יואב גלנט, ששון תירם

5,000 דירות חדשות: המדינה מקדמת את תוכנית "רכס לבן" בירושלים

התוכנית שזכתה להתנגדויות רבות עלתה לדיון בוועדה המחוזית • תוקצה קרקע משלימה שתאפשר חידוש השכונות הוותיקות • יבוצע שימור סביבתי שישמור על הנוף ועל המעיינות באזור


חרף התנגדויות רבות, משרד הבינוי והשיכון מקדם בנייתה של "שכונת רכס לבן" בירושלים שבה ייבנו 5,000 יחידות דיור חדשות בסמוך לקריית מנחם, למושב אורה והדסה עין כרם. מינהל התכנון החל לקדם את התוכנית כבר בשנת 2015, עוד כשהיה תחת משרד הפנים, והיא זכתה להתנגדויות גם מעיריית ירושלים עצמה וגם מארגונים ירוקים שטענו כי היא תפגע בנוף הסביבתי ותזיק למעיינות באזור. התוכנית הנוכחית היא שיפור התוכנית הקודמת עם מספר שינויים שאפשרו את קידומה.


לפי הודעת משרד הבינוי והשיכון, הוועדה המחוזית מחוז ירושלים קיימה היום (ב') דיון מקדים על התכנית, הכוללת פתרונות תחבורה ציבורית, נגישות לשטחים הפתוחים ושימור הסביבה.

כדי לענות על התנגדויות הארגונים הירוקים מהתוכנית הקודמת, המדינה תבצע שימור סביבתי. משרד הבינוי טוען כי תכנון השכונה נעשה תוך שימור הסביבה וערכי הטבע וכי הושם דגש על שמירת האזורים הרגישים מבחינה נופית וסביבתית. התכנית תבטיח את שפיעת המעיינות ובריכות המים הקיימות, באמצעות איתור אזורי חלחול בשטחים הפתוחים שבתחום השכונה, הכוללים את עמק לבן המיועד לשימור כגן לאומי. 


כדי לענות על ההתנגדות של עיריית ירושלים לתוכנית, שמצידה ביקשה לדאוג לחידוש השכונות הוותיקות, המדינה תקצה בתוכנית "קרקע משלימה" לראשונה בירושלים לסבסוד פרויקטים שאינם כלכליים בשכונות קריית יובל וקריית מנחם הסמוכות לשכונה החדשה. בכך תתאפשר בשכונת רכס לבן תוספת יחידות דיור חדשות בקרקע פנויה, לצד תוספת יחידות דיור והתחדשות עירונית במרקם העירוני הוותיק.


בשכונה תעבור רכבת קלה וייבנו בה מעלונים שיאפשרו לציבור לעבור ממפלס למפלס בתוך השכונה עם גישה לשטחים הפתוחים, לתחנות ההיסעים, למוסדות הציבור ואזורי המסחר בשכונה. התכנית כוללת גם תחנת רכבת קלה בצומת אורה הכוללת חניון "חנה וסע" עבור 800 חניות, מסוף תחבורה ציבורית, מלון, מבנה לדיור מוגן ושטחי משרדים ותעסוקה עבור תושבי השכונה ועבור המבקרים בבית החולים הדסה עין כרם ותושבי ירושלים.

לדברי שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, "בניית שכונת רכס לבן במערב העיר היא פתרון לאלפי זוגות צעירים בבירה ותאפשר בנייה של אלפי יחידות דיור נוספות בשכונות סמוכות על ידי השלמת קרקע. נמשיך לחזק את ירושלים ולהשקיע מאמצים מרוכזים בפרויקטים נרחבים נוספים לצורך פיתוחה של העיר".