נדלן, צילום Bee Productions

קבינט הדיור הסיר את המגבלה על פרויקטים בשיטת "תכנן ובנה"

כעת יהיה ניתן לבנות שכונות ומתחמים בשיטה זו - בלי הצורך למינימום של 1,000 יחידות דיור * לפי "תכנן ובנה", יזם אחד אחראי על כל תהליך התכנון והבנייה

קבינט הדיור בראשות שר האוצר משה כחלון אישר אתמול להסיר את ההגבלה שחלה על פרויקטים חדשים בשיטת "תכנן ובנה" שיזם משרד הבינוי והשיכון בראשות השר יואב גלנט. בעקבות המהלך, יהיה אפשר להוסיף יותר יחידות דיור ברשויות המקומיות במהירות וביעילות יותר מהרגיל. 

שיטת "תכנן ובנה" באה לזרז וליייעל בנייה בהיקף משמעותי בכך שלפיה כל עבודות התכנון, הפיתוח והבנייה נעשות ע"י גורם אחד והוא האחראי הבלעדי על כל התהליך. השיטה הזו נועדה להקמת שכונות חדשות ולא לבניינים בודדים ועד כה כדי להיכלל בשיטה הזו נדרש פוטנציאל בנייה של 1,000 יחידות דיור, וכעת לאחר התיקון להחלטה המגבלה הזו הוסרה יהיה ניתן להכליל גם שכונות עם מספר קטן יותר של דירות, אחרי שתיבחן הכדאיות והיעילות של הפרויקט על ידי הגורמים המקצועיים. 

מטרת התוכנית היא לאפשר עבודה מקבילה על פיתוח שכונה, באמצעות יזם אחד, כך שבסופו של תהליך יקבל התושב את שכונת המגורים, לרבות השטחים הציבוריים ומוסדות הציבור, אשר מוכנים לשימוש מיד עם מסירת הדירה לבעלותו ואכלוסה - "שכונה מחכה לתושב".

לדברי שר הבינוי והשיכון גלנט, במסגרת בדיקות היתכנות שביצע המשרד לאיתור מתחמים מתאימים, נעשתה פנייה לרשויות המקומיות, אשר הניבה התעניינות של מספר רשויות ברחבי הארץ, דוגמת תל אביב, נתניה ואפרת. במקביל, פועל המשרד לאיתור עצמאי של אתרים באמצעות מחוזותיו.

הוא הוסיף, כי "מתוך פוטנציאל המתחמים שעומד בפני המשרד, עולה כי מספר יחידות הדיור הנדרש כיום מהווה חסם לאפשרות להחיל את הפרויקט על אתרים גדולים ומשמעותיים ברחבי הארץ. כך למשל, אותר מתחם בעיר אלעד בהיקף של כ-640 יחידות דיור העומד בכל הקריטריונים, למעט מספר יחידות הדיור. מבדיקות שנערכו עולה כי היקף של כמה מאות יחידות דיור באתר גם כן יכול לעמוד בכל התנאים לכדאיות ויעילות של הפרויקט"

עד היום פורסם מכרז אחד לשיווק במתכונת "תכנן ובנה", במסגרתו נבנית כיום שכונת "אור המזרח" ביישוב חריש. באתר נבנות כ-1,960 יחידות דיור, לצד שטחי ציבור, מוסדות ציבור תשתיות וכדומה.

גלנט אמר, כי "משך הבנייה הארוך וחוסר התיאום במערכת מרובת היזמים הם הגורמים שייקרו לאורך השנים את המחירים בשוק הדיור. שיטת 'תכנן ובנה' מאפשרת להגדיל את היצע הדירות באופן מהיר מבלי לפגוע באיכות החיים של תושבי העיר הוותיקים. המהלך יביא לקיצור זמנים, ייעול המערכת וחסכון בכסף עבור רוכשי הדירות".