רוני בריק בכנס ארגון קבלני השרון, צילום יחצ

קבלנים: כחלון מסית נגדנו ועושה תעמולת בחירות על חשבוננו

הקבלנים על הכרזת שר האוצר להכפלת העובדים הזרים: "כחלון רוצה למשוך זמן עד הבחירות ומנסה להסתיר את כישלונותיו באמצעות הכפשת הקבלנים"

הקבלנים ממשיכים למחות נגד היחס של שר האוצר משה כחלון כלפיהם, וטוענים כי הוא מסית את הציבור נגדם ומנהל תעמולה בוטה נגדם מטעמים פוליטיים. הסיבה - ההכרזה של כחלון על הכפלת מכסת העובדים הזרים שחברות הנדל"ן הזרות יוכלו להעסיק בארץ. כחלון הכריז בשבוע שעבר כי שש החברות שהוורשו לעבוד בישראל יכולות להעסיק עוד 6,000, כך שהמכסה תקפוץ ל-12,000 עובדים בסך הכל. 

בקרב חלק מהקבלנים עלו קולות כי ההכרזה של כחלון היא לא יותר מלחץ כלפי הקבלנים להיפטר ממלאי הדירות שבידיהם, תוך הורדת מחירים, ולהמשיך לבנות בקרקעות שבידיהם. קבלנים אחרים טוענים כי המהלך של כחלון נועד מראש לכישלון ובעצם זה מהלך פוליטי גרידא לקראת בחירות כלליות.

קבלנים שנפגשו בסוף השבוע בכנס של ארגון קבלני מחוז השרון והשומרון התייחסו למהלך של שר האוצר והביעו את זעמם. רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר בכנס כי "שר האוצר איבד את הדרך, הוא אובססיבי לתוכנית שלו (מחיר למשתכן) וכאשר מתפרסמים נתונים לא מחמיאים כמו ירידה בהתחלות הבנייה הוא הופך אותנו הקבלנים לשעירים לעזאזל לכישלון שלו ומגביר את ההתקפה כנגדנו.

"כחלון מציג את הקבלנים כאויבי העם ומנהל מערכת הסתה חסרת תקדים נגד בוני הארץ תוך שימוש בתעמולה בוטה. ההסתה שלו נגד הענף היא ביזיון ובושה לשר מכהן בישראל. העובדה היא שהמדינה שולטת על הענף, על הקרקעות, על העובדים, על המסים, ההיטלים - ומי שהרוויח בשנים האחרונות מעליית מחירי הדירות זה בעיקר המדינה, והיא ממשיכה להרוויח גם בשנתיים האחרונות. המדינה מרוויחה אפילו אפילו על כל עובד זר שעובד כאן - 15% משכר הברוטו של העובד מועבר למדינה. עכשיו כחלון מאיים שיביא עוד חברות זרות ואני אומר שזה קשקוש אחד גדול. ישבתי עם החברות הזרות בארץ ובסין, ואני לא מבין למה שהן יבואו לבנות כאן ויתמודדו עם כל הבירוקרטיה והרגולציה, בעוד הן יכולות לעבוד בכל מקום בעולם?", אמר. 

בריק הוסיף: "תוכנית מחיר למשתכן כבר לא עובדת, זה מורגש בעיקר בפריפריה. הקבלנים לא ניגשים למכרזים והזכאים לא ניגשים להגרלות. שר האוצר מבין שיש קושי אז הוא מחלק פתקי הגרלה לפרויקטים שלא יוצאים לדרך. ישבתי עם קבלנים שזכו במחיר למשתכן במבשרת ציון, אשר שילמו 70-80 מיליון שקל על הקרקע ויש שם כבר זוכים בהגרלות, אבל ראש הרשות המקומית אומר להם 'לכו תגרסו את התוכניות שלכם, כי אצלי לא יהיה מחיר למשתכן. אני רוצה כביש ועד שלא יהיה כביש, לא יהיו דירות'. מה אמורים הזוכים והקבלנים לעשות? מדוע המדינה לא פותרת את הבעיות לפני שהיא מוכרת קרקע ואשליות?". 

גם יהושע שפונדר, יו"ר ארגון הקבלנים במחוז השרון והשומרון, התייחס להכרזת כחלון ואמר כי "שר האוצר זורה חול בעיני הציבור, הוא רוצה למשוך זמן עד הבחירות ומנסה להסתיר את כישלונותיו באמצעות הכפשת הקבלנים. האמת תטפח על פניו, החברות הזרות לא יבנו בישראל, זה נועד לכישלון, הוא מתאמץ לפגוע בנו הקבלנים אבל אין לו ברירה כי רק אנחנו בונים את הארץ. צר לי על הדרך שלו ועל חוסר שיתוף הפעולה".

ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי, ציין אף הוא בכנס כי הממשלה פוגעת היום לשווא בענף הבנייה והתעשיות הנלוות: "שר האוצר הופך את הקבלנים היזמים ואת העוסקים בענף לאויבי העם למרות שהמדינה היא זו שמרוויחה יותר מ-60% ממחיר הדירה. האמירות שלו הן לא אחראיות והן פוגעות ב-550,000 אלף משפחות שמתפרנסות מענף הבנייה. הוזלת מחירי הדירות לא צריכה לבוא על חשבונן של אותן משפחות, המדינה היא זו שצריכה להפחית מסים ולהפחית מהכנסותיה כדי לעזור למחוסרי הדירות. השר כחלון מנסה לכופף את המחירים דרך הקבלנים ודרך התעשיות ונכנס בהם בכל הכוח".