ברק רוזן ואסי טוכמאייר, יחצ

נדל"ן בקטנה: רכישת בית יורוקום ע"י קנדה ישראל הפכה לסאגה

וגם: מרכז מסחר ועסקים חדש בקריית גת • ניצחון משפטי לרבוע כחול נדל"ן • אפריקה נכסים משערכת מעלה • סיכום השבוע החולף בתעשיית הנדל"ן הישראלית

• חברת 'גת סנטר' בבעלות נדב בלילה ואבישי נריה מקימה מרכז מסחר ועסקים ומתחם פנאי ובילוי חדש בלב שכונת כרמי גת הממוקמת בצפון העיר קרית גת. המרכז ייבנה על קרקע של ארבעה דונם, אותה רכשו השניים ב-30 מיליון שקל, וצפוי להיפתח בעוד כשנה וחצי. את המרכז תכנן האדריכל יגאל לוי, הוא יתפרס על 3 קומות בשטח בנוי של 11,000 מ"ר, כולל 6,900 מ"ר שטחי מסחר לבתי עסק, 2,000 מ"ר משרדים ו-100 מקומות חנייה בחניון תת קרקעי.

 מרכז עסקים ומסחר גת סנטר בכרמי גת

מרכז עסקים ומסחר גת סנטר בכרמי גת (הדמיה אדריכל יגאל לוי)

• חברת אפריקה נכסים מקבוצת אפריקה ישראל מדווחת לבורסה כי היא עשויה לרשום בדוחות הכספיים לרבעון השני של 2018 רווחים נאים משערוך נכסי הנדל"ן להשקעה שלה בישראל ובאירופה, שיסתכמו ב-300-330 מיליון שקל לפני מס, ובכ-245-265 מיליון שקל לאחר מס. הערכות אלה - בשל עלייה בשווי ההוגן המצרפי של נכסי הנדל"ן להשקעה של החברה, בעיקר על רקע שיפור בתוצאות העסקיות של נכס נדל"ן להשקעה מהותי מאד של החברה, וכן ירידה בשיעורי ריביות ההיוון במדינות הפעילות של קבוצת החברה.


• מינויים בקבוצת אלדד פרי: יצחק לקס, מי שכיהן עד לפני שנה כיו"ר עמידר, יכהן כמנכ"ל משותף של הקבוצה לצידו של היו"ר והבעלים אלדד פרי. לקס כיהן בעברו גם כיו"ר מכבידנט וכיו"ר איילון אחזקות. גרשון מאואר, מי שכיהן כ־20 שנה כסמנכ"ל הכספים בחברת נכסים ובניין, מונה לתפקיד סמנכ"ל כספים בקבוצה. מינויים אלו מצטרפים למינויו של אילן פייגלמן ששימש בתפקיד סמנכ"ל הביצוע של חברת תדהר במשך 18 שנים למנכ"ל חברת סולארא, חברת הביצוע של קבוצת אלדד פרי. 

• רבוע כחול נדל"ן זכתה בערעור שהגישה לבית המשפט ולא תשלם היטל השבחה בסך 2.2 מיליון שקל על הנכס שבנתה באזור התעשייה ברעננה עבור שינוי בנספח הבינוי המנחה. ביהמ"ש המחוזי דחה את הערעור של הוועדה המקומית רעננה וקבע בכך באופן עקרוני כי לא ניתן לגבות היטל השבחה על פרסום הקלה מנספח בינוי מנחה. היטל השבחה ניתן כאשר מתקיימת עליית שווי של מקרקעין כתוצאה מאחת מפעולות התכנון - אישור תכנית, מתן הקלה או התרת שימוש חורג. ביהמ"ש ציין בהחלטתו כי כאשר מבוצע פרסום אודות סטייה מנספח בינוי מנחה, אין המדובר בפרסום הקלה ועל כן לא ניתן לגבות היטל השבחה בגין כך.

• סאגת עסקה רכישת בית יורוקום ע"י קנדה ישראל: החברה מדווחת כי שותפיה של יורוקום בבניין טוענים כי זכות הסירוב שבידיהם כן תקפה ולא ניתנת לביטול, והם דורשים לרכוש את הבניין בעצמם. יורוקום דוחה את הטענות האלה, וטוענת כי הרכישה נתונה בידי קנדה ישראל. נזכיר, כי מדובר על רכישת 57% מהבניין ברמת גן תמורת 66 מיליון שקל בתוספת מע"מ. ביום שלישי השבוע דווח כי העסקה חזרה שוב לפתחה של קנדה ישראל, לאחר שהושהתה כמה חודשים לפני כן בגלל שהשותפים של יורוקום רצו לממש את זכות הסירוב שלהם. כשהשותפים לא הציגו מימון, יורוקום ראתה בזה כביטול זכות הסירוב שלהם, אבל עכשיו הם טוענים כי הזכות עדיין בידיהם. המשך יבוא...