ירושלים, פוטוליה

ניר ברקת: הסכמות עם הממשלה לבניית 20 אלף דירות בירושלים

עיריית ירושלים מיהרה להודיע על ההסכמות עם רשות מקרקעי ישראל; ברמ"י טוענים כי אין עדיין הסכם • 3 מיליון מ"ר ייבנו לתעסוקה ומסחר, 1.4 מיליארד שקל לתשתיות

עיריית ירושלים הודיעה אתמול כי הגיעה להסכמות עם הממשלה לפיתוח העיר בשנים הקרובות בהיקף כספי של מילארדי שקלים. במסגרת ההסכמות, ייבנו בבירה 20,000 דירות חדשות (מהן 8,000 דירות בהתחדשות עירונית), יוקמו מתחמי תעסוקה, מסחר ומלונאות חדשים בשטח של 3 מיליון מ"ר, ויושקעו 1.4 מיליארד שקל בפיתוח תשתיות בשכונות הוותיקות בעיר. 

עיריית ירושלים הודיעה כי היא הגיעה להסכם עם רשות מקרקעי ישראל והוא יובא לאישור מועצת העיר בשבוע הבא, אבל מרשות מקרקעי ישראל וכן ממשרד הבינוי והשיכון לא ניתן אישור לכך. אולי בגלל שראש העיר ניר ברקת מיהר לפרסם את ההודעה וגזל את "גזירת הסרט" מהאוצר וממשרד הבינוי והשיכון.

ברקת ציין בהודעה, כי "זהו יום היסטורי בבניינה של ירושלים ויום חשוב לעתידה. הוא טוב לירושלים וטוב למדינת ישראל".

ראש העיר דאג להודות "לכל השותפים במשרד האוצר בראשות השר כחלון וברשות מקרקעי ישראל בראשות עדיאל שמרון; לשר הבינוי והשיכון יואב גלנט; למנכ"ל העירייה אמנון מרחב; ליו"ר הרשות להתחדשות עירונית חיים אביטן; לראש מטה הדיור באוצר זאב ביילסקי; ובעיקר לראש הממשלה בנימין נתניהו, על הרוח הגבית לירושלים שמביאה לתוצאות מרשימות וחשובות להבטחת עתידה וחיזוקה של בירת ישראל". 

עוד הודיעה עיריית ירושלים, כי ​כ-12,600 יחידות דיור מהסך הכללי ייבנו בכל חלקי העיר בתמהיל מגוון, כ-8,000 יחידות דיור ייבנו בפינוי-בינוי, כשכ-2,500 מתוכן יוקצו לקרקע משלימה בפרויקט "רכס לבן"  לטובת הפרויקטים בעיר. שטחי התעסוקה, מסחר ומלונאות ייבנו בכניסה לעיר, לאורך ציר בגין כחלק מקירוי הכביש, בצומת בייט, בגבעת רם, בפסגת זאב, בהר חוצבים, במלחה, בקריית יובל, באזור התעשייה עטרות, בגבעה הצרפתית ובאזורים נוספים. תשתיות חדשות, שטחי ציבור ומבני ציבור ייבנו בשכונות הוותיקות וכן בסמוך לשכונות החדשות, כשרשות מקרקעי ישראל תשקיע בכך 600 מיליון שקל ו-800 מיליון שקל נוספים יושקעו מהכנסות צפויות של אגרות והיטלים משיווק יחידות הדיור.

גם אם לא ניתן אישור ממשלתי לתוכנית, סגן ראש העיר ויו"ר הוועדה לתכנון ובנייה בירושלים יוסי דייטש כבר הספיק לפרסם התייחסות. לדבריו, "ההסכמות מהוות בשורה של ממש עבור צעירי העיר. אני יודע עד כמה מצוקת הדיור בעיר גדולה ואקוטית, בפרט עבור זוגות צעירים, ולכן ראיתי ואני רואה באישור פרויקטים אלו חשיבות רבה ופועל למען קידומם. מצוקת הדיור מהווה את הסיבה הראשונה במעלה לעזיבתם של הצעירים את העיר, יחד עם היעדר תעסוקה. הפרויקטים החדשים ישנו דרמטית את פניה של העיר ויהוו גורם משמעותי ביותר עבור זוגות צעירים בשיקול האם להישאר לגור בעיר. אני קורא לאישור תוכניות בנייה נוספות".