יישוב בדואי בנגב, הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב

גלנט במחוות פיוס לבדואים? 2,000 דירות חדשות בערערה שבנגב

שתי השכונות החדשות יפותחו באמצעות חברת ערים, זרוע הביצוע של משרד הבינוי והשיכון, בשיתוף הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית

לאחר שהכריז מלחמה נגד הבדואים בנגב, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט מרכך את הטון שלו, קצת, ומציע מחוות פיוס קטנה בדמות 2,000 דירות חדשות בשתי שכונות חדשות ביישוב הבדואי ערערה שבנגב. הדירות והשכונות החדשות יפותחו באמצעות חברת ערים, זרוע הביצוע של משרד הבינוי והשיכון, בשיתוף הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית.


לצד פיתוח הדירות החדשות, גלנט הודיע כי ימשיך להילחם בבנייה הבלתי חוקית בפזורה ובערים בנגב, והוא חוזר על כוונתו "לעצור את ההשתלטות של הבדואים על אדמות של המדינה בכל רחבי הנגב", כדבריו. 


גלנט הגדיר את המהלך כמשימה לאומית להסדרת ההתיישבות הבדואית: "לא נוכל להסכים בשום אופן שהבדואים ישתלטו, אך הם חייבים פתרונות מוסדרים. לטובת הפרויקט הועמדו תקציבים נרחבים, וזו אבן דרך משמעותית מאוד בסיוע להסדרת פתרונות מגורים בתוך ערים מוסדרות ופינויים מתוך השטחים שנתפסו באופן בלתי חוקי. רק בדרך של פעולה כנגד השתלטות לא חוקית לצד עידוד בנייה חוקית נחזק ונחזיר את הנגב לשליטה ממלכתית לאומית ציונית מלאה", הוא אמר.


חברת ערים תהיה אמונה על כלל פעולות הפיתוח של שתי השכונות החדשות בערערה, החל מתשתיות מים וביוב, המשך בסלילת כבישים, ביצוע עבודות עפר, תאורה וכלה בבניית הגנים הציבוריים. בימים אלה כבר החלה העבודה על תכנון מפורט והפרויקט ימשך בשנים הקרובות. 


חברת ערים הינה חברה ממשלתית של משרד הבינוי והשיכון המוכרזת כזרוע ביצוע של מדינת ישראל המיישמת את החלטות הממשלה בתחום פיתוח תשתיות עירוניות להקמת ישובים ושכונות חדשות. כמו כן, פועלת החברה כחברה מפתחת בהרחבת ישובים בשיתוף פעולה מלא עם האגודות השיתופיות והמועצות האזוריות.


"חיזוק הריבונות הציונית בנגב"


כזכור, בתחילת חודש יוני גלנט הכריז על תוכנית "חץ לדרום", שכוללת בניית כ-20,000 דירות חדשות ליהודים בנגב, במקביל ל"מניעת השתלטות עוינת של הבדואים", כפי שאמר גלנט. הוא כיוון את התוכנית "לחיזוק ההתיישבות היהודית בנגב ומניעת איבוד השליטה הישראלית באזור". 


שר הבינוי והשיכון אמר אז כי "הדרום נמצא תחת מתקפה לא רק מעזה - הבנייה הבלתי חוקית של הבדואים בנגב ובסביבת באר-שבע בשנים האחרונות יצאה משליטה ומכרסמת בריבונות הציונית בנגב. קיימת התפשטות פלסטינית איסלמיסטית ממרחב חברון ובנותיה לעבר הנגב, הטרור החקלאי הולך ומחריף וגם הבנייה הלא חוקית. התוכנית היא פתרון ארוך טווח ויציב לאחיזה היהודית באזור".


התכנית שלו כוללת שבעה מרכיבים - חלקם כבר בביצוע וחלקם חדשים - שמהווים לדבריו מכלול פעולות המאפשרות יצירת רצף טריטוריאלי לצד מניעת איבוד הנגב המהווה נקודה אסטרטגית, מבחינה ביטחונית וציונית, למדינת ישראל.