בתים בניו יורק, פוטוליה

לא רק בישראל: היכולת לרכוש בית בארה"ב ברמה הנמוכה מאז 2008

בלומברג: רוכשי בית ראשון נדרשים להוציא 23% משכרם על דיור * בניו יורק ובסן פרנסיסקו הכי יקר לרכוש בית ראשון

לא רק בישראל הזוגות הצעירים מתקשים להגיע לקורת גג: לפי דיווח בסוכנות בלומברג, מחירי הבתים שנרכשים ע"י רוכשים בפעם הראשונה בארה"ב (Starter homes) עלו ברבעון השני של 2018 לרמתם הגבוהה ביותר מאז 2008. 

רוכשי בית ראשון נזקקו ל-23% ממשכורתם כדי לקנות בית התחלתי, לעומת 21% מהשכר בתקופה המקבילה אשתקד. מחירי הבתים בארה"ב עלו בתקופה זו והקשו על הצעירים שנאצלו למתוח את היריעה בכל הקשור לסכומים שהם מוצאים על דיור. לדברי כלכלן בכיר בבנק וולס פארגו, בתקופה זו הצעירים מהססים להקצות יותר כסף על בתים ומעדיפים להמשיך לגור בשכירות. בנוסף, גם עלייה בריביות המשכנתא בתקופה האמורה מוסיפה לקושי שלהם לייצר נזילות.

הדוח של בלומברג גם מדרג את הערים היקרות ביותר למדורים וניו-יורק כמובן הגיעה למקום הראשון בארה"ב. אחריה מדורגת סן פרנסיסקו. צעירים שרוצים לרכוש את ביתם הראשון בניו יורק ובסן פרנסיסקו צריכים להוציא לשם כך כ-65% משכרם. אחרי שתי ערים אלה נמצאות לוס אנג'לס שבה נדרשים 59% מהשכר כדי לקנות בית, ומיאמי עם 55%.

בבלומברג מכנים את התופעה affordability (תרגום חופשי - יכולת לעמוד בתשלומים), ומציינים כי היא נמצאת ברמתה הנמוכה ביותר מאז המשבר הפיננסי. המשמעות היא שאם חלק גדול יותר מהמשכורת יוקצה לדיור, אז או שיהיו פחות רכישות - מה שלדברי כלכלנים יתבטא בנתונים החודשיים ויבשר רעות לשוק הנדל"ן, או שזה יוריד את הצריכה הפרטית בארה"ב - מה שעלול לפגוע בביצועי שוק המניות בוול סטריט.