נדלן, פוטוליה

ועדת הכלכלה: קבלני שיפוצים יחויבו לתת אחריות של שנה לפחות

הוועדה אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק שיזמו ח"כ פולקמן והתאחדות קבלני השיפוצים • בתקופת האחריות יחויב קבלן השיפוצים לבצע תיקון ליקויים ללא תשלום ובזמן סביר

עוד צעד למיגור תופעת ה"חאפרים" בענף השיפוצים ועוד מהלך להגנה על הציבור מפני שירות מחפיר והונאות. ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שתחייב קבלן שיפוצים לתת אחריות לעבודתו במשך שנה לפחות בפני מזמין העבודה. בתקופת האחריות יחויב קבלן השיפוצים לבצע תיקון ליקויים ללא תשלום ובטווח זמן סביר.


ההצעה תחול על עבודות בהיקף של 44 אלף שקל ומעלה ובהמשך ייבחן להחיל אותה גם על סכומים נמוכים יותר. ההצעה תחייב את הקבלנים הרשומים וגם את אלה שלא רשומים, אבל נגד קבלנים רשומים שסרחו התאחדות קבלני השיפוצים תוכל להשית עוד סנקציות.

את הצעת החוק יזם ח"כ רועי פולקמן (כולנו) בשיתוף עם התאחדות קבלני השיפוצים בראשות ערן סיב. לפי ההצעה, קבלני השיפוצים יהיו חייבים לציין במפורש את תקופת האחריות על כל סוג עבודה במקרה שנתחם חוזה. אם לא נחתם, הם יחויבו לפי חוק מכר דירות - דהיינו בבתים חדשים בלבד.


נציגת משרד המשפטים, עו"ד אסתי ורהפטיג, אמרה כי בעבודת בסכום נמוך מ-44 אלף שקל עדיין יכול הצרכן לתבוע על נזק שגרם לו הקבלן, אלא שבמקרה כזה חובת ההוכחה שהקבלן גרם את הנזק תחול על הצרכן, ובאחריות לפי החוק תחול חובה על הקבלן להוכיח שלא הוא גרם לנזק.


במדינת ישראל לא קיימת חובת אחריות על ביצוע עבודה על ידי קבלני שיפוצים, ואזרחים רבים המשפצים את ביתם נופלים קורבן לעבודות רשלניות שלעתים מתגלות כעבור חודשים רבים ממועד השיפוץ ולא מקיימות עילת תביעה. כמו כן, מאחר שאין חוק המחייב כי חוזה שיפוצים ייעשה בכתב, התקשרויות בענף זה מתבצעות על ידי הצדדים בעל פה והקבלן לא מחויב לתת אחריות. 


לדברי ח"כ פולקמן, "ענף השיפוצים מתנהל בהפקרות ופועלים בו 'חאפרים' רבים. הצעת החוק תאפשר רשת ביטחון מינימלית וקצת שקט נפשי". יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) הוסיף, כי "לא צריך להזכיר איזה שם טוב יש, במרכאות כפולות ומכופלות, יש לקבלני השיפוצים. הצעת החוק עושה צעד ראשון בדרך למענה לחלק מהחוליים המתקיימים בענף". 


יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים ערן סיב: "גם קבלן שעושה עבודה בהיקף של 10,000 שקל צריך לתת אחריות, אך מדובר בצעד ראשון. ח"כ כבל הוסיף כי "הצעת החוק תייצר תרבות חדשה וכי נציגי התאחדות הקבלנים יצטרכו להדריך את החברים בהתאחדות ולייצר דרך פעולה אחרת אל מול הצרכן".


לדברי ערן סיב, "מדובר בצעד נוסף לשיפור השירות לציבור. כך תובטח איכות השירות שניתן על ידי קבלני שיפוצים רשומים לצרכנים, תוך יצירת הסדר ברור לפיצוי במקרה שבו נפל פגם בביצוע עבודה או שירות קבלנות".

 
סיב הזכיר את ההסדרה בענף השיפוצים בישראל שעליה חתם בחודש מאי שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, שמחייבת כל קבלן שמבצע עבודות בסכום העולה על 44,000 שקל להוציא רישיון. לדבריו, "אין ספק שהענף כולו משנה את פניו".