נדלן, פוטוליה

אושר בקריאה ראשונה: אחריות של שנה לפחות על עבודות שיפוצים

הצעת החוק מחייבת קבלן שיפוצים לבצע תיקון ליקויים ללא תשלום ובטווח זמן סביר במסגרת האחריות

מליאת הכנסת אישרה הלילה (ה') בקריאה ראשונה את הצעת החוק שתחייב קבלן שיפוצים לתת אחריות לעבודתו במשך שנה לפחות בפני מזמין העבודה, ולבצע תיקון ליקויים ללא תשלום ובטווח זמן סביר במסגרת האחריות. ההצעה מציעה לעגן בחקיקה את אחריות הקבלן לתקלות בשיפוצים על עבודה בגובה 44 אלף שקל לפחות ובהמשך ייבחן להחיל אותה גם על סכומים נמוכים יותר. 


את הצעת החוק יזם ח"כ רועי פולקמן (כולנו) בשיתוף משרדי השיכון והמשפטים, ובסיוע התאחדות קבלני השיפוצים בראשות ערן סיב. ההצעה עברה את אישור ועדת הכלכלה לפני כשבועיים, היא תחייב את הקבלנים הרשומים וגם את אלה שלא רשומים, אבל נגד קבלנים רשומים שסרחו התאחדות קבלני השיפוצים תוכל להשית עוד סנקציות.


על פי ההסדר המוצע בחוק, כל עוד לא התנו הצדדים אחרת, קבלן השיפוצים יהיה אחראי לכל ליקוי שנתגלה בעבודת השיפוצים שביצע למשך תקופת האחריות הקבועה בחוק לגבי נכס חדש מקבלן. הקבלן יוכל לקבוע תקופת אחריות שונה מזו הקבועה לגבי נכס חדש, אך תקופה זו לא תפחת משנה.


בדברי ההסבר להצעה נכתב, כי מטרתה היא למנוע הפקרות ולהגן על צרכנים מפני עבודות של 'חאפרים' כאשר לא פעם נתקלים צרכנים בבעיה כאשר אינם יודעים מהן הזכויות שלהם מול קבלן השיפוצים ומעתה תחול האחריות בין אם ההתקשרות נעשתה בחוזה בכתב או בסיכום בעל פה. 


לדברי ח"כ פולקמן, "החוק החדש יקנה רשת ביטחון מינימלית וקצת שקט נפשי למי שמזמין עבודת שיפוצים. היא תייצר שקיפות ותרבות חדשה ותעודד את הציבור לעבוד עם שיפוצניקים שייקחו אחריות. מעבר לחובת האחריות לביצוע העבודה, יסייע החוק להעלות ולחזק את איכות הענף של קבלני השיפוצים ולהבדיל בין בעלי מקצוע אחראים לבין חאפרים".