נדלן יד שנייה, פוטוליה

מאות פרויקטים תקועים ישוחררו: פתרון בעניין בטיחות באש

ארגון קבלני ת"א-יפו-בת-ים ביחד עם רשות הכבאות וההצלה הגיעו להסכמה שתאפשר מתן טופס 4 למאות בניינים שעברו התחדשות עירונית, ותקדם אכלוס של אלפי יחידות דיור

פתרון משותף אליו הגיעו ארגון קבלני ת"א-יפו-בת-ים ביחד עם רשות הכבאות וההצלה בישראל ישחרר מאות פרויקטי התחדשות עירונית שהיו תקועים בהמתנה לטופס 4, מה שיקדם השלמת בנייה ואכלוס של אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ.


מדובר בפתרון בסוגיית בטיחות באש בבניינים שעברו התחדשות עירונית, והיו תקועים בשנתיים האחרונות בגלל אישור מכבי אש שעיכב את קבלת טופס האכלוס. תקן בטיחות אש האמריקאי nfpa 101 (שאומץ כתקן ישראלי למערכות כיבוי אך שונה על ידי האמריקאים בשנת 2016) דרש מהקבלנים הקמת מאגרי מים לטובת בניית חניונים אוטומטים בבניינים. לפי דרישה זו שחלה בכל חניון שבו שתי קומות ומעלה, הקבלנים היו צריכים לדאוג למאגר מים עם 300 קוב לפחות ולמשאבות שישאבו את המים במקרה של שריפה.


התקן הזה הקשה על הקבלנים והפך פרויקטים רבים ללא כדאיים כלכלית בגלל השטחים הגדולים שנדרשו לשם הקמת המאגר והעלויות הכספיות הגבוהות שהתלוו להקמתו. 


הקבלנים פנו לארגון קבלני ת"א-יפו-בת-ים שמאגד 350 קבלנים ויזמים מכל רחבי הארץ, ובעקבות התערבותו התקבלה הסכמה עם רשות הכבאות שתאפשר את שחרור הפרויקטים. לפי הודעת הארגון, במקום הקמת מאגר המים בפרויקט, מערכת הכיבוי בבניין תחובר לקו המים העירוני, ויותקן ברז הסנקה שדרכו לוחמי האש יסניקו מים באמצעות רכבי הכיבוי שיוזעקו לאירוע בזמן שריפה. 


ההסכמה הגיעה לאחר פגישות רבות של ארגון הקבלנים עם נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי. טפסר חיים תמם, ראש אגף בטיחות אש וחקירות בנציבות כבאות והצלה, אמר כי "הבנו את המצוקה של הקבלנים, יחד עם זאת אסור לנו כרשות כבאות להתפשר כשמדובר בהצלת חיי אדם. הפתרון שהתקבל מקל מאוד על הקבלנים, ומאידך יאפשר ללוחמי האש להשתלט על השריפה אם וכאשר זאת תפרוץ".


אלי רוזנטל, מנכ"ל ארגון קבלני תל-אביב-יפו-בת-ים, הוסיף: "במהלך השנה האחרונה קיבלנו פניות רבות מקבלנים שעמדו חסרי אונים נוכח דרישת הכבאות לגבי חניונים אוטומטיים וביקשו את התערבותנו בעניין. אני מודה לרשות הכבאות שהצליחה לחשוב יצירתי ולהבין את צרכי הקבלנים תוך הקפדה על תקני בטיחות אש. אני תקווה שגם בפרויקטים עתידיים נוכל להשתמש בפתרון הנוכחי".