ראש עיריית פ"ת איציק ברוורמן, זאב שטרן

ראש עיריית פ"ת הורה להכין תב"ע חדשה לאזור התעשייה סגולה

התב"ע תמנע כניסת מפעלים מזהמים לאזור התעשייה * שני מפעלים שמאפסנים חומרים המוגדרים "מסוכנים" ייסגרו

ראש עיריית פתח תקווה איציק ברוורמן נלחם במפעלים מזהמים. ראש העיר הורה למהנדסת העיר להכין תב"ע (תוכנית בניין עיר) חדשה לאזור התעשייה "סגולה" שתמנע כניסת מפעלים מזהמים לעיר וכן תתייחס למפעלים הקיימים באזור.

ההוראה של ברוורמן הגיעה לאחר שהוציא לפני כחודש צו סגירה לשני מפעלים שמאפסנים חומרים המוגדרים "מסוכנים" - טביב ואקוכם שנמצאים באזור התעשייה סגולה. תושבי השכונה הסמוכה אם המושבות התלוננו על ריחות רעים ועל כאבי ראש, אולם דוחות שפרסם המשרד להגנת הסביבה שללו את האפשרות שהגורם לריחות הינו מהמפעלים הללו. ראש העיר ברוורמן והתושבים לא קיבלו את עמדת המשרד וברוורמן גם ביקש מהמשרד לנקוט עמדה ברורה שתביא לסגירת שני המפעלים, אך זו לא הגיעה. המפעלים עתרו לבית משפט השלום וזה קיבל את טענתם וביטל את צו הסגירה. ראש העיר ברוורמן ערער לבית המשפט המחוזי וזה קיבל את הערעור, הפך את החלטת ביהמ"ש השלום, והחזיר לתוקף את צו הסגירה לשני המפעלים.  

בעקבות כל אלה, ברוורמן הורה בצעד חריג על הכנת תב"ע חדשה שבמסגרתה יגובש מתווה עקרונות לתכנון המחודש לאזור התעשייה, כאשר תהיה התייחסות למפעלים הקיימים ויקבעו קריטריונים לתכנון מפעלים חדשים. בשלב שני תוגש תוכנית בניין עיר חדשה ובה מפרט למתכננים. מהעירייה נמסר ל-LEGIT כי בימים אלה עובדים על התב"ע בימים אלה. ראש העיר ביקש רשימה של מפעלים קיימים בסגולה בעלי פוטנציאל לזיהום האוויר, כדי להדק את הפיקוח עליהם ואף לפעול לסגירתם.

"נוצרה לי תדמית לא נכונה": ראיון אישי עם ראש עיריית פ"ת

שופט בית המשפט המחוזי בלוד אברהם יעקב, קבע בפסיקתו כי "תפקידו של ראש העירייה לשמור על בריאות התושבים והתנהגותו בעניין זה הייתה יותר מסבירה. משרד הבריאות המציא חוות דעת לפיה באותם חומרים יש כדי לגרום למחלות קשות...מעבר לכך לא הוצגה כל ראיה המלמדת על כך שהאוויר בסביבה אכן טוהר ואינו מכיל עוד את החומרים המסוכנים. זה הבסיס עליו צריך ראש העירייה להחליט האם לתת צו מנהלי או לא. ההוכחות שהוצגו בפני מראות כי יש חשש כבד לתחלואה במחלת הסרטן, פגיעה בעוברים וכיוצא בזה. ראש העיר במהלכיו הציג אחריות נאותה לתושביו ופעל במלא סמכותו על מנת להגן על התושבים". 

יצוין כי אזור התעשייה סגולה שינה במהלך השנים האחרונות את פניו כאשר נפתחו בו שטחי מסחר רבים ואולמות אירועים. ההחלטה של ברוורמן לשנות את התב"ע באזור נובעת בין השאר גם בשל סיבה זו, אבל בעיקר בשל החשש לפגיעה בבריאותם של תושבי הסביבה.

"בריאות התושבים חשובה מכל שיקול כלכלי או פוליטי" אמר ברוורמן, "אם המשרד להגנת הסביבה לא מכריע בנושא חשוב זה, אין לי ברירה אלא להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותי כדי להגן על תושבי העיר".

לאחר פסק הדין אמר ברוורמן: "הצדק יצא לאור. מדובר במאבק צודק וענייני על בריאות התושבים שלי ואני מקווה שההחלטה האמיצה של השופט תהווה דוגמא ומופת למערכת משפט ששמה בראש מעיניה את טובת הציבור".