חיים כץ, דוברות משרד העבודה והרווחה

הכנסת אישרה: איסור גורף להעסיק בני נוער באתרי בנייה

ועדת העבודה והרווחה אישרה התקנות על איסור ההעסקה - למעט בחניכות או הכשרות מקצועיות

כשלושה שבועות אחרי שקיבל את אישור משרד המשפטים וגובש בהליך מזורז, ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ד') את התקנות שיאסרו באופן גורף העסקת בני נוער באתרי בנייה, למעט במסגרת מפוקחת ומלווה - חניכות או הכשרות מקצועיות.


עם כניסת התקנה לתוקף יתגבר מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית את האכיפה בנושא העסקת בני הנוער באתרי בנייה - באמצעות צווי בטיחות, עיצומים כספיים ואכיפה פלילית. התיקון יחול החל מחופשת הקיץ הנוכחית ולאורך כל ימות השנה.

נציין, כי בתחילה משרד העבודה והרווחה שקל לאסור עבודת בני נוער רק באתרי בנייה למגורים, אך בחר לבסוף לאסור איסור גורף, למעט העסקה הנעשית על פי חוק החניכות או הכשרה מקצועית לנערים כאמור. המשרד בראשות השר חיים כץ מציין כי רוב ההכשרה המקצועית והחניכות באתרי הבנייה מתבצעות בקשר לעבודות החשמל.


לצד איסור על העסקת בני נוער באתרי בנייה, המשרד יוצא בקמפיין הסברתי מקיף שפונה להורים ולמעסיקים במגזר היהודי והערבי, כדי לרתום אותם למאמץ להגן על בני הנוער. נדגיש כי בני הנוער מהמגזר הערבי מהווים אחוז משמעותי מכלל בני הנוער המועסקים באתרי הבנייה.

בנוסף, ועד שיושלם תיקון התקנה, משרד העבודה והרווחה שם  דגש מיוחד על אכיפת תעסוקת בני נוער בעבודות בנייה שאסורות להם גם היום, כגון איסור עבודה בגובה (אשר מהווה 64% מהתאונות הקטלניות) ואיסור נשיאת משקלים כבדים. האכיפה מתבצעת בשיתוף עם המוסד לבטיחות וגיהות אשר מבצע הדרכות בנושא באתרי הבנייה השונים.