עדיאל שמרון יואב גלנט משה כחלון , צילום משרד האוצר

"יחס הרגולטור לקבלנים מזעזע - קבינט הדיור מיותר לגמרי"

בכיר בהתאחדות בונה הארץ: "המדינה צריכה לשווק קרקעות ולא להתערב בשוק. בדיור השוק יודע לעשות את שלו" • "הקבלנים מוצגים כאויב, מנהל רמ"י פותח חזית מולנו בעיתונות"

בכיר בהתאחדות בוני הארץ יוצא בביקורת חריפה נגד רשות מקרקעי ישראל והעומד בראשה עדיאל שמרון, ועל קבינט הדיור - בטענה ליחס לא הולם לדבריו של הרגולטור כלפי הקבלנים. יהודה לשמן, חבר הנהלה בהתאחדות בוני הארץ ויו"ר חברת לסיכו, טוען כי התנהגותו של הרגולטור היא לא פחות מ"מזעזעת", וכי "כל קבינט הדיור הוא מיותר לגמרי".


לשמן דיבר במסגרת הוועידה השנתית השביעית לתשתיות ישראל שהתקיימה אתמול בת"א, ואמר כי "הבעיה בענף הבנייה והתשתית הוא היחס של הרגולטור לקבלנים. בימים האחרונים הקבלנים מוצגים כאויב, מנהל רמ"י פותח חזית מול הקבלנים בעיתונים, ועוד". לשמן מתייחס לראיון שהעניק שמרון לכלכליסט, במסגרתו הוא תקף את הקבלנים שיוצאים בביקורת על תוכנית מחיר למשתכן. 


"שמרון צריך לשבת במשרד ולעשות את העבודה שלו - לשחרר כמה שיותר קרקעות לבנייה. המדינה צריכה לשווק קרקעות ולא להתערב בשוק. בדיור השוק יודע לעשות את שלו. כשאריק שרון רצה שקבלנים יבנו הוא שחרר קרקעות, עודד את הקבלנים ואנחנו בנינו את הדירות בזמן שיא", לדבריו.


לדברי לשמן, התערבות המדינה נדרשת דווקא בענף התשתיות ולא במגורים. הוא קרא למדינה להסיר חסמים בתחום התשתיות ואת השאר השוק יעשה לבדו. "הרגולציה והבירוקרטיה בענף יוצרים אבסורדים - כמעט כל פרויקט בתשתיות נמשך מעבר לזמן המתוכנן ומעבר לתקציב וזה לא בגלל הקבלנים. למשל, הסינים בונים עכשיו את נמל אשדוד אבל רוב הסיכויים שכאשר הם יגמרו את העבודה, לא יהיה כביש גישה לנמל בגלל שהרגולטור לא נתן אישורים בזמן". 


עוד ציין לשמן, כי "מתחילים בממשלה להקים ועדות שיסירו חסמים בתחום התשתיות אבל זה לא בעוצמה של אביגדור יצחקי (יו"ר מטה הדיור לשעבר). הממשלה הקימה ועדה לבחון את החסמים בענף ואת הדרך להסירם, אך הקצב חייב להיות מהיר יותר והפתרונות חייבים לחול על כל הפרויקטים - קטנים כגדולים. חייבים ליצור אחידות וודאות בענף כדי שיהיה יעיל וחסכוני לציבור. התשתיות הן בנפשנו, הפסדנו דור אבל אפשר לשנות את זה", הוא אמר.

 יהודה לשמן

יהודה לשמן (צילום התאחדות בוני הארץ)