאורה והצללה למטבחי החוץ

אפשרויות הקירוי וההצללה מגוונות ומתקדמות מאוד ומאפשרות מהצללה חלקית ועד כיסוי מלא של השטח כולו.

פתרונות ההצללה מנעימים את זמנו של מי שפועל באותה העת במטבח ובמקרים בהם השטח לא פעיל, שומר הסוכך מפני הצטברות לכלוך שמזמן הטבע.

קיימים שני סוגי הצללה עיקריים: הצללה באמעות סוככים חשמליים והצללה באמצעות פרגולות שונות העומדות קבועות בשטח.

הפרגולות גם הן, בדומה לסוככים מאפשרות היום שילוב מנגנון חשמלי הסוגר ופותח את השלבים בגג ומאפשר מפתיחה מלאה לכיוון השמיים ועד סגירה ואטימה מוחלטת מפני מי גשם.

רוב הסוככים עשוייים בד וחשוב מאוד להקפיד על בחירת בד ייעודי ויתרה מכך, על עבודת תיפור איכותית. סוכך שאינו נתפר כהלכה הוא סוכך שיאבד מקיסמו תוך זמן קצר. כדאי להמנע מבחירה בסוכך ידני.

תפעולו מסורבל יותר מזה החשמלי ופעמים רבות נחשוב פעמיים אם יש לנו כח וחשק להתחיל לסובב את הידית.

לפי לוצי׳אנו, ״כשמדובר בתאורה, בדיוק כמו במטבח הביתי בו נדרשת תאורה פונקציונאלית ואיכותית המשמשת  את מי שמכין ומבשל, כך גם במטבח החוץ. התאורה הפונקציונאלית באזור ההכנה חשובה מאוד ותהיה אחד האלמנטים המרכזיים שיסבו לכם נוחות ופרקטיקה, כשתבקשו לתפעל את המטבח בשעות הערב״.

קיימים גופי תאורה יעודיים המתאימים לחוץ הבית, חלקם גופים הנראים לעין וחלקם גופי תאורה מובנים המשתלבים בריצוף, בעמודים  או בגג הפרגולה.

חשוב מאוד לצד גופי התאורה הדקורטיביים ויוצרי האווירה, להשקיע בתאורה פונקציונאלית. תאורה נכונה במטחי החוץ תעצים לכם את חוויית השהות בו ושל האירוח כולו.

 

(יחצ)

הפונקציות הדרושות למטבח חוץ

השילוש הקדוש של המטבח - מים, אש וקירור חייב להתקיים במטבח החוץ.

חיבור לחשמל, גז מים וביוב הוא כמובן הכרחי.

מאחר ותרבות הבישול העילי מחלחלת עמוק אל המטבח הפרטי הפונקציות עליהם עונים מטבחי החוץ לא מביישים מטבחי יוקרה של מסעדות עלית ומאפשרים לבשל כל ארוחה, מורכבת ומשובחת ככל שתהיה.

מטבח החוץ חייב להיות נוח בדיוק כמו המטבח בפנים הבית. ככל שתתייחסו אליו ככזה, כך התוצאה הסופית תהיה מותאמת יותר.

״אל תוותרו על הפונקציות הבסיסיות״, מדגיש לוצ׳יאנו, ״כיורים, ברזים נשלפים, כיריים, תנור, ארונות אחסון, פתרון לאיסוף נוח של אשפה ומשטחי הכנה מרווחים. כל אלו יאפשרו לכם לפעול בנוחות״.

אחד הטיפים החשובים ביותר בתכנון מטבח חיצוני הוא איבזורו במערכות כלים משלו.

אתם תעשו לעצמכם טובה גדולה, אם תבצעו רכישה מרוכזת של כלי מטבח לחוץ הבית, כולל כלי אוכל, הגשה וסכו"ם.

פתרונות האחסון של המטבח החיצוני ישמרו לכם על הכלים ויאפשרו לכם נגישות אליהם בכל עת שתבלו בחוץ. זה יימנע מכם הכנסה והוצאה של כלים מהפנים החוצה.

אל מטבחי החוץ ניתן להוסיף כמובן  אלמנטים נוספים כגון: גריל של גז או פחם, טבונים המאפשרים הכנה קלה וכייפית של פיצות ופוקאצ'ות, מעשנות בשר ודגים ומתקני צליה לחובבי הז'אנר, מקררי בשר ומשקאות, מכונות קרח, ברזי בירה וסודה, מדיח כלים ועוד ועוד.

״התוספות המיוחדות יעניקו תוספות חשובות למטבח״, מוסיף לוצ׳יאנו, ״אך במקרה של מגבלת מקום או תקציב ניתן גם לוותר על חלקן. החשוב ביותר הוא לא לוותר על הפונקציות הבסיסיות שיאפשרו לכם לפעול בנוחות״.

לסיכום, אם אתם שוקלים לרכוש מטבח חוץ, אלו הדברים החשובים ביותר

 • תכנון מוקדם
 • בחירה של סוג מטבח החוץ המתאים לכם ובחירה במבנה הרצוי (ישר, 'ר', 'ח' )
 • הקפדה על בחירת חומרי גלם עמידים ובעלי עיבוד המאפשר ניקיון קל
 • תכנון מערך התאורה וההצללה במתחם
 • לכלול בתכנון את כל הפונקציות הבסיסיות לתפעול נוח ואיכותי של המטבח ובמידת הרצון לשקול תוספת של פונקציות נוספות, מיוחדות יותר.