תל אביב נדלן, פוטוליה

זה יעבוד בת"א? אושר: דמי התיווך יתחלקו בין שוכר הדירה למשכיר

ועדת שרים אישרה את "חוק המתווכים" של ח"כ רועי פולקמן שבא לבטל את חד הצדדיות בתשלום על דמי התיווך - כבר במעמד החתימה • "מתווך שיעבור על הכללים מסכן את רישיונו"

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את הצעת "חוק המתווכים" שיזם יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן, שמגדירה את חלוקת תשלום דמי התיווך בין שוכר הדירה למשכיר במעמד ההתקשרות עם המתווך.

עד כה ברוב המקרים דמי התיווך, בד"כ סך של חודש שכירות, הושתו רק על השוכרים. לפי הצעת החוק של פולקמן, העלות תתחלק בין השוכר למשכיר כבר במעמד החתימה. לדברי פולקמן, "מתווך שיפעל בניגוד לנהלים החדשים יסכן את רשיונו. להפיל עלויות תיווך באופן חד צדדי על השוכרים זה לא הגון ולא צודק ומעלה את מחירי התיווך באזורי הביקוש. אני נחוש לקדם הסדרה שלא תאפשר מקרים של חד צדדיות", אמר.

על פי "חוק המתווכים", מתווך שגובה את מלוא דמי התיווך מהשוכר עובר על הוראות החוק וצפוי לעמוד לדין משמעתי כנזיפה, קנס ובמקרים קיצוניים גריעה מהמרשם על ידי רשם המתווכים. החוק מחריג סיטואציה של התקשרות כללית בין שוכר למתווך לשם מציאת דירה להשכרה. במצב זה יהיה רשאי המתווך לגבות את מלוא דמי התיווך מהשוכר. 

כיום בעלי דירות לרוב לא נושאים כלל בעלויות התיווך, וגם אם אינם זקוקים למתווך או שאם היו משלמים על שירותיו לא היו נעזרים בו, הם משתמשים בשירותי תיווך. כך, הם מכבידים על ציבור השוכרים הכבדה כספית משמעותית.

מקורו של החוק בפרשנות שגויה של מתווכים רבים לאחר תיקון "חוק שכירות הוגנת", לפיו החוק חל רק כאשר מדובר בחוזה לתיווך בבלעדיות. התיקון אמר כי דמי התיווך יושתו על המשכיר רק אם שירות התיווך הוזמן על ידו, פרשנות זו יצרה מצב בו המתווכים השיתו בפועל כל כל העלות על השוכרים, וזה מה שחוק המתווכים בא לתקן.