,

השראת השבוע: אנני ליבוביץ' - הצלמת שכל הסלבים בעולם מתפשטים עבורה

אנני ליבוביץ' נחשבת לאחת מצלמי הפורטרטים הידועים בעולם. הדיוקנות שצילמה היו פורצי דרך בזמנם כי שכנעה את מצולמיה לחשוף את עצמם כפי שלא עשו בעבר

  • פורסם ב:
  • 03/01/2013 12:39
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/01/2013 10:24
  • |
  • כתבים:
  • נענע10

ליבוביץ' מאוד פופולרית בצילומי הדיוקנות שלה. היא צילמה את ג'ון לנון עם יוקו אונו, במה שנהפך לתצלומו האחרון, הפכה את מיכאיל גורבצ'וב לדוגמן של לואי ויטון, צילמה את מיילי סיירוס בת ה-15 בעירום חלקי, את דמי מור ההרה בעירום וגם מנהיגים כמו- הדלאי למה, הנשיא ביל קלינטון והמלכה אליזבת השנייה. היא משתכרת סכום בן שבע ספרות מעבודתה במגזין "ואניטי פייר" וספרה האחרון הגיע לרשימות רבי המכר. למרות הצלחותיה הרבות, ליבוביץ' לא ניהלה את חייה בתבונה פיננסית, מה שהביא אותה לפשיטת רגל בשנים האחרונות.

 

נקודות בקריירה

 

בשנת 1970 אנני קיבלה את תפקיד חייה והחלה לעבוד כצלמת מערכת במגזין "רולינג סטון" שהיה אז בחיתוליו, שלוש שנים לאחר מכן היא מונתה לצלמת הראשית של המגזין, והחזיקה בתפקיד זה במשך 10 שנים,

ב- 1980 צילמה ליבוביץ' את ג'ון לנון והבטיחה לו שהוא יהיה על שער המגזין. בתחילה ניסתה לצלם אותו לבד אך הוא התעקש שאשתו יוקו אונו תופיע לצידו על שער המגזין. תמונה זו היא אחת המפורסמות של אנני מכיוון שחמש שעות לאחר מכן לנון נורה ונהרג.

 

בשנת 2008 פורסמה ידיעה מרעישה שבה השחקנית מיילי סיירוס בת ה- 15 הצטלמה בפלג עליון חשוף עבור מגזין האופנה "Vanity Fair". על אף שבפועל כוכבת הילדים הייתה מכוסה בסדין, צילומיה של ליבוביץ' גרמו לסערה בקרב הורים בארצות הברית שטענו שמדובר בניצול של ילדה לטובת מכירת מגזינים. בעקבות הסערה פרסמה סיירוס התנצלות למעריציה. ליבוביץ' עצמה התייחסה לצילומים באומרה שהם פורשו שלא כהלכה, ומדובר בדיוקן פשוט, קלאסי, ויפה לדעתה. 

 

יציאה מהארון

 

ליבוביץ' מעולם לא נישאה אך חיה בזוגיות סודית עם הסופרת עטורת הפרסים סוזן זונטאג, שהייתה מבוגרת ממנה ב-16 שנה. שנתיים לאחר מותה של זונטאג מסרטן ב-2004, ליבוביץ הוציאה לאור ספר שמתעד את גסיסתה של בת זוגתה. הספר והתערוכה שנלוותה לו הציגו תמונות רבות של סוזן במהלך שנותיהן יחד, ואף כמה שתיארו אותה כאשר הייתה על ערש דווי.

 

אנני הדגישה בראיונות לאחר מותה ל זונטאג "אני רוצה להיות ברורה ככל האפשר - אני אוהבת את סוזן ואנחנו היינו מאהבות".

 

קשיים כלכליים

 

ב- 2009 לקחה ליבוביץ' הלוואה על סך 15 מיליון דולר בשל חובות אליהם נקלעה. היא נאלצה לתת כערבון לא רק כמה מבתיה, אלא גם את זכויות היוצרים על כל התמונות שלה, מעשה שהעיד עד כמה מצבה הוא קשה. באותה שנה צויינו במספר מגזינים שונים כי הסיבות העיקריות לנפילתה הן "היסטוריה ארוכה של התנהלות עסקית מאוד לא זהירה, אך בעיקר שורה של סוגיות אישיות מהתקופה האחרונה - מותם של הוריה ושל בת זוגה".

 

 

הסרט- "החיים מבעד לעדשה" המתעד את חייה של אנני ליבוביץ' ישודר ב- 27/1, בשעה 21:45 בערוץ הביוגרפיה

 

>>> השראת השבוע: אנני ליבוביץ' - הצלמת שכל הסלבים בעולם מתפשטים עבורה 

>>> המגהצים: החיים היפים של קייטי פרי 

>>> פלסטיק פנטסטיק: מאריה קארי על שולחן הניתוחים