נדלן, פוטוליה

בקרוב בישראל? תקן בינלאומי אחיד בתחום שמאות המקרקעין

לשכת השמאים מקדמת את אימוץ תקן IVSC שיאפשר חוות דעת שמאיות אחידות לפי כללים בינלאומיים

לשכת שמאי המקרקעין בישראל מקדמת אימוץ תקן בינלאומי אחיד בתחום שמאות המקרקעין, ממש כמו התקן החשבונאי הבינלאומי IFRS שאומץ ע"י שוק ההון בישראל. התקן הבינלאומי IVSC יאפשר חוות דעת שמאיות אחידות בניגוד לאלה המיוחדות גם לישראל, מה שיקל על משקיעים וחברות בינלאומיות להיכנס ולהשקיע בארץ. 


בניגוד לתקינה הישראלית, התקן הבינלאומי הוא אינו מסורבל ולא נכנס לפרטים שלעיתים לא ניתנים לבדיקת שמאי. התקינה הבינלאומית קובעת בין היתר מה צריך לעשות כאשר שמאי מגיע לבדוק את הנכס ואילו מסמכים צריך לצרף לחוות דעת. בנוסף היא מחייבת לציין אם יש ניגוד עניינים או אם השמאי לא הצליח להגיע לחלק מהנכס בשל מצבו הפיזי.


במסגרת קידום המהלך, יו"ר לשכת השמאים חיים מסילתי נפגש עם השמאי הממשלתי הראשי אוהד עיני ויו"ר מועצת השמאים דוד שני על מנת לדון באימוץ התקינה, והם סיכמו לקדם את הנושא במועצת השמאים הארצית. במקביל, נציגים מלשכת השמאים נפגשו בלונדון עם ראשי מועצת השמאות הבינלאומית IVSC שעל שמה נקרא התקן. בשלב הראשון בלשכת שמאי מקרקעין יקימו צוות שיבחן את דרכי ההצטרפות לארגון IVSC  ותרגום התקינה הבינלאומית לעברית. הארגון מאגד כיום כ-100 מדינות שאימצו תקינה שמאית אחידה. 


להערכת מסילתי, "לאחר אימוץ התקינה הבינלאומית נראה חברות שמאות בינלאומיות שנכנסות לישראל, בדיוק כמו שקרה עם אימוץ התקינה החשבונאית האחידה (IFRS). הדבר יתרום לעוד מקומות תעסוקה לשמאי המקרקעין ויעלה את תדמית המקצוע. כך למשל, לאחרונה פירמת הייעוץ והשמאות הבינלאומית CBRE רכשה את מאן נכסים על מנת להקים בין היתר מחלקת שמאות בישראל".