,

משפחה בהפרעה: מדריך הישרדות לארוחת החג

שונאים ארוחות משפחתיות? לא נורא זה רק פעם-פעמיים בשנה. נסו להתמודד איתן בעזרת הטיפים הבאים: לשמור על קור רוח, לזכור שזה אוטוטו נגמר, לחייך בלי סוף ועוד

פתיח

חגי ישראל מביאים עלינו לא רק את חדוות החג, קילוגרמים עודפים וגם כמה ימי חופש מיוחלים, אלא גם את החרדות, ההכנות והלחץ אשר מתנקזים כולם אל המפגש הטעון בארוחת ערב החג. כל אותם קרובי משפחה שביום יום אנחנו מרגישים חופשיים לסנן באלגנטיות את שיחותיהם, מתאספים תחת קורת גג אחת עם כל השאלות, ההערות וההתחכמויות שהצטברו במהלך השנה ולא הזדמן להם להשמיע באוזנינו. בשל כך, ארוחות החג עשויות להיות קשות ועמוסות רגשית, בין אם אתם שייכים לצד המארח או המתארח, ועלולות להיות להן השפעות הרות גורל (לפחות עד ערב החג הבא) על הקשר המשפחתי שהתעקשתם כל כך לשמור על אש קטנה.

 

אז איך שורדים את ערב החג מבלי להוציא שלדים מהארון? איך שומרים על קוד נימוס קורקטי למרות ההערות הלא נעימות שעשויות להישלח אליכם כסכינים מעברו השני של השולחן? לנו יש את כל הפתרונים לארוחת חג מוצלחת ונטולת קורבנות בנפש.

 

כדי להכין את מדריך הישרדות לערב החג, נעזרנו בד"ר שרה ברסלרמן, יועצת אישית, זוגית ומשפחתית, אשר כל האינטריגות הקשורות לערב החג אינן חדשות לה.

1. זכרו שהארוחה הזאת תסתיים בסופו של דבר

"יש אור בקצה המנהרה" אמרו פעם חכמים גדולים, והם בוודאי התייחסו לסיום ארוחת החג. גם אם אותה ארוחה מרגישה מאוסה לפחות כמו הגפילטע פיש שמביט בכם ממרכז השולחן, הרי שמומלץ להסתכל על חצי הכוס המלאה ולזכור שבסך הכל מדובר בארוחה. "אל תעשו מהארוחת החג המשפחתית משהו שהיא לא, כלומר אירוע סגירת חשבונות", מסבירה ברסלרמן. "ארוחת חג, מתישה ככל שתהיה, לא צפויה להימשך יותר משעתיים או שלוש, אשר מיד בסיומם כל אחד יתפזר לביתו עד לפעם הבאה".

 

"בסופו של דבר, מידת הנאתכם מארוחת החג תלויה בגישתכם - תבואו בגישה חיובית, תבחרו להתייחס רק למה שמוצא חן בעינייכם ושמרו על פרופורציות בריאות. אתם עלולים לגלות שלא רק שהארוחה נסבלת אלא הפלא ופלא, היא אפילו יכולה להיות נחמדה". גם אם צמד המילים "ארוחה נחמדה" נשמע לכם מעט פרדוקסלי בהקשר הזה, הרי ברור לכל שגישה שלילית לא תקדם אתכם לשום מקום, בוודאי לא ביחסכם הטעונים עם הדודה שרל'ה למשל.

2. שמרו על פוקר פייס

הסיבה שמרביתנו לא אוהבים את הארוחות המשפחתיות קשורה באינטרקציה הבעייתית עם אותם קרובי המשפחה, שנהנים להתעכב על כל פגם ופגם בחייכם. קרובי משפחה אלה משמשים מעין מראה מגדלת של כל מה שלא עובד ולא מתפקד אצלכם, ואין ספק שמדובר בסטירת לחי מצלצלת שלא נעים לקבל עם פרוש השנה החדשה. למרות זאת, ואפילו במידה וההערות העוקצניות שישלחו לכיוונכם תהיינה חריפות במיוחד, ברסלרמן מסבירה שברוב המקרים עדיף להבליג: "קיבלת 'מחמאה' שעלית במשקל או קיבלת תזכורת לכך שהקרחת שלך מעמיקה? חייכו בנימוס ותסכימו מיד. הרי אין טעם להכחיש, במיוחד אם מדובר בסממן פיזי שברור לכל, ובוודאי שאין טעם לתקוף בחזרה. דווקא קבלת ההערה בחיוך מסיימת את הדיון הלא נעים ברוב המוחלט של המקרים".

 

ארוחת חג היא לא זירת התנצחויות - שננו את המנטרה הזו שוב ושוב, גם אחרי שתיווכחו לגלות שחמתכם הזדקנה בעשור בשנה האחרונה וגם כשתרצו לתהות בקול רם מדוע גיסתכם עדיין רווקה ולא מצליחה למצוא את האחד. הערות מהסוג הזה, שנאמרות בלהט הרגע, יכולות ליצור משקעים לא רצויים שדרוש זמן רב כדי לכפר עליהן. לעתים פשוט עדיף לשמור את ההערות המחוכמות בלב, שנונות ומענגות ככל שיהיו, ולדעת לספוג הערות שנשלחות לכיוונכם, במקום לפתוח את הנושא לדיון לא סימפטי.

3. הרושם הראשוני הוא העיקר

מצחיק לדבר במונחים של רושם ראשוני כשעוסקים במפגש מחודש עם קרובי משפחה שאת חלקם אנחנו מכירים מאז שנולדנו, אך במקרה של ארוחות משפחתיות, אין מנוס להתייחס לכל פגישה כזו כמו לפגישה הראשונה. במפגשים משפחתיים, בייחוד בערב החג, אין דבר כזה לחיצת יד עוצמתית מדי או חיבוק אוהב מדי, להיפך, גייסו את כל הטריקים שלכם ליצירת רושם ראשוני נהדר כדי לקבוע את הטון של המשך הערב.

 

באותו עניין, חשוב להקפיד על הופעה ייצוגית שמכבדת את גודל המעמד, את שולחן החג ואת המארח/ת. זה לא הזמן לשלוף מהארון את השמלה הא-סימטרית והטרנדית שרכשתן בזארה בסייל של סוף העונה או ללבוש את הטי-שירט עם הכיתוב הגס שהזמנתם מאתר האינטרנט. לבוש קלאסי ומכובד יצליח לקלוע לטעמם של הדור המבוגר והצעיר כאחד, ובעיקר, לא יגרור הערות לא רצויות.

4. התנהלות מסביב לשולחן החג

עד כה עסקנו רק בתהליכים החברתיים שקשורים במגע הראשוני עם קרובי המשפחה, עוד לפני שהתיישבנו סביב שולחן החג. חשבתם שזה מעייף? תחשבו כמה זה מעייף לנהל ארוחה בכמה חזיתות - להחמיא למארחת על בישוליה, לנהל שיחה קולחת ולשמור על הילדים שלא יפריעו להתנהלות הערב. לא פלא שאת שאר ימי החופש אנחנו מעבירים בהתאוששת מהארוחה.

 

השאלה מה אפשר ומה אסור להעלות לדיון סביב השולחן היא הטריקית ביותר, כפי שמסבירה ברסלרמן: "מומלץ לחשוב מראש על נושאים אקטואליים שניתן להעלות במהלך הארוחה. חשוב להקפיד שאלו יהיו נושאים שרלוונטיים לכולם, ולא נושאים פוליטיים שיכולים להצית ויכוחים של שמאל וימין למשל. המעצר של מרגול, המהפכה החברתית, המתיחות עם טורקיה -  אלה כולם נושאים מעניינים שלא אמורים ליצור פרובוקציות או מחלוקות לא נעימות סביב השולחן."

 

הסכנה באי הכנת הנושאים מראש, מוסיפה ברסלרמן, היא שעשויות להיווצר במהלך הארוחה שתיקות מביכות, אותן חלק מקרובי המשפחה ינסו למלא באמצעות העלאת סוגיות רגישות שאיש אינו חפץ להתמודד איתן. באותו עניין, מוטב שתחלקו מידע לגבי חייכם האישיים בכמה שיותר קווים כללים ותימנעו מירידה לפרטים. אף אחד לא רוצה לשמוע שהילד שלכם הושעה שוב מבית הספר או שיש לכם בעיות כלכליות החודש. את הנושאים הללו מוטב לשמור לפורום אינטימי יותר, כדי לא ליצור מבוכה סביב השולחן.

5. ומה עם הילדים?

אין ספק שמי שסובל בדרך כלל מארוחות החג הם הילדים, שכן גם הם, בדומה לנו, נאלצים לשמור על קוד התנהגות כזה או אחר במהלך הארוחה. אלא שילדים הם ילדים, ובדרך כלל הם נוטים להשתעמם וכתוצאה מכך להתנהג בצורה לא ראויה, אך גם לבעיה הזו יש פתרון. "אפשר לדאוג להעסיק את הילדים במהלך הארוחה בהתאם לגילם" אומרת ברסלרמן, "אם מדובר בילדים בוגרים מספיק, אפשר להפקיד עליהם את המשימה להיות אחראים להתריע על כוסות שתייה שדורשות מילוי, זה יגרום להם לחשוב שמדובר במשחק כייפי ובמקביל ימלא גם תפקיד פונקציונלי חשוב סביב השולחן. אפשרות נוספת להעסיק את הילדים סביב השולחן היא באמצעות ניהול שיחה על מנהגי החג. זה לא רק יסיט את השיח מנושאים שלא מומלץ לגעת בהם, אלא גם יעודד את הילדים לחלוק את מה שלמדו בבית הספר או בגן. אם מדובר בגילאים צעירים יותר, אפשר להכין להם מבעוד מועד חוברות צביעה בנושא החג."

 

והכי חשוב - לחזור שוב לסעיף הראשון: זכרו שהארוחה הזאת תסתיים בסופו של דבר... חג שמח!

לינקים

מקודש לחו"ל: הישראלים שלא יבלו את החגים בארץ

 

DIY: לעצב את השולחן בלי לקרוע את הכיס

 

זול/יקר: פריטי חג דומים במחירים שונים

 

ועדת חקירה: ספיישל ביקורת מתנות לחג

 

בחזרה לערוץ לייף סטייל»