,

מדריך: תרופות העלולות לסכן את בריאותכם

חומרים ידידותיים לכאורה כמו פרצטמול, אספירין ואומגה 3 עלולים לגרום לנזקים חמורים לגופנו בשימוש לא מבוקר. סדרת כתבות חדשה במהדורה המרכזית בוחנת את הסיכונים והחלופות

תרופות ללא מרשם הפכו את חיינו לקלים יותר: לא צריך לרוץ לרופא על כל צינון או כאב ראש. מצד שני, למרות שמדובר במוצרים בטוחים יחסית, גם התרופות הפופולריות ביותר יוצרות תופעות לוואי, לעתים קשות, בעיקר אם לוקחים אותן בשילוב עם תרופות אחרות. חומרים פעילים מסוימים אף עלולים לגרום להתמכרות לאחר שימוש ממושך. ברוב המקומות שבהם מוכרים תרופות ללא מרשם, אין עם מי להתייעץ והצרכן אינו מודע לסכנות שלהן הוא נחשף.

פרצטמול - עלולה להיות רעילה

פרצטמול הוא שמן הגנרי (הכימי) של תרופות המוכרות לנו יותר בשמות מסחריים כמו: אקמול, דקסמול ופארמול, ומשמשות להורדת חום והקלה על כאבים. הפרצטמול היא התרופה הכי פופולרית אבל עלולה להיות גם הכי רעילה אם נוטלים אותה במינונים לא נכונים, והיא עשויה לגרום לנזקים חמורים לכבד, עד כדי אי ספיקה וצורך בהשתלה.

 

אנשים רבים שסובלים מצינון וחום נוטלים דקסמול קולד נגד הצינון ואקמול להורדת החום, ובעצם משתמשים במינון כפול ורעיל בלי להיות מודעים לכך. שימוש ממושך בתרופות ממשפחת הפרצטמול יכולות לגרום באופן פרדוקסלי לכאבי ראש ולתלות גבוהה יותר בכדורים נוגדי כאבים.

תרסיסים וכדורים להקלה על גודש באף - עשויים למכר

תרסיסים להקלה על גודש באף, בהם אוטריווין, אלרין, סינאף ואחרים עלולים לגרום להתמכרות, ולכן אסור להשתמש בהם מעל חמישה ימים ברציפות. גם במקרה של תרסיסי האף (כמו במקרה של הפרצטמול), שימוש ממושך עלול לגרום  באופן פרדוקסלי לצינון כרוני וצורך בגמילה ממושכת ומדורגת על ידי שימוש בתחליפים על בסיס מלח ותרופות שונות.

 

כדורים להקלה על גודש, בהם דקסמול קולד, דקסמול סינוס, אקמול צינון, סינופד ודומיהם, מכילים חומר פעיל הנקרא פסאודואפדרין שמכווץ את כלי הדם ומעלה את לחץ הדם, ולכן עלול להיות מסוכן לאנשים הסובלים מיתר לחץ דם. הפסאודואפדרין עלול גם להפריע לפעילות האינסולין בגוף ולכן לא מומלץ גם לחולי סוכרת. נוסף לכך התרופה עלולה לגרום לנדודי שינה ולכן מומלץ לא ליטול אותה בשעות הערב.

איבופרופן - עלולה להעלות את לחץ הדם

איבופרופן (בשמו הגנרי) מוכר לנו יותר כנורופן ואדוויל. למרות שהיא נחשבת לתמימה למדי, לתרופה זו עשויות להיות לא מעט תופעות לוואי וסכנות, בעיקר אם לא נוטלים אותה במינון המומלץ: התרופה עלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם ולנזק כלייתי עד כדי צורך בדיאליזה.

 

שימוש ממושך עלול לגרום לדימומים ממערכת העיכול, לכן התרופה לא מומלצת לאנשים הסובלים מכיבים או דלקות במערכת העיכול, לאנשים שנוטלים תרופות לדילול הדם או למי שנוטה לבעיות במערכת הקרישה. התרופה עלולה גם להפחית מיעילותן של תרופות להורדת לחץ דם ולכן חשוב להתייעץ עם הרופא לפני הנטילה. במקרים נדירים מאוד, כמו במקרה של שירלי מרדר, עלול השימוש בתרופה לגרום להרס של תאי הכבד עד כדי צורך בהשתלת כבד.

דיפירון - עשויה לפגוע במוח העצם

דיפירון, המוכרת כמעט בכל בית בשמה המסחרי אופטלגין, נחשבת לתרופה חזקה לשיכוך כאבים. למרות יעילותה, היא נאסרה לשיווק בארצות הברית כבר בשנות ה-70 ובמדינות שונות באירופה. הסיבה: התרופה עלולה לפגוע במוח העצם - בית החרושת של תאי הדם שלנו, ולגרום למחסור בתאי דם לבנים, אותם תאי דם שמגנים על גופינו מפני זיהומים.

 

במקרים נדירים ביותר עלולה התרופה לגרום להרס של כדוריות הדם הלבנות, לפירכוסים ולמוות גם בנטילה של כמות קטנה ממנה. התרופה מסוכנת לשימוש לאלה הסובלים ממחסור באנזים G6PD.

 

אספירין, נקסין וולטרן - עלולות להזיק לקיבה

אספירין היא אחת התרופות הוותיקות ביותר: כבר ב-1915 היא אושרה לשיווק בארצות הברית ללא מרשם רופא.

למרות שבעבר הומלץ לכל אדם מעל גיל חמישים ליטול אספירין, היום המצב שונה, בעיקר לאור מחקרים רבים שבוצעו ובהם הוכחו תופעות לוואי מסוכנות.

 

אחת התופעות שעלולה להופיע היא דימומים במערכת העיכול ויצירת כיבים בקיבה, מאחר והאספירין מעכב אנזים שאחראי על ייצור הריר שמגן על הקיבה שלנו. עניין נוסף המצריך תשומת לב באספירין הוא שהתרופה עלולה להתנגש עם הרבה תרופות אחרות.

 

תרופות נוגדות כאבים אחרות כמו נקסין או וולטרן יכולות לגרום לכאבי בטן קשים גם אחרי נטילה של כדור אחד. הן אינן מומלצות לאנשים הסובלים מכיבים בקיבה או לסובלים מצרבות. אין ליטול את התרופות מעל שבוע מבלי להתייעץ עם רופא.

אומגה 3 - מדללת את הדם

גם לוויטמינים ותוספי מזון עלולות להיות תופעות לוואי, בעיקר אם נוטלים אותם יחד עם תרופות אחרות. חשוב מאוד ליידע את הרופא המטפל כאשר צורכים ויטמינים ותוספים; כך למשל במקרה של אומגה 3  - בשנים האחרונות דיברו רבות על נפלאות התוסף והשפעתו החיובית על הלב, כלי הדם ואפילו מצב הרוח. הבעיה היא שאומגה 3 גורמת גם לדילול הדם. אם היא נלקחת עם כדורים אחרים לדילול הדם, עלולים להיווצר דימומים ספונטניים. במקרים של ניתוח יש להפסיק את השימוש באומגה 3 מספר ימים לפני האשפוז כדי למנוע דימומים.

כיצד נזהרים

חשוב ליידע תמיד כל רופא הרושם לכם תרופות על תרופות נוספות שאתם נוטלים, לא לצרוך תרופות ללא התייעצות ולרכוש אותן תמיד במקומות מוסדרים שבהם יש רוקח היכול להשיב לשאלותיכם. הכרחי לקרוא את העלונים המצורפים לתרופות ולוודא שאתם נוטלים מינון נכון ומקפידים על כל ההנחיות. במקרה של התלבטות היוועצו עם רופא המשפחה שלכם.

 

 

ריבוי תרופות - זה בריא? כתבה ראשונה בסדרה »